Саба?ты? та?ырыбы: Лепті с?йлем


Күні:04.12.15.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 2 «Б» сынып
Өткізілетін орны: Физика кабинеті.Сабақтың тақырыбы: Лепті сөйлемСабақтың мақсаты:
1.Білімділік мақсаты: оқушыларға лепті сөйлем туралы түсінік беру. Өткен тақырыптар бойынша білімдерін байқау. Білімділікке, тапқырлыққа баулу. Оқушыларға лепті сөйлемнің мағынасын түсіндіру,көңіл - күйді, сезімді білдіретін сөздер туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру.2.Дамытушылық мақсаты:  Оқу материалдары мен ережесін, заңдылықтарын есте сақтауға дағдыландыру,дамыту.3.Тәрбиелік мақсаты: оқушылардың қызығушылығын арттыру, сауатты жеке тұлға есебінде тәрбиелеу. Өз білімін және жолдастарының білімін бағалауға жауап беру ретін сақтап бірін- бірі тыңдауға тәрбиелеу түрі. Сабақтың міндеті:1. Лепті сөйлемді тиісті дауыс ырғағымен оқуға жаттықтыру;лепті сөйлемнің қандай мағына білдіріп тұрғанын анықтату.2. Өз бетімен жұмыс жасай білуін және өзін бағалай білуге үйрету,байланыстырып сөйлеуін, жазба тілін дамыту. Сөздік қорларын молайту.3. Ұйымшыл болуға, әділдікке, адалдыққа тәрбиелеу.
Типі: Аралас сабақӘдісі: Ойын,топпен жұмыс,жұппен жұмыс, сұрақ – жауап, көрнекілік, тест.Көрнекілігі: Интерактивті тақта, тірек - сызба, кестелер,ойындар,
Пән аралық байланыс: Математика,дүниетану.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру Көңіл-күйлерін,тамақтануларын сұрау.1. Психологиялық дайындық:
Үлкенге де сіз,кішіге де сіз.
Құрметпенен бас иеміз біз.
Орындарына отырғызу.
Оқушылардың міндеті:
1.Сабақта өзін дұрыс ұстауға.
2. Сабаққа белсене қатысуға.
3. Бір-бірін тыңдай білуге.
4. Мұғалімді тыңдай білуге.
5.Ойымызды ашық,дұрыс айтуға.
Міндеттіміз,міндеттіміз,міндеттіміз!!!
Сабақтың мақсатын хабарлау: Өтілген тақырыптардың негізгісін қайталай отырып,бүгінгі тақырыппен жақсылап танысу.Білімімізді шыңдау.Дұрыс па?
ІІ. Негізгі бөлімӨтілген материалдар бойынша алған білімдерін тексеру:Тапсырма
Сұрақтарға жауап беру.1. Дыбыстар нешеге бөлінеді ? Екіге: дауысты,дауыссыз.
2.Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?Екіге: Жуан,жіңішке.
3.Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді?Үшке: Қатаң,ұяң,үнді.
4. Сөйлем дегеніміз не?
5.Сөйлемдер қандай әріптен бастап жазылады?
6. Сөйлем айтылу мақсатына қарай нешеге бөлінеді?
7.Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
8. Хабарлы сөйлем соңына қандай тыныс белгі қойылады?8. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
9. Сұраулы сөйлем соңына қандай тыныс белгі қойылады?10.Сандардың өсу реті дегеніміз не?
Өте жақсы балалар барлықтарымыз сұрақтарға жақсы жауап бердік.
Сандардың өсу ретін сұрағаным экранда көрсетілгендей сандар бір бірімен шатасып қалып ты оларды өсу ретімен қою керек. Астындағы әріптер арқылы шыққан сөзді оқимыз.
Ендеше бүгінгі тақырыбымыз: Лепті сөйлем.ТүсінікБейбітшілік жасасын!Отан сүйер ұлан бол!Жүйрік тұлпарым болса ғой!
Қап көк көйлегімді кимегенім-ай!
Алақай,мен киноға барамын!
Ура,ертең атам келеді!Сөйлемдерді мәнерлеп, дауыс мәнерін келтіріп оқу. Оқушыларға осы сөйлемдерге қатысты сұрақтар қою арқылы ереже шығару.1. Әр сөйлем қалай оқылды?2. Сөйлемдегі ой қандай көңіл - күйде айтылып тұр? Әртүрлі.
Ұрандату,бұйыру,армандау,өкіну,қуану.Адамның көңіл - күйін, сезімін білдіретін сөйлемді лепті сөйлем дейміз.Лепті сөйлем көтеріңкі дауыспен айтылады.Лепті сөйлемнің соңына леп белгісі (!) қойылады. (Слайд. Кестемен жұмыс)
Оқулықтарыңның 69 бетін ашамыз.
185-жаттығумен ауызша жұмыс жасайық.
Суреттерді слайдтан көрсетіп мағынасын айту. Тізбектетіп жұппен оқыту.
Балақай
Бүлдірген тереміз балақай.
Алақай!
Ат жарыс көреміз балақай.
Алақай!
Айға ұшып барамыз балақай.
Алақай!
Кел ағаш жарамыз балақай.
Әй,ата-ай!
Дәптермен жұмыс:
Дәптерлерімізді ашамыз бүгінгі күнді жазамыз.
Көркем жазу. Лл әріпі мен лебіз сөзін жазу.
186-жаттығу. Хабарлы сөйлемді сұраулы және лепті сөйлемге айналдырып жаз.Тақтаға орындату.
Сыныпта өнерлі оқушылар көп пе? Алақай, сыныпта өнерлі оқушылар көп! Мектеп ауласында әдемі гүлдер егілген бе? Ура,мектеп ауласында әдемі гүлдер егілген!
Ойын «Сәйкестендір» Топпен жұмыс.Өкіну --- Сүйікті менің Қазақстаным жасасын!Армандау --- Қап, бақшаның есігін жауып қоймағаным - ай!Бұйрық ---- Қане, күнделігіңді берші!Ұрандату ----- Шіркін, айға самғап ұшсам ғой!
187- жаттығу. Жұптық жұмыс.
Жұптасып 3 сөйлем құрау. Алақай,ура,жасасын.
Сергіту сәті. Экранға назар аударамыз.
Берілген сызба бойынша сөйлем құрату.__________ __________ __________.__________ __________ __________?__________ __________ __________!
Тапсырма:Қобдиша ішіндегі сөйлемдерді құрып сөйлем түрлеріне ажыратып, тыныс белгілерін қойыңдар.
188-жаттығу Ауызша. Салыстыру.
Ү. Шығармашылық тапсырмалар:Лепті, сөйлем сөзіне дыбыстық талдау жасау тақтада.Леп-ті 5ә,5д,2б,2д-ты,3д-сыз.
Л – д-сыз,үндіЕ – д – ты,жіңішкеП – д – сыз,қатаңТ – д – сыз,қатаң.І – д – сыз,жіңішке
Сөй-лем 6 ә,6д,2б,2 д-ты,4д-сыз.
С-д-сыз,қатаң
Ө-д-ты,жіңішке
Й-д-сыз,үнді.
Л-д-сыз,үнді
Е-д-ты,жіңішке
М- д-сыз үндіҮІ. Қорытындылау: жеке параққа тест жауаптарын алу1.Сөйлем дегеніміз не?А) тиянақты ойды білдіредіә) заттың қимылын білдіредіб) заттың түсін білдіреді
2. Сөйлем неден тұрады?А) әріптен Ә) сөзден Б) буыннан3.Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай неше түрі бар?А) 2  Ә) 1  Б) 34.Дұрыс жазылған сөйлемді тап:А) оқиды Асхат сыныпта бесіншіӘ) Асхат бесінші сыныпта оқиды.Б) Сыныпта оқиды бесінші Асхат4.Лепті сөйлемнің соңында не қойылады?А) нүкте (.) Ә) сұрақ белгісі (?) Б) леп белгісі (!)7. Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен қалай жазыладыА) бөлек Ә) бірге
ҮІІ. Бағалау, мақтау: Өздерін бағалайды. Тест тексеріп баға қоямын.Сабақты әрі лепті сөйлемді қорытындылау.
Өзімізге: Сәттілік, қуаныш,білім!Қонақтарымызға: Жақсы көңіл - күй!Елімізге: Ашық аспан, молшылық!ҮІ. Үйге тапсырма: 189 – жаттығу: Сурет бойынша әңгіме құрату. Әңгімеде сұраулы , лепті сөйлемдер болу керек.
«Ушанов орта мектебі» КММ
Ашық сабақ.
Пәні:Қазақ тілі
Тақырыбы: Лепті сөйлем
Сыныбы: 2 сынып
Өткізген: Смагзамова.Э.О
2015-2016 оқу жылы
Тест
1.Сөйлем дегеніміз не?А) тиянақты ойды білдіредіә) заттың қимылын білдіредіб) заттың түсін білдіреді
2. Сөйлем неден тұрады?А) әріптен Ә) сөзден Б) буыннан3.Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай неше түрі бар?А) 2  Ә) 1  Б) 34.Дұрыс жазылған сөйлемді тап:А) оқиды Асхат сыныпта бесіншіӘ) Асхат бесінші сыныпта оқиды.Б) Сыныпта оқиды бесінші Асхат4.Лепті сөйлемнің соңында не қойылады?А) нүкте (.) Ә) сұрақ белгісі (?) Б) леп белгісі (!)7. Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен қалай жазыладыА) бөлек Ә) бірге
Тест
1.Сөйлем дегеніміз не?А) тиянақты ойды білдіредіә) заттың қимылын білдіредіб) заттың түсін білдіреді
2. Сөйлем неден тұрады?А) әріптен Ә) сөзден Б) буыннан3.Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай неше түрі бар?А) 2  Ә) 1  Б) 34.Дұрыс жазылған сөйлемді тап:А) оқиды Асхат сыныпта бесіншіӘ) Асхат бесінші сыныпта оқиды.Б) Сыныпта оқиды бесінші Асхат4.Лепті сөйлемнің соңында не қойылады?А) нүкте (.) Ә) сұрақ белгісі (?) Б) леп белгісі (!)7. Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен қалай жазыладыА) бөлек Ә) бірге
Тірек сөздерден өлең құрастыру:Тақпақ, мақтан тойлаймыз, шаттанМен айтамын тақпақАппақ қысты мақтапҚыс қызығын тойлаймызӘн айтамыз жаттап
Тірек сөздерден өлең құрастыру:Тақпақ, мақтан тойлаймыз, шаттанМен айтамын тақпақАппақ қысты мақтапҚыс қызығын тойлаймызӘн айтамыз жаттап
Тірек сөздерден өлең құрастыру:Тақпақ, мақтан тойлаймыз, шаттанМен айтамын тақпақАппақ қысты мақтапҚыс қызығын тойлаймызӘн айтамыз жаттап
Тірек сөздерден өлең құрастыру:Тақпақ, мақтан тойлаймыз, шаттанМен айтамын тақпақАппақ қысты мақтапҚыс қызығын тойлаймызӘн айтамыз жаттап
Тірек сөздерден өлең құрастыру:Тақпақ, мақтан тойлаймыз, шаттанМен айтамын тақпақАппақ қысты мақтапҚыс қызығын тойлаймызӘн айтамыз жаттап
------------------------------------------------------------------------------------------------
Тірек сөздерден өлең құрастыру:Тақпақ, мақтан тойлаймыз, шаттанМен айтамын тақпақАппақ қысты мақтапҚыс қызығын тойлаймызӘн айтамыз жаттап