Саба?ты? та?ырыбы: Лепті с?йлем


Қандыағаш қалалық №4 орта мектебі
Сабақтың тақырыбы:
(ашық сабақ)
Өткізген: Л.Қуанышбайқызы
2015-2016 оқу жылы
Бекітілді:
Сабақтың тақырыбы: Ақпараттарды бейнелеу
Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға ақпараттарды бейнелеу туралы түсінігін қалыптастыру, сипаты мен қабылдау тәсілдері мен бейнелік ақпарат түрлерімен таныстыру Дамытушылық: оқушылардың ақпарат туралы мағлұматын кеңейту, жұмыс істеу шеберлігін одан әрі шыңдау және оқушылардың өздігінен жұмыс істеуін, логикалық ойлау қабілетін дамыту Тәрбиелік: оқушылардың жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге , жұмыс нәтижесіне жетуге , ұйымшылдыққа, жан-жақты болуға, ізденімпаздыққа тәрбиелеу Сабақтың түрі: Ашық сабақ Пәнаралық байланыс: Бейнелеу өнері, қазақ тілі, геометрия,математика
Әдісі: Көрсете баяндау, пікірлесе - түсіндіру, топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: ДК, слайдтар, плакаттар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІV. Жаңа сабақ
V. Тапсырмалар VI.Сергіту сәті
VІI. Үйге тапсырма
VIII.Қорытындылау
І. Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
Біз көңілді баламыз Сәлемдесіп аламыз, Мақсатымыз – білім алу Міндетіміз – еңбектену Еңбектену арқасында Білімге қол жеткізу.
II. Үй тапсырмасын тексеруБалалар біздер ақпаратты кодтау тақырыбын өткен болатынбыз.Олай болса соған байланысты сіздерге тапсырмалар беріледі.


Қ А Е Р Ф
Ш Р Қ І Д
Ә С Ж С І
К Б Ы Л Ы
Ү Н Ы Д Н
Қар еріді, күн жылынды. Олай болса балалар, бұл қандай мезгіл? Көктем. Көктем айында неше мезгіл бар? Наурыз, Сәуір, Мамыр.2. Заңдылықтарды тауып, жасырынған сөздерді тап. Суреттердің бастапқы әріптерімен... Кодталған сөз: Ақпаратты бейнелеу . Жаңа сабақ ашылады.
III. Жаңа сабақ.
Балалар бүгінгі біздің жаңа сабағымыз - ақпараттарды бейнелеу. Ақпарат дегеніміз не? – Қоршаған орта туралы мәлімет. Ақпаратты таратуға, сақтауға, өңдеуге, алуға болады. Ал енді ақпаратты бейнелеу дегеніміз – табиғат көріністерін, кескіндерді, дәм, иіс,көру, сезу мүшелері арқылы алынатын ақпараттарды айтады. Тақтаға назар аударады.
Бейнелік ақпарат түрлері
Видео- ақпарат Сандық Дыбыстық
Мәтіндік
Графикалық- ақпарат
2. Ақпарат түрлері ( оны қабылдауына қарай): Ақпаратты адамға оның сезім мүшелері жеткізеді:
Ақпарат көздері Ақпарат түрі
Есту Дыбыс арқылы
Көру Көзбен көру арқылы
Иіс Иіскеу арқылы
Дәмді сезу Ауыз арқылы
Сезу арқылы Қолмен ұстап көру

Естуге құстар мен жаңбырдың дыбысы, жуа мен әтірдің, алманың, мақта мен тас беріледі.
Ақпаратты біз әртүрлі нысандардан аламыз, мысалы:
Кітап оқығанда, Теледидар көргенде , Затпен жанасқанда, Асты ішіп жегенде,
Музейлерге барып суреттерді көргенде , Әуен тындағанда .
Тапсырмалар:
Сөз
Әріп
Сан
Цифр Цифр
1.Қажетті түспен қоршап сыз.


9 Н 100
А 10 II 1
3 0 Баспа құрылғысы
S 123 555
Тышқан V 5 Меңзер
Ақпаратты әр түрлі таңбалардың көмегімен бейнелеуге болады.- Тышқан дегеніміз не?- Компьютер жұмысын басқаруға арналған құрылғы.- Баспа құрылғысы дегеніміз не?- Ақпаратты қағаз бетіне басып шығаруға арналған құрылғы.- Меңзер дегеніміз не?-Экран бетінде жыпылықтап тұратын сызықша.
2. Пиктограмма нені білдіреді?
көңілсіз қуаныш керемет
3. Кестені толтыр.
Таңба Нені білдіреді
ЖЕДЕЛ ЖӘРДЕМ
ӨТЕКТЕУГЕ БОЛМАЙДЫ
ЖАЯУ ЖҮРГІНШІ ЖОЛ ӨТПЕСІ
+ - : х МАТЕМАТИКАЛЫҚ АМАЛ ТАҢБАЛАР

ҮШБҰРЫШ
4. Жұмбақты шеш.Орақ түсіп, Аяз қысып,Егін пісіп, Өрнек сызып,Қырман дәнге толады. Терезеңді торлайды.Білсеңдер ,айт, балалар, Білсеңдер, айт, балалар,Бұл қай кезде болады? (Күз) Бұл қай кезде болады? (Қыс)
Қар, мұз еріп, Өрік , алма,Су көбейіп, Шие, алша,Сай-салаға қашады. Жидек-жүзім піседі,Білсеңдер, айт, балалар, Білсеңдер, айт, балалар, Бұл қай кезде болады? ( Көктем) Бұл қай кезде болады? (Жаз)
IV. Сергіту сәті (Видеоролик көрсетіледі)
5. Кестені толтыр.
Сигнал Нені білдіреді?
Желдің соғуы Жаңбыр жауады
Әйнектің дыбысы шыққанда Құмыра сынады
Қардың шықырлауы Аяз
Сабақ қоңырауы Сабақтың аяқталуы
Түтін иісі Өрттің болуы
Автомобиль сигналы Сақтандыру
Бағдаршам қызылы Көшеден өтуге болмайды
6. Таңбаларды сәйкес атауларымен сызықтар арқылы қос.
Қазақ әріптері @ $ # %
Орыс әріптері А Б В Г Д
Латын әріптері + - : Х
Арифметикалық амал таңбалары А В С D E
Тыныс белгілері Қ Ң Ө Ұ Ә
Арнайы белгілер . , : ? ; !
6. Арунаны Әлімге жеткізетін жолды таңда.

А

А
V. Қорытындылау .
Топтық жұмыс. Мозайка құрастырады. Одан көктем бейнесі шығады. Құстардың дауысын естиміз, бұлтты көреміз, күнді көреміз, сеземіз, аққуды даусын естиміз, көреміз, гүлді иісін сеземіз, көреміз.
VI. Бағалау.
VIII. Үй тапсырмасы: 67-бет № 6 тапсырма
IX. Рефлекция