Д?ниетану Та?ырыбы Жапыра?.Т??ым ж?не жеміс


Тақырыбы: Жапырақ. Тұқым және жеміс
Мақсаты: Өсімдік мүшелерінің ішінде жапырақтың атқаратын қызметі, жапырақ түрімен таныстыру. Ой-өрісін, зейінін дамыту.Табиғатты қорғауға тәрбиелеу. Тұқым және жеміс туралы тақырыпты меңгерту. Түсініп оқуға, түсінігін айта білуге дағдыландыру. Білімін, есте сақтау қабілетін дамыту. Өсімдіктерді танып білуге, күте білуге тәрбиелеу
Көрнекілігі: жапырақ түрлері.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі .Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:Сабақ оқу, талдау.
ІІІ Білімдерін тексеру:Сабақ қандай қымет атқарады? Сабақ түрлері туралы не білдік?
Сабақ өсімдікке неге керек? Сабақ қандай мүше? Тік сабақ деген не? Төселмелі сабаққа нелер жатады?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Жапырақ
Ү. Жаңа сабақ : Жапырақ, оның қызметі. Жапырақтың әр түрлілігі. Жапырақтың тыныс алуы. Жапырақтың ауа тазартудағы ролі. Оқулықпен жұмыс:іштей оқу, тізбектей оқу. Дәптермен жұмысҮІ. Түсінгендерін тексеру: Қандай жапырақтардың ағаштары ине тәрізді? Жапырақ күзде неге түседі? Жапырақ өсімдіктің басқа мүшелерімен қалай байланысады?
Жапырақтың түсі неге жасыл? Жапырақ неге түседі?
Өсімдік мүшелерін ата? Жапырақтар неге сарғаяды?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Тұқым және жеміс
Ү. Жаңа сабақ. Оқу, талдау, әңгімелеу. Жүгері , күнбағыс,итмұрын тұқымын бір-бірімен салыстыру. Жемістің гүлден пайда болатынын, жеміс ішінде тұқым барын әңгімелету.Тұқым мен жемістің әр түрлі уақытты жетілетінін айту.Тақырыпты оқу Дәптермен жұмыс.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру. Гүл түйіні дегенді қалай түсінесің? Жемістің ішінде не болады? Жемістер қандай болып бөлінеді? Құрғақ жемістерге нелер жатады? Шырынды жемістер ше? Өсімдіктер не арқылы таралады? Өсімдіктер қалай таралады?
ҮІІ. Бекіту.Үлестірмелер тарату. Бүгінгі сабақта не білдік?
ҮІІІ .Үйге тапсырма
Бағалау. 64-66 бет оқу.