Жай сандар, ??рама сандар


Сынып: математика 5 «А» сынып
Күні: 17.10.2013
Сабақтың тақырыбы: Жай сандар, құрама сандар
Сабақтың мақсаты: Жай сандар және құрама сандар ұғымымен таныстыру. Есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың міндеттер:
а) білімділік: Оқушыларды:
- Жай сандар және құрама сандар ұғымымен таныстыру ;
- Жай сандар және құрама сандар ережелерді пайдалана
отырып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру;
өзіндік жұмыс, өздігінен білім алу қабілетін,
топта жұмыс істеу жəне жеке тапсырмаларды
орындаудағы өзіндік бағалау дағдыларын дамыту
ә) дамытушылық: оқушылардың белсенділіктері мен ойлау қабілеттерін арттыру
б) тәрбиелік: Есептерді өз бетімен шығаруға тәрбиелеу
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақтың нәтижесі: Оқушылар:
Жай сандар және құрама сандар ережелерді ажырата біледі;
Жай сандар және құрама сандар ережелерді
пайдалана отырып есептерді шығарады;
Жай сандармен құрама сандарды салыстыра алады.
Сабақтың формасы: жеке, жұппен, топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: 5-сыныбына арналған оқулық. Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. Алматы: Атамұра, 2010.; интербелсенді тақта, электронды оқулықтар: карточкалар, постер, маркер, доп, стикер

Сабақтың жоспары
№ Сабақтың кезендері Уақыт
1 Ұйымдастыру кезеңі 5 минут
2 Білу 5 минут
3 Түсіну 7 минут
4 Қолдану 16 минут
5 Физминутка 2 мин
6 Жинақтау 5 мин
7 Бағалау кезеңі(взаимотренаж) 2 мин
8 Сабақты қорытындылау( доп арқылы) 3 мин
Сабақтың барысы:
№ Сабақтың кезендері/уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Оқушыларға тапсырмалар Оқушыларды бағалау модуль
1 Ұйымдастыру кезеңі
5 мин Психологиялық ахуал жасау.
Оқушыларды топқа бөлуге. Оқушылар дөңгеленіп шаттық шеңберін құрады, бір-бірлерлеріне «жылы лебіз, тілектер» айтады, мысалы: әдемісің, ақылдысың, сұлусың
Топқа бөлінуі : «фигура бойынша» (төртбұрыш, үшбұрыш) Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
2 Білу
5 мин Оқушыларға карточкаларды беру Өтілген тақырып бойынша білімдерді тексеру, фигура арқылы. «Мозайка» әдісі Окушыларға тапсырмаларБағалау қағазы
Бармақтан шынтаққа дейін
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер (диалог)
ОЖЕСО
ТжДБО
3 Түсіну
7 мин Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Жай сандарды 1-ден бастап 50-ге дейін атап шығындар! (Доп арқылы) Жаңа тақырыпқа байланысты мұғалімнің тапсырмаларды орындауы:
Жай сандарды атап, бір-біріне допты лақтырады!
1-ге және өзіне ғана бөлінетін натурал сандарды жай сандар деп атайды.Мысал: 13 және 101 жай сандар
Бөлгіштерінің саны екіден көп натурал сандарды құрама сандар деп атайды
Мысал: 8 саны -құрама сандар, бөлгіштері: 1,2,4,8.
Бармақтан шынтаққа дейін
ОЖЕСО
ТжДБО
4 Қолдану
16 минут 5-сыныбына арналған оқулықпен жұмыс.
Мұғалім оқушыларға флипчарт салуға тапсырма:
Құрама сандар, жай сандар Мысалдарды келтіреңде Мұғалімнің берілген тапсырмаларды орындау.
Мозайка әдісі бойынша Постермен жұмыс 1-топ:
№241
2-топ
№243
Стикер
Бағалау қағазы Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер (диалог)
ОЖЕСО
ТжДБО
ОБжК
СТО
ОҮБжОБ
5 Физминутка
2 мин физминуткаОЖЕСО
АКТ
6 Жинақтау
5 мин Әрбір оқушыға тест тапсырмасын беру Тесті орындауы ТестТжДБО
7 Бағалау кезеңі(взаимотренаж)
2 мин Белсенді тақтада Тестің тапсырмалардың жауаптарды көрсету. Оқушыларға баға критерий жазу! Бір-бірінді дәптерлерді ауыстыру арқылы, дайын жауаптармен тексеру! Берілген мұғалімнің бағалардың критерий бойынша баға қою Тест жауабыБағалау қағазы ОҮБжОБ
АКТ
8 Сабақты қорытындылау
3 мин Сабақты қорытындылау! «Мен-тілші» деген ойын ретінде сабақты қорытындылау Оқушы оқушыларға сұрақтарды қойып, оқушылар жауап береді Оқушы осы тақырып бойынша сұрақтарды қойыладыБағалау қағазы бойынша бағаларды қою ТжДБО
СТО
ОҮБжОБ