Урок літературного читання з теми «Сторінки з книги природи» Цікаве у світі тварини . Олександр Копиленко “ Кріт-неборака ”.


Урок № 3
Тема уроку: Цікаве у світі тварини . Олександр Копиленко
“ Кріт-неборака ”.
Мета.
формувати уміння працювати з науково-популярними текстами;
удосконалювати навички читання;
розвивати в учнів пізнавальні інтереси;
бажання більше знати;
прагнення з’ясовувати невідоме.
Обладнання:
«Читанка» для 4 класу, І частина (Підручник О.Я.Савченко, 2004 р.);
малюнок крота;
тлумачний словник;
портрет автора;
виставка книг;
таблиці із записаними словами;
картки – завдання для учнів.
Тип уроку:
урок вивчення й первинного закріплення нових знань
Структура уроку
Організаційна частина
Мотивація навчальної діяльності .
Повідомлення теми і завдань уроку.
Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів.
Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом О.Копиленка .
Опрацювання оповідання.
Контроль і самоперевірка знань.
Підсумок уроку.
Оцінювання.
Домашнє завдання.
Перебіг уроку
Організація класу до уроку.
Подивимось один на одного,посміхнемося, подаруємо усмішку.

Мотивація навчальної діяльності . Повідомлення теми і завдань уроку.
А на сьогоднішньому уроці ми прочитаємо оповідання Олександра Копиленка “Кріт-неборака”, з якого дізнаємось багато нового про цих тварин.

Вправи на розвиток навичок читання.
Скоромовка для розчитування.
Серед ночі два кроти
налякались темноти.
Тож втекли мерщій із двору
у свою глибоку нору.
Загадка.
Орач невідомий вселився до двору
З-під низу веде борозенку,
А землю старанно відводить угору.
Назвіть його, діти, швиденько. (Кріт)
Читання деформованого тексту.
рітК - це линекийве зрів, ощ виже дпі лемзею,
витьжися вимищод,в ’я - микареч, микачинли махко.
Що ви ще знаєте про кротів?
Актуалізація опорних знань , умінь та навичок учнів.
Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом О.Копиленка .
Опрацювання оповідання.
Опрацювання твору О. Копиленка “Кріт-неборака”.
Слухання твору учнями. Перевірка первинного сприймання.
Слухаючи твір, подумайте, про що ви вже знали, а що з почутого - незрозуміле. Підготуйте про це запитання.
Після читання учитель дає відповіді на запитання дітей.
Словникова робота.
Читання пірамідок слів.

Читання кожної пірамідки зверху вниз («луною» за вчителем) і знизу вверх («буксиром» за одним із учнів).
Знайдіть і прочитайте серед слів ті, які мають значення:
дуже швидко;
задум, план створення чого-небудь;
спеціалісти із вищою технічною освітою;
спеціальне проміння, яке застосовують в науці, техніці.
Підготуйте із сусідом по парті пояснення слів чудернацьке і дослідники.
Повторне читання твору учнями (мовчки).
Читаючи, відмітьте слова, які вам незрозумілі.
Після читання учитель і діти пояснюють слова, які були незрозумілими.
Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.
Кого автор побачив біля своїх ніг? Чому його здивувала поява крота?
Прочитайте речення, у яких є опис крота.
Де постійно живе кріт? Що він робить під землею?
Яке питання зацікавило автора? Прочитайте.
Чому учені й інженери зацікавилися кротом? Прочитайте опис досліду, який вони провели.
Що виявили дослідники? Прочитайте, де кріт діває землю, яку риє.
Які особливості має будова тіла крота, що дозволяє йому так працювати під землею?
Чим кріт-неборака допоміг інженерам?
Як учені шукають «підказки» в поведінці тварин? Прочитайте.
Хвилинка-цікавинка.
У світі науки і техніки існує і розвивається наука, яка вивчає будову живих організмів для створення машин, приладів, механізмів, дані яких наближаються до характеристик цих організмів. Це — біоніка: від біо (з грецької — життя) та ніка (від електроніка).
За описами упізнай пристрої, створені людським розумом, та вкажи їх назви стрілками. (робота в парі)
МАГНІТОФОН
1. Пристрій, який автоматично виконує складні обчислювальні операції

ПИЛОСОС
2. Апарат для магнітного запису та відтворення звуку

КОМП’ЮТЕР
3. Апарат для очищення від пилу предметів одягу, меблів та ін.

Вправа на розвиток швидкості читання.
Гра “Хто читає швидше?”
Прочитайте усі питальні речення, а тоді — окличні.
Знайдіть дієслова, які описують дії крота, коли він риє нірку.
Робота з ілюстрацією.
Хто зображений на малюнку? Чи відповідає він змістові твору?
Складіть розповідь за малюнком.
Творча лабораторія.
Встановіть послідовність подій (робота в парах)
Раптом з неї зірвались качки і хутко полетіли.
А в цей час ящик просвітили наскрізь рентгенівським промінням.
От він з переляку прожогом і вистрибнув сюди.
Це допомогло створити перші літальні апарати, ще тоді не досконалі.
Перевірка .
Фізхвилинка
Контроль і самоперевірка знань.
Робота в групах
У вас на партах є роздруковані завдання . Вам потрібно встановити послідовність подій. Не забувайте правила роботи в групах.
1 група
Користуючись текстом, доповніть розповідь про крота потрібними словами і виразами.
Від народження і до ______кріт живе ___ ______.
Ходи у ________ прориває за допомогою ____, ______ і _________ ___. Живиться_________, _______, _______.
(Від народження і до смерті кріт живе під землею.Ходи у землі прориває за допомогою шиї, плечей і передніх лап. Живиться черв’яками, личинками, жуками.)
2 група
З тексту вибрати головне і ознайомити з ним усіх учнів.
Багато тварин уміють добре рити ходи під землею. Та, певне, найвідоміший землерий – це кріт, що належить до ряду комахоїдних. Особливо багато кротів у лісовій та лісостеповій зонах – на луках, полях, узліссях, у садах та на городах. Тут часто можна побачити купи землі, викинутої з підземних галерей крота. Практично все життя він проводить під землею. Своєю клиноподібною головою, що плавно переходить у тулуб, кріт розширює ходи й відкидає розпушену лапами землю. Його лапи перетворилися на своєрідні лопатки. Коротка м’яка шерсть дозволяє йому легко рухатися вперед і назад. Підземні ходи, що їх прокладає кріт, тягнуться на сотні метрів. Під землею у нього є і спальня, і довгі коридори, де він полює. Спальню кріт дбайливо вистилає травою, листям, мохом, а в долівці робить замаскований запасний вихід. У разі небезпеки йому варто лиш відсунути підстілку, і тільки його й бачили! На полювання кріт вирушає підземним ходом туди, де водяться черв’яки, жуки та інша пожива. Як правило, тунелі для полювання завдовжки метрів з двадцять. Коли треба, він дуже швидко вириває нові ходи. Кажуть, що в пухкій землі кріт риє так само швидко, як риба плаває. Від його оселі окремі ходи тягнуться до калюж і струмків. Кроти й самі вміють копати кринички, іноді досить глибокі, які наповнюються дощовою водою. Під землею вона довго не висихає, тож кріт має свій водопій. Без води йому дуже скрутно. Якщо під час посухи відшукати таку криничку й налити в неї води, то до неї напевне прибіжить кріт, можливо, й не один.
На зиму кроти зариваються углиб, де земля не промерзла, слідом за своєю здобиччю – хробаками, личинками та іншими безхребетними. Кріт діяльний цілий рік. Він увесь час обходить вириті нори і поїдає здобич.
Кроти зовсім не сліпі. Дослідження останніх років спростували існуючу думку про те, що кроти сліпі, оскільки живуть під землею. Насправді, у кротів досить гострий, хоча і обмежений, зір. А побачене кротом світло, служить знаком небезпеки, адже проникнення світла для нього означає не що інше, як те, що в нору проник хижак
3 група: Мозкова атака.
Треба дібрати до перших букв слова « Успіх» слова, які б характеризували наш урок.
У (успішний)
С (серйозний)
П (працьовитий)
І (інтелектуальний)
Х (харизматичний)
4 група:
Дайте відповіді на запитання:
В якій машині використано спосіб пересування гусениці?
Наведи приклади пристроїв, які зробила людина, дані яких наближаються до характеристики живих організмів.
Підсумок уроку.
Про яку тварину ми сьогодні читали? Що нового ви дізналися?
Для чого люди спостерігають і досліджують поведінку тварин?
Чи погоджуєтесь ви з твердженням, що це оповідання є науково- популярним? Доведіть свою думку.
Оцінювання роботи учнів.
Домашнє завдання.