Поурочный план по казахскому языку на тему К?лік т?рлері


Сабақ: 5-бөлім. Саяхат.
4-сабақ. Көлік түрлері Мектеп: №42 орта мектеп КММ
Күні, айы: Мұғалімі: Хамзина М.О.
Сынып: 1 «Б, В, Г» Қатысқандар: Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары 1.2.3.1. Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және тілдік нормаларды сақтай отырып, түрлі тәсілдермен жауап беру.
1.3.4.1. Мұғалімнің көмегімен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою.
1.4.1.1. Суретте берілген заттардың сынын білдіретін сөздерді жаттау.
1.5.2.1. Әріп пен дыбысты ажырата алу, төл дыбыстарды дұрыс айта алу.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:
Сабақта үйренген көлік түрлерін атай алады, түсін сипаттай алады; ө дыбысын таниды. Дұрыс дыбыстайды, жаза алады, ө дыбысы кездесетін сөздер қатарын атай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Тақырып бойынша белсенді лексканы еркін қолдана алады, түстерді ажырата алады, тақырып көлемінде өзара тілдесе алады.
Оқушылар орындай алады:
Басқа да көлік түрлерін атай алады, ө дыбысы кездесетін сөздер қатарын толықтыра алады.
Алдыңғы оқу Оның қайда баратыны, өзінің қайда баратыны туралы сөйлеседі. Ә дыбысын атайды және ә дыбысы кездесетін сөздерді біледі.
Тілдік міндеттер 5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (термин сөздерді қолданбау)
1.5.1.2 мұғалімнің көмегімен көптік/тәуелдік/ жіктік /септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарлаған әрекеттер Ресурс
Сабақтың басы
2мин
1.Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасып алу. Шаттық шеңберін құрып бір-бірлеріне жақсы тілектер айту.
2. Сұхбаттасу арқылы сабақтың тақырыбын ашып алу.
- Мынау нелер?
- қандай көліктер бар?

3. Өткен сабақты еске түсіру. Кесте бойынша сұраққа жауап беру.
Сен қайда барасың?
мектепке
тауға
Мен дүкенге барамын
Саябаққа
сен кіммен барасың?
анаммен
Мен әкеммен барамын
әжеммен
атаммен
4.Сұхбаттасу
- Мынау қандай дыбыс?
- «Ә» қандай дыбыс?
- «Ә» дыбысына қандай сөздер білесідер? Сурет
Кесте
Ә дыбысы
Сабақтың ортасы
6-40 мин
(МК, Ұ) 1-тапсырма. Балалардың назары суретке аударып, көлік түрлерін үйрету. (мәшине, ұшақ, автобус, пойыз, велосипед). Сұраққа жауап беру. Мынау не? Мынау - мәшине.


(МК, Ұ) 2-тапсырмада оқушылар сурет бойынша көлік түрлерін атайды. Содан соң оқушыларға А5 форматтағы қағаздар таратылып беріледі. Сол қағазға өзіне ұнайтын суретті салып, нені салғанын айтады. Мен ... саламын.
(ЖЖ) 3-тапсырмада оқушылар түстерді атайды. Автобустың түсі қандай болатынын айтады. Мысалы: Автобус қызыл болады.

(МК, Ұ) 4-тапсырма. Толықтырып айту. Үлгі бойынша сөйлесу.
Сен не саласың?
Мен ұшақ саламын.
Ол қандай блады?
Ол қызыл болады.
(МК, Ұ) Ө дыбысымен таныстыру.
Ө дысын айтуға жаттығады. алдымен хормен/жеке-жеке айтады.
Ө – дыбысына келетін сөздерді айтуға жаттығады. (Өмірбек, өрік, төрт, көк)
Кім? не? неше? қандай? сұрақтарына жауап береді.
Дәптермен жұмыс
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Суреттер
А5 қағазы
Түстер, автобус суреті
Ө дыбысы. Суреттер
№2 дәптер
Сабақтың соңы 5 мин
3 мин
Сұхбаттасу.
Бүгін қандай дыбыспен таныстық?
Ә дыбысына қандай сөздер бар?
Рефлексия. Балалар күнді бояйды, суретін салады.
Маған бәрі түсінікті болды
Маған кей жерлері түсініксіз
Ештеңе түсінбедім

Парақша-лар
Қосымша ақпарат
Қорытындылау Төмендегі бөлікті сабағыңыз жайлы өз ойыңйызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
Неге?
Жүргізілетін жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе не?
1:
2:
1:
2:
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1:
2:
1:
2:
1:
2: