Урок по казахскому литературе на тему ?абит-?аламы ?арымды жазушы


Б.Момышұлы атындағы Алматы Республикалық
«Жас Ұлан» мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні
мұғалімі, гуманитарлық ғылымдар магистрі
Қалниязова Айнұр Қадырқызы

Уақыты: 14.12.2015 Сынып 11 Г
Пәні Қазақ әдебиеті
Пән мұғалімі Қалниязова Айнұр Қадырқызы
Сабақ тақырыбы «Ғабит Мүсірепов - қаламы қарымды қаламгер»
Ғ.Мүсірепов өмірі, шығармашылығы туралы
Мақсаты Ғ.Мүсірепов өмір жолы мен шығармашылығымен танысады, ақпарат көздерін жинақтайды, шығармаларын талдайды
Күтілетін нәтиже Ұландар Ғ.Мүсірепов туралы мәліметпен танысады;
Ғ.Мүсірепов пен С.Мұқанов мұражайынан естеліктермен сыр шертіседі;
Шығармаларын талдай біледі
Сабақ әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, пікір таластыру, іздену, әңгімелеу;
Сабақ түрі Жаңа сабақ, саяхат сабақ
Тапсырма көздері Тарихи тұлғаны танып білу, ойталғау жазу
Пәнаралық байланыс Тарих, орыс тілі
Қолданылатын көрнекілік газет, журналдар, көркем шығарма, постер, А4
Табыс критерийі Мұғалім мен оқушы арасында тығыз байланыс орнайды,
Шығармашылықпен жұмыс жасауға ұмтылады.
Сабақ кезеңі
уақыты Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті Қажетті ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі
(2 мин) Сәлемдесу;
Оқушылардың назарын сабаққа аударту
Оқулықпен, дәптермен жұмыс жасау, топқа бөліну қосымша көркем әдебиеттер, газет
Үй тапсырмасын сұрау (6 мин)
Вен диаграммасы
(3 мин) «Мен айтайын, сіз жалғастырыңыз»
1, 2 топ 3, 4 топ
1.«Сұлушаш» роман-поэмасы туралы түсінік беру
-Поэма қай жылдары жазылған?
- поэма неше бөлімнен тұрады?
-поэманың негізгі кейіпкерлерін атаңыздар
1. «Ботагөз» романы бойынша түсінік беру
- Романның негізгі кейіпкерлерін атаңыздар.
- Ботагөз роман соңында қандай мақсатына жетеді?
- Ботагөздің прообраздары кімдер?
1355090414020«Ботагөз» романы
00«Ботагөз» романы
364490414020«Сұлушаш» поэмасы
00«Сұлушаш» поэмасы
Сұлушаш пен Ботагөзді салыстыру
Вен диаграммасы бойынша Сұлушаш пен Ботагөздің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазып шығу
Сызба арқылы жазушының қаламгерлік қырын ашу
Сұраққа жауап.
Оқушылар бір-бірін бағалайды. Оқулық
Жаңа сабаққа дайындық
(5 мин) «Миға шабуыл» статегиясы –
Ып оқушылары, ұландармен бірге 11 сС.Мұқанов пен Ғ.Мүсірепов мұражайына барып, саяхат жасапп қайттық. Сол мұражайдан естелік ретінде С.Мұқанов пен Ғ.Мұсірепов мұражайларындағы фото-күнделік бойынша интерактивті тақта арқылы виртуальды саяхат жасау.


Оқушылар сабақ мақсатымен танысады. Оқулық, ғаламтор
Жаңа сабақ
Постер қорғаау
(15 мин)
С.Мұқанов пен Ғ.Мүсірепов мұражайына виртуальдық саяхат жасағаннан кейін мұражай әсерімен бөлісе отырып, жаңа сабаққа көшу.
Әр топқа жаңа сабақ бойынша ресурстар беремін.
топқа «Ғ.Мүсірепов – қаламы қарымды жазушы» Ғ.Мүсіреповтің өмір жолы мен шығармашылығымен таныстыру
топ: «Ғ.Мүсірепов –әңгіме жанрының шебері» (аналар тақырыбындағы шығармалары туралы)
топ: «Ғабит –драматург» драмалық шығармалары туралы
топ: «Ғабит – ірі прозашы» прозалық шығармалары
Жаңа тақырыппен танысады.
Оқулық, ғаламтор
Сергіту сәті
(3 мин)
Оқушыларға «Егер мен жазушы болсам», «Ана туралы мен не жаза аламын?!» ойтолғау жаздырту
Ауызша бағалау А4, дәптер
Біліктілік дағдысын қалыптас
тыру
(2 мин)ББҮ стратегиясы
(2 мин)
Сызба арқылы қима қағаздар артындағы сұрақтарға жауап бере отырып, қаламгер қырын ашу

Білемін Білгім келеді Үйренемін
Ғ.Мүсірепов туралы, шығармаларын білдім.... Плакат, А4 маркер, қима қағаздар
Бағалау
(3 мин) Мұғалім оқушылармен біріге отырып бағалау жүргізеді.
Оқушы алдарындағы бағалау парағына белгілегені бойынша қорытынды балын шығару Топты бағалау
Өзін-өзі бағалау Формативті бағалау, смайликтер
Рефлексия
(2 мин)
Мұғалім оқушыларға стикерлер таратып береді. Оқушылар өз әсерлерімен бөліседі
стикер
Үйге тапсырма беру
(2 мин) Ғ.Мүсірепов өмірі, шығармашылығы туралы оқу, шығармаларын талдау Дәптерге үй тапсырмасын жазады дәптер
Б.Момышұлы атындағы Алматы Республикалық «Жас Ұлан» мектебі
АШЫҚ САБАҚ
«Ғабит Мүсірепов - қаламы қарымды қаламгер»
Ғ.Мүсірепов өмірі, шығармашылығы туралы

(11 Г сыныбымен С.Мұқанов және Ғ.Мүсірепов мұражайына виртуальды саяхат жасау)
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі: Қалниязова А.Қ.
Алматы, 2015 ж