Конспект уроку з природознавства 4 клас Як обертається Земля.


ТЕМА. Як обертається Земля.
МЕТА. Засвоєння учнями знань про причини зміни дня і ночі на земній кулі, сформувати уявлення про зміни пор року, розвивати в дітей науковий світогляд; пізнавальний інтерес до наукових знань, спостережливість, кмітливість, логічне мислення; виховувати любов та бережне ставлення до природи, до рідної України.
МЕТОДИ: ПРИЙОМИ:
Розповідь Активізація життєвого досвіду
Бесіда Практична робота
Метод наочності
ЛЕКСИКА ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ: Земна орбіта, вісь Землі, рівнодення.
ОБЛАДНАННЯ. Глобус, м’яч , електролампа на підставці (або прилад – телурій), картинки, на яких зображені різні пори року; схеми обертання Землі навколо своєї осі і Сонця.
ТИП УРОКУ: Вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Підсумок фенологічних спостережень.
1. Зміна висоти Сонця на небозводі.
2. Тривалість дня та ночі.
3. Який сьогодні стан неба. Чи світить сонце? Від чого він залежить?
4. Зміна температури повітря.
5. Напрям вітру.
6. Опади. У вигляді чого вони бувають?
7. Стан рослин (пробудження, буйне цвітіння, підготовка до
зими, сплячка).
8. Поведінка тварин.
9. Праця людей.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Усне фронтальне опитування.
- Якою люди уявляли Землю колись?
- Як можна довести, що земля має форму кулі?
- Як називається природний супутник землі?
- Що таке глобус? Яке значення має глобус для людей?
2. Індивідуальне опитування.
- Розповісти про Землю, як планету Сонячної системи; про глобус.
- Показати на глобусі Північний і Південний полюси, екватор, північну і
південну півкулі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- На сьогоднішньому уроці ми вивчатимемо дуже цікаву тему.
У мене в руках конверт, в якому знаходяться загадки, які допоможуть вам визначити тему нашого заняття.
Жовта паляниця над дахом повисла.(Сонце.)
На чорному полі срібний пастух золоті вівці пасе.(Місяць і зорі.)
Коли мати входить в хату,
Всіх вона вкладає спати.
А як батько заходить,
Всіх на ноги підводить.
Хто зуміє відгадати:
Що за батько, що за мати?(День і ніч.)
Щорічно приходять до нас в гості:
Одна сива, друга молода,
Третя скаче, четверта плаче. ( Пори року.)
Ми вивчатимемо обертання землі, дізнаємося, чому буває день і ніч, чому змінюються пори року.
ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Ознайомлення учнів із змінами дня і ночі.
- Пригадайте спостереження за висотою Сонця над горизонтом
протягом доби. Коли висота сонця найбільша?
- В якому місяці Сонце опівдні стоїть над горизонтом найвище? Найнижче? Чому?
- Яка тривалість дня і ночі в нашій місцевості?
- Пригадайте, коли тривалість дня і ночі однакова?
- Чи знаєте ви, як люди в давнину визначали день і ніч?
- Здавна люди , спостерігаючи за Сонцем, помітили, що вранці воно сходить із-за лінії горизонту; опівдні – піднімається вище, а в ввечері заходить за лінію горизонту. Вони вважали, що Сонце рухається навколо Землі, тому буває день і ніч.
Але це не так. Наша Земля обертається навколо своєї осі.
Вісь – це уявна лінія , що проходить через центр земної кулі та Північний і Південний полюси. Земля обертається із заходу на схід, на зустріч Сонцю. Обертання земної кулі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. І це обертання дає основну одиницю часу – добу, і замовляє поділ доби на дві частини – день і ніч.
Земля здійснює повний оберт навколо осі за 24 год. Цей час називається добою.
Робота з структурно-логічною схемою:
Фігура Землі? Куля?
Кулеподібне тіло?

Земля обертається як?
- Навколо Сонця.
- Навколо своєї осі.
Швидко?
Як космічна ракета.
Що відбувається на Землі?
Навколо осі : День – Ніч --- Доба.
Навколо Сонця: Літо, осінь, зима, весна.
(Пори року.) Рік.
Отже:- Я весь час повертаюсь.
- Я мчусь у космосі вдень і вночі –все життя!

2. Практична робота з глобусом та м’ячем .
- Діти, уважно подивіться на глобус. Як ви вважаєте, де знаходиться вісь земної кулі?
- Земля обертається навколо своєї осі, але потрібно зазначити, що ця вісь є уявною лінією, тобто насправді не існує.
- Що я роблю з м’ячем?
- Чи є в м’яча вісь?
- Я обертаю м’яч навколо уявної осі. Так само обертається і земна куля.
3. Пояснення зміни дня і ночі.
Дослід з електролампою.
- Припустимо, що лампа – це наше «уявне» сонце. Простежте, як буде освітлюватися поверхня прямої площини.
- А зараз змінимо наш дослід. Замість прямої площини ми візьмемо глобус – нашу Землю.
Тепер уважно поспостерігайте, як буде освітлюватись наша Земля.
(Учні спостерігають , що той бік глобуса, який повернений до світла,
освітлений, протилежний – в тіні.)
- То який можна зробити висновок, якщо Землю повернути навколо своєї осі? (Той бік, що був у тіні, стає освітленим, а освітлений – в тіні.)
- Отже, обертання Землі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. Такий повний оберт земна кулі робить за 24 години, тобто за добу.
- Подивіться уважно на освітлений бік глобуса і скажіть, на яких материках день , а на яких – ніч. Чому ви так думаєте?
- Дайте відповідь ще на одне запитання: доба триває 24 години. Чим це поясняється?
4. Пояснення оберту Землі навколо Сонця.
- Крім того, що Земля обертається навколо своєї осі, вона ще обертається і навколо Сонця. Шлях, яким рухається наша планета, називається земною орбітою.
Вісь Землі не є вертикальною. Вона дещо нахилена, і цей нахил не змінюється. Переконайтесь у цьому, розглядаючи глобус. Цей нахил Землі має дуже велике значення, оскільки від цього залежіть зміна пір року. Багато з вас хотіли б, щоб літо тривало цілий рік. Але такого у нас не буває. Літо змінює осінь, потім настає зима, весна і знову літо… І так повторюється щороку.
Повний оберт навколо Сонця Земля робить за 365 діб 5 годин 48 хвилин 46 секунд. Цей час називається роком. У зв’язку з тим, що таким числом користуватися незручно, його округлюють. Три роки мають 365 діб, а кожний четвертий – на одну більше. Цей рік називають високосним. У високосному році дві останні цифри діляться на 4.
Наприклад: 1996- високосний, бо 96:4=24. Має 366 діб.
5. Дослід з глобусом або телурієм.
Посередині стола встановлюють електричну лампочку. Навколо неї обносять глобус так, щоб напрям нахилу осі був постійним. Учні спостерігають, що під час зміни положень глобуса щодо джерела світла краще освітлюється ( а стосовно Землі і нагрівається ) то північна, то південна півкулі.
- Коли до Сонця повернута північна півкуля, вона отримує більше сонячного тепла і світла, ніж південна. О цій порі тут літо, а в південній півкулі – зима. Через півроку в південній півкулі, яка більше освітлена сонцем, буде літо, а в північній – зима. У цей час Сонце над горизонтом у північній півкулі знаходиться низько і сонячні промені ковзають по поверхні Землі не прогріваючи її.
Коли обидві півкулі під час руху Землі повертаються до Сонця однаково, одержуючи порівну тепла і світла, у тій півкулі, в якій було літо, поступово наступає осінь. А в тій півкулі, в якій була зима , настає весна.
Щороку 21 березня і 21 вересня в усьому світі день і ніч тривають 12 год. Цей день називається відповідно весняним або осіннім рівноденням.
Фізкультхвилинка .
V. Осмислення учнями знань.1. Робота з підручником.
Опрацювати статті « Чому буває день і ніч?» і « Чому змінюють пори року?».
2. Відповіді на запитання.
- Що таке вісь?
- Де вона знаходиться?
- Яка причина зміни дня і ночі?
- Що таке доба?
- Скільки годин триває доба?
- Чому на Землі відбувається зміна пір року?
- Сонце освітлює більше північну півкулю. Яка пора року на території України?
- Сонце освітлює більше південну півкулю. Яка пора року на ній? Чому?
- Рік триває 365 днів. Чим це пояснюється?
VІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.
-Діти, що ви дізналися нового на сьогоднішньому уроці?
- Як обертається Земля?
- До чого приводить обертання Землі навколо своєї осі?
----- Навколо Сонця?
VІІ. Домашнє завдання.
Прочитати у підручнику статті « Чому буває день і ніч» і « Чому змінюють пори року». Дати відповіді на запитання у кінці текстів. Уміти пояснити за допомогою глобуса, що спричинює зміну дня і ночі, пір року.
Практична робота. За допомогою яблука і спиці покажи батькам або молодшим друзям, як саме Земля обертається навколо своєї осі.