Математика. Та?ырыбы: Санды к?бейтіндіге б?лу ж?не к?бейту ?асиеттеріне негізделген есептерді шы?ару


Молдабекова Б
Математика
Тақырыбы: Санды көбейтіндіге бөлу және көбейту қасиеттеріне негізделген есептерді шығару

Сабақтың мақсаты: 1.Есепті шешу және есептеуді тиімді орындау кезінде амалдардың өтілген қасиеттерін қолдануға үйрету;
Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру,
2. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
3. Ұқыптылыққа тәрбилелеу;
Типі: араласӘдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ауызша есептеу, шығармашылық
Көрнекілігі: кестелер, геом. фигуралар
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру
Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.
II. Үй тапсырмасын тексеру
III. Жан-жақты білім тексеру. №1. Тиімді тәсілмен есептеу.
IV. Мақсат қою.
V. Жаңа сабақпен таныстыру. №2. Геометриялық фигураларды пайдалана отырып көлемді әртүрлі тәсілмен табуды үйрету.
Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін әртүрлі тәсілмен табуға болады:
V=a∙b∙c=a∙c∙b=b∙c∙a=b∙a∙c=c ∙a∙b=c∙b∙a
№3. Өрнектер құрастыру.№4. Есепті шығар.
Еңбек сабағында 4А сыныбы 60 шырша ойыншығын, 4Ә сыныбы 40 шырша ойыншығын дайындады. Олар 200 шырша ойыншығын неше сабақта жасайды?200:(60+40)=2 ( сабақ )
№5. Өз бетінше жұмыс.
Сергіту сәті.
№6. Есепте. ( 6ц 5кг – 105кг) ∙300+4т 3кг16кг:(20кг 560г – 19кг 560г)
№7. Сәйкестенрдіру тәсілімен шығару.Қазының 1кг 700теңге тұрады.
№8. Мұны білу пайдалы.2, 4, 6, 8 – жұп сандар 1, 3, 5, 7, 9 – тақ сандар
Сандарға қараңдар: 234, 678, 910 т.с.сжұп сандар деп атауға бола ма?
VI. Сабақты қорытындылау. Бүгін нені білдік?
VII. Үйге тапсырма: №6 (2), сіріңкенің қорабының көлемін әртүрлі тәсілмен табу.
Бағалау.