Т.Шевченко «Катерина». Проблема соціальної нерівності і трагічної долі селянки в тогочасному суспільстві. 9 клас


Чтобы посмотреть этот PDF файл с форматированием и разметкой, скачайте файл и откройте на своем компьютере.
Клас 9 Урок № 39(6) Дата: 28.01.2015 Тема: Т.Шевченко «Катерина». Проблема соціальної нерівності і трагічної долі селянки в тогочасному суспільстві. Мета: познайоми ти учнів з поемою Кобзаря, в якій піднято тему материнства, висвітлити проблеми соціальної нерівності і тяжкої долі селянки в тогочасному суспільстві; розвивати вдумливе сприйняття художнього тексту, уміння співвідносити події твору з фактами тогочасної ді йсності; виховувати повагу до жінки - матері, до материнства. Обладнання: портрет Т.Шевченка, «Кобзар», ілюстрації до твору , репродукція картини «Катерина» Т. Шевченка, рушник, картки, фішки, аудіо запис спокійної мелодії, конспект уроку, дошка, клей, пісо к, ноутбук. Тип уроку : комбінований. Хід уроку Доброго дня, шановні гості. Доброго дня, учні. І. Орг . момент. Із слова починається людина, Із мови починається мій рід. Моя ласкава, мамина, єдина ‬ Щебече соловейко на весь світ. (Н.Рій) Посміхніться. «З німіть» посмішку зі свого обличчя долонею та передайте своєму сусідові. Візьміть посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя. А тепер подаруємо гарну посмішку нашим гостям. І нехай цей настрій залишиться з нами. ІІ. Актуалізація опорних знань Перевірка д/з. (Прочитати поему «Катерина» Т.Г.Шевченка) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку. Учні, сьогодні ми продовжуємо з вами вивчення творчості Т.Г.Шевченка. Як ви вважаєте, яка мета постає перед нашим уроком? Зверніть увагу на сло ва М. Рильського: « Такого полум‱яного культу материнства, такого апофеозу жіночого кохання і жіночої муки не знайти, мабуть, ні в одного з поетів світу. Нещасний в особистому житті , Т.Г.Шевченко найвищу і найчистішу красу світу бачив у жінці, у матері… Ж іноча доля, жіноче щастя, жіночі проблеми ‭ ці питання хвилювали багатьох письменників. Це і Анна Карєніна Л.Толстого, Харитина І.Карпенко - Карого, Христя П.Мирного, Джульєта У.Шекспіра та багато інших. У Тараса Шевченка одним з таких образів є жінка, до д олі якої він зверта ється майже у кожному творі. Катерина, Ганна, Марина, Марія, Ок сана ‭ імена героїнь з «Кобзаря», відомі кожному. Вони різні за характерами, але їх об‱єднує спільна риса ‭ трагізм долі. В кожної життя сповнене страждань, образ, принижен ь. Найвідомішою та кою страдницею, безумовно, є Катерина, головний персонаж одно йменної поеми. Тому, саме ці слова я обрала за епіграф нашого уроку. ІV. Основний зміст роботи «Асоціативний кущ».Завдання: З «хмарки слів» с класти асоціативну схему ‮Жінка у творах Шевченка  . «Фронтальне опитування»  Назвіть персонажі в твору. (Катерина, панич - офіцер, мати, батько, малий Івась, кобзар).  Якою зображує письменник Катерину на початку твору? (Ве селою, радісною, щиро закоханою. Вона і гадки не має, що ко ханий Іван - москаль може її кинути). 3 . «Мозковий штурм». Як ви вважаєте, чому поема має назву саме «Катерина»? (Відповіді дітей) Можливо, тому, що в житті Тараса Шевченка було дві Катерини ‬ мама і сестра. 4. Робота в групах. А тепер п ропону ю класу розділитися на групи. Для цього ви маєте перегорнути фішки, які лежать біля кожного з вас. Об‱єднайтеся у групи за однаковими емблемами. Познайомтесь з правилами роботи в групі. Правила роботи в групі Ми б удемо працювати в групах, тому пропоную вам згадати правила роботи в групах і доповнити, якщо вважаєте за потрібне: - Бути активним. - Поважати думку товариша. - Бути доброзичливим. - Не перебивати! - Дотримуватися регламенту. - Поважати правила робо ти в групі. - Нікого не засуджувати! Завдання: зробити ідейно - художній аналіз . 1 група «Літературознавці» визначають автора , рік видання, літературний рід, жанр , тему та ідею поеми . 2 група «Художники» виписують епітети, метафори, звертання, порівнян ня (декілька прикладів) . 3 група «Критики» визначають композицію твору , зміст . 4 група «Психологи» визначають проблематику поеми «Катерина» . 1 група «Літературознав - ці» Автор: Тарас Шевченко Рік: 1838 Літературний рід: ліро - епос Жанр: реалістична соціально - побутова поема Тема: доля жінки - матері у тогочасному суспільстві. Ідея: гнівний осуд панської розбещеності, співчуття жінці - матері, захист знедолених. Ід ея вільного кохання. Провідна думка: зображення трагедії жінки - покритки та дитини - безбатченка, зумовленої кріпосницьким суспільним ладом. 2 група «Художники» Епітети: «стара мати», «добрі люди», «проклятий час», «рідна дитина», «червона калина». Метафори: «серце в‱яне», «прийшли вісті», «злидні побили», «серденько гуляє», «зима впала», «сіло сонце», «небо червоніє», «реве хуртовина». Звертання: «чорнобриві », «Катерино, серце моє», «доню моя», «дитя моє любе», «небого», «батечку», «мій соколе милий», «мій голубе», «мій синочку». Порівняння: «як тополя стала в полі», «як роса», «як квітка в полі», «червоніє, як квіточка», «як те море», «люде гнуться, як ті л ози». 3 група «Критики» Композиція: 5 розділів: звернення до дівчат - селянок; народження нешлюбного сина; прощання з батькам и; поневіряння Катерини на чужині; зустріч із спокусником - офіцером і смерть Катерини . Автор гнівно засуджує поведінку московського офіцера і, зрештою, всю мораль суспільства, яке дозволило занапастити душу молодої дівчини. 4 група «Психологи» Проблематика: любов і страждання; батьки і діти; моральні закони тогочасного суспільства, їх порушення; честь і безвідповідальність; крах ілюзій Слово вчителя . Для Т.Г. Шев ченка жiноча недоля була згустком болю, що запiкся в його серцi. Крiпацька неволя - це доля рiдної матерi, яку передчасно "у могилу нужда та праця положила", доля сестер Катрi, Ярини, Марiї - голубок молодих, у яких "коси в наймах побiлiють", це трагiчна д оля його першої трепетної любовi - Оксани Коваленко, доля всiх нещасних жiнок, що "нiмi на панщину iдуть i дiточок своїх ведуть". Т.Г. Шевченко гнiвно виступав проти жiночого безправ'я. Вiн нiби зiбрав воєдино у своєму зболеному серцi страждання поневолени х жiнок усiх епох i схвильовано розповiв про них цiлому свiтовi. V . Хвилина відпочинку. Один з перших жiночих образiв у Шевченка - це Катерина з одноiменної поеми. Її прообразом була його кохана Оксана Коваленко, з якою доля так i не звела Тараса. Першi героїнi Т.Г. Шевченка - нещаснi, сплюндрованi жiнки: Катерина, Оксана, Марина, Ганна. Згадаймо "Причинну", "Тополю", "Лiлею" - це все жiнки без щастя i долi. Пропоную послухати виступ Трунової Валерії «Русалка» . Заплющить очі, і спробуйте уявити образ жінки ‬ покритки з балади «Русалка» і порівня й т е з нашою Катериною. Під час виступу лунає спокійна мелодія для релаксації. Порівняймо героїнь. Що спільного і відмінного в долях жінок - покриток? V І . Закріплення. Формуються нові групи (за кольором). Завдання: У кожній групі на столі є текст. Ви маєте його опрацювати, основне записати в зошит . Обрати представників, які представлять нам те, з чим ви працювати. 1 група Літературні роди Епос Лірика Д рама Поема (грец. ποίημα , від ποιέω ‭ творю) ‭ один із жанрів ліро - епосу. Це великий віршований твір, у якому порушують ся важливі проблеми минулого, сучасного чи майбутнього. У поемі зливаються воєдино епічні (події, сюжети, характери) і ліричні елементи ( авторські пере - живання, ліричні відступи, ліричний герой). Поема часто має ще й елементи драми (наскрізна на пружена дія, монологи та діалоги). Залежно від того, які елементи домінують у поемі, виділяються такі її жан рові різновиди: епічна, лірична, драма тична. Знайомство з історією написання поеми «Катерина». Поема присвячена В асилю А ндрійовичу Жуковському в пам'ять дня викупу поета із кріпацтва 1838 року, написана в Петербурзі під час навчання в Академії мистецтв. В.А.Жуковський - російський поет і пере кладач, один з основоположників російського романтизму. Т.Шевченко постійно приділяв увагу зруйнованій долі жінки - матері, від якої через незаконно народжену дитину відвернулися батьки, усе село. Наскільки нестерпним було становище жінки, свідчить факт: В Київській губернії за один тільки 1839 рік було покінчено самогубством 37 дівчат - покриток». Про знеславлену селянську дівчину писали багато письменників: Г.Квітка - Основ‱яненко (повість «Сердешна Оксана»), М.Карамзін (повість «Сердешна Ліза»), Є.Баратинський (поема «Еда»). 2 група Першим зобразив Катерину Тарас Шевченко, вона була намальована 1842 року у Санкт - Петербур зі. Карт ина намальована на полотні, олійними фарбами. Зверніть увагу на цю картину. Відомості про час створення картини та її сюжет Шевченко подав у листі до Г.С. Тарновського від 25 січня 1843 року: «Ще ось що, намалював я се літо дві картини і сховав, думав, що ви приїдете, бо картини, бачте, наші, то я їх кацапам і не показував. Але Скобелев (? Скобелев М. Д.) таки пронишпорив і одну вимантачив, а друга ще в мене, а щоб і ця не помандрувала за яким - небудь москалем (бо це, бачте, моя Катерина), то я думаю посл ать її до вас, а що вона буде коштувать, то це вже ваше діло, хоч кусок сала, то й це добре на чужині. Я намалював Катерину в той час, як вона попрощалася з своїм москаликом і вертається в село, у царині під куренем дідусь сидить, ложечки собі струже й сум но дивиться на Катерину, а вона сердешна тіль не плаче та підіймає передню червону запащину, бо вже, знаєте, трошки теє… а москаль дере собі за своїми, тілько курява ляга ‬ собачка ще поганенька доганя його та нібито гавкає. По однім боці могила, на могилі вітряк, а там уже степ тілько мріє. Отака моя картина». В основному картина була закінчена влітку 1842 року, однак художник, певно, повертався до роботи над нею і пізніше. Начерк композиції твору, зроблений 25 січня 1843 року в цитованому листі до Тарновс ького, дещо різниться з картиною в її сучасному вигляді. На ньому, наприклад, коня накреслено повністю, тоді як на картині його задні ноги перекриваються постаттю Катерини. Рентгенографічне дослідження полотна засвідчило, що воно на певній стадії завершенн я переписувалося, під верхнім шаром фарб наявний ще один, на якому зображення відповідає начерку Ці спостереження наводять на думку, що деякі фрагменти картини переписувалися художником після 25 січня 1843 року в Петербурзі або вже в Україні. Картина «Кате рина» не є ілюстрацією до поеми, а самостійним твором малярства, хоч тут розробляється одна і та ж тема . У центрі картини ‬ образ простої селянської дівчини, збезчещеної офіцером. Дівчина стоїть до нас обличчям, вся відкрита. Проміння сонця відбивається в ід землі, освітлює вбиту горем Катерину. Дівчина поволі йде назустріч глядачеві, низько схиливши зажурену голову, трохи підібравши запаску, щоб приховати від людей свою ганьбу. Сліпучої білизни українська сорочка, барвиста плахта, червоний фартух і червоні стрічки виразно виділяються на всьому кольоровому тлі твору, особливо на зображеному в холодних тонах пейзажі. Тобто, у картині краса дівчини контрастує з її глибоким сумом, про що красномовно говорить обличчя Катерини: чарівна голівка опущена, очі заплак ані, почервонілі від сліз, які дівчина ледь стримує. Здається, ще мить і вона розплачеться. Про її горе свідчать навіть руки, такі тонкі й безпорадні. 3 група Доля жінки в кріпосницькому суспільстві була справді трагічною. Хто тільки над нею не знущався ! На панщині шмагав її канчук осавули. Вдома вона виконувала всю хатню роботу, народжувала, годувала й виховувала дітей. А скільки жінок ставали жертвами поміщицької розпусти, скільки помандрувало за військовими валками та й без сліду пропали! Кобзар, став ши на захист потоптаних жіночих прав, зібрав воєдино страждання кріпачок і розказав про них світові. Гуманізм - це система ідей і поглядів на людину як на найбільшу соціальну цінність, створення умов для її повноцінного життя і фізичного та духовного розви тку. Найбільш глибоко український гуманізм зображено у творчості Т.Г.Шевченка. Моральна концепція поета - це своєрідний сплав гуманістичних ідей з ідеалами християнського життя. Стверджуючи моральні почуття й ідеали, він визнавав милосердя вищою основою лю дських стосунків, пов'язуючи його з боротьбою за волю, щастя, справедливість . Кожна людина повин н а розвивати такі моральні риси, як дисциплінованість, чесність, працьовитість, почуття власної гідності. Річ у тому, що у цій поемі прослідковується не скільк и зв‱язок особистості з суспільством, а скільки реакція особистості на ставлення громади, інших людей, незалежно від їхнього соціального положення. Автор тільки констатує суспільні чинники, проте не старається передати класову нерівність як єдину причину с траждань. Т.Шевченко зосереджує нашу увагу на почуттях і переживаннях. Можна дійти висновку, що життєвий вибір героїв ‬ те, що найчастіше залежить від факторів бідності чи багатства. 4 група Т.Шевченко дуже добре знав психологію селян та їх середовища , п редставником якого він був сам, та й представників знаті, зокрема, дворян. У Катерини добре розвита спостережливість, оскільки вона закарбувала в пам‱яті клятви офіцера - спокусника: Він, як мати, привітає, Як брат, заговорить. Довірливість Катерини веде до неправильно зроблених висновків: Батько, мати ‬ чужі люде, Тяжко з ними жити. Поведінка офіцера - спокусники та вульгаризми у мові підкреслюють цинізм та душевну порожнечу, розкривають нікчемність його внутрішнього світу. В російській армії дозволялось одру жуватися після досягнення 30 віку, більш того , бажаючий взяти шлюб мусив звертатися до прямого начальника з письмовим клопотанням, у якому вказувалося походження нареченої, її титул, придане. Одруження з селянкою не тільки не могло бути санкціоноване звер ху, а негативно відбивалося на кар‱єрі військового аж до повної її втрати. V ІІ . Підсумок уроку. Скажіть, якою постає перед нами героїня поеми «Катерина»? Давайте всі разом складемо інформаційне гроно до образу Катерини (усно). Бесіда.  Чи дотримувала ся героїня народної моралі?  Чи показана у творі кара Катерини від імені громади? ( обмазування воріт дьогтем, запрягання батьків у солом‱яний хомут, обстригання коси )  Як батьки ставляться до Катерини? Знайдіть це в тексті поеми. Сидить батько кінець стола , На руки схилився, Не дивиться на світ Божий: Тяжко зажурився. Коло його стара мати Сидить на ослоні, Дитя моє любе! Іди од нас...» «Нехай тебе Бог прощає Та добрії люде; Молись Богу та йди собі ‭ Мені легше буде».  Чи можна вважати Катерину типовою селя нкою тих часів? З точки зору психологічного аналізу, Катерина не типова. У ній нема покірливості, споглядальності, обережності, дотримання народної моралі дошлюбних відносин. «Де жартує з москаликом, Там і заночує», «Нехай собі тії люде , Що хотять говорят ь . Слово вчителя : Коли один з друзів Кобзаря, знаючи українські звичаї, засумнівався у тому, що батьки вигнали дочку - покритку, Шевченко почав відстоювати такий епізод , акцентуючи увагу на одиничності, винятковості того, що сталося з його героїнею. Автор не акцентує увагу на ставленні громади до Катерини, тільки у словесному вираженні. Закріплення вивченого матеріалу. Давайте ще раз змалюємо образ Катерини. Зробимо підсумок. Героїня твору ‬ перша красуня на селі, єдина дочка вільних і, очевидно, заможни х бат ьків, наївна, довірлива селянка. Психічний стан неврівноважений, оскільки не звертає уваги на словесне покарання громади, сльози батьків, зациклюється ідеєю знайти Івана. Слово вчителя ЖІНКА - МАТИ Це хто такий чарівний, ніжний, близький Весною й щаст ям світиться здаля? ‬ То жінка, що стоїть біля колиски. То мати, що плекає немовля. Це хто так підбадьорливо шепоче І заспокоює вмить острах оченят? ‬ То жінка - мати з посмішкою сонця Веде до школи любих пташенят. Що то за постать? Як її на ймення? В очах ‬ любов, і ніжність, і тривога. То жінка - мати, що з благословенням Дітей тужливо виряджа в дорогу. По світі розлетілись журавлі. Тепер їх важко до гнізда зібрати. Їй все одно ‬ дорослі чи малі, - У вічному чеканні жінка - мати. Упало сиве п ір‱ячко до ніг. Та годі вже рукам його піднять… То жінка - мати вийшла на поріг Дітей, внучат і правнуків стрічать. Любов її ‬ як сплав душі і сталі. Ні з чим цю жертву серця не зрівняти! В усі віки стоїть на п‱єдесталі Благословенна небом жінка - мати ! (Ірен) Вправа «Рюкзак, капелюх , корзина» (На малюнках зображено рюкзак, капелюх , корзину для сміття.) Інструкція. Повернімося до наших очікувань. Я пропоную арку шики із записами ваших очікувань пок ласти в рюкзак, якщо ви взяли на цьому уроці для се бе щось корисне, у капелюх ‭ якщо вам потрібно щось обміркувати, і викинути в корзину, якщо вважає те, що нічого корисного сьогодні ви не отримали. Оцінювання учнів. Д/з . Написати про подальше життя сина покритки Катерини та Івана - москаля.