Контрольний переказ тексту (9 клас українська мова)


Контрольний переказ тексту (9 клас українська мова)
Мета: з’ясувати рівень сформованості таких текстотворчих умінь, як уміння визначати темиу й головну думку тексту,  підтеми і мікротеми, добирати адекватні змісту виражальні засоби мови, реалізувати задум (письмово відтворюапти текст), удосконалювати написане; виховувати повагу до таких рис, як працелюбність, відповідальність, самокритичність; удосконалювати навички  самостійної роботи, розвивати логічне мислення, писемне мовлення, пам’ять, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.
 Хід уроку.
І. Повідомлення мети і завдань уроку.
 ІІ. Підготовка до роботи над  контрольним переказом.
  Читання тесту вчителем.
Текст.Дід МиронНад степом уже давним-давно зійшов місяць-молодик і почав усе перевертати у срібло: по хлібах побігли блискучі сріблясто-сірі хвилі, на траві заграла роса, здалеку було видно село і садки, наче із тьмяного срібла, а через степ потягся білосніжний, начебто посеред літа снігом притрушений, шлях."Ох, як же зоряно, Боже ти мій, як зоряно", — промовив мимохідь дід Мирон, захоплено дивлячись угору на темне небо, де, наче свічки в серці, позапалювались зірки. Видно було і Чумацький Шлях, і Великий Віз, і Стожари, й інші сузір'я. Та так же, як і в церкві, коли не співають, було тихо у степу цієї літньої ночі. Сонце забрало з собою своє золото, свою спеку і разом весь гомін щоденний; земля, як нагодована дитина в колисці, солодко дрімала; тихо, тільки інколи чути свист перепела та нечасто — іржання коней, що паслись на толоці.Дід Мирон підійшов до коней (у нього своїх пара та в синів по одному), перев'язав їм пута і вернувся до чоловіків, що поприводили коней на ніч, а поки сон, сиділи гуртом і потрохи балакали. Товариші Миронові завжди просили щось розказати, і він розповідав їм про давні-предавні часи, про які сам чув ще замолоду, і про різні чудеса, які з ним траплялись. Вмів дід Мирон і з нечистою силою раду собі давати. Примітивши, що всі чоловіки заснули, він ліг і сам коло них, та заснути не міг, бо всякі думки почали лізти в голову. Не любив дід Мирон спати, через те й ходив сам у степ з кіньми. А то міг би й сина котрого-небудь послати, якби захотів. Не спав же він молодим за роботою та гулянкою, не спав і старим. Все йому кортіло то робити, то балакати, то думати, і такий він був неспокійний. Часом як ляже, то вже двічі півні проспівають, а прокидається тільки-но на світ благословиться. Дід Мирон ще й досі був першим косарем на селі й косив краще за своїх трьох синів. З виду був ще доволі молодий, високий, рівний, як осокір, з пекучими, темними, як вугілля, очима. Дід Мирон був наче символом села — невтомним трудівником-хліборобом, громадським старостою і мудрим порадником. (За Грицьком Григоренком).
Зразок переказуДід МиронДід Мирон був ще досить молодим, високим, рівним, як осокір, з темними, як вугілля, пекучими очима. Був ніби символом села, бо все життя його пам'ятали невтомним трудівником-хліборобом. Хоча були й молодші за нього, все ж дід Мирон вважався першим косарем на селі, бо косив краще навіть за своїх трьох синів.Завжди був неспокійним, бо лягав, як двічі півні проспівали, а прокидався, як тільки-но на світ благословиться. Все йому хотілось то щось робити, то балакати, то думати. Не любив він спати, через те ходив у степ з кіньми сам, хоча міг послати когось із синів. Не спав молодим за роботою чи гулянкою, не спав і старим.Любив дід і розумів світ Божий. Споглядаючи нічне небо, не раз промовляв: "Ох, як же зоряно, Боже ти мій, як зоряно". Добрим оповідачем був. Не раз у гурті просили його розказати про що-небудь. І він розповідав про давні-прадавні часи, про які чув ще замолоду, про різні дива, які з ним траплялись, про те, як давав собі раду з нечистою силою.Отаким-то був дід Мирон — трудяга, косар, оповідач, громадський староста і мудрий порадник.
 З’ясування лексиного значення вжитих у тексті переказу  слів, які перебувають пасивному словнику учнів.
 Визначення теми й головної думки тексту.
 Визначення стилю тексту. З’ясування покладеного в його основу типу мовлення та допоміжних типів мовлення.
 Самостійне складання плану переказу.
 Повторне читання вчителем тексту.
 ІІІ. Самостійна письмова робота учнів на чернетках.
 ІV. Редагування чорнових варіантів переказу.
Переписування переказу до зошитів.
 V. Домашнє завдання.