?а??аны? негізгі б?лімдері. Басс?йек, т?л?а ?а??асы, иы? ж?не жамбас белдеушелеріні? ?а??асы, ?ол-ая? ?а??асы, омырт?а жотасыны? бейімдері. Адам ?а??асыны? ерекшеліктері.


ПӘНІ Биология СЫНЫБЫ 8

ТАҚЫРЫП Қаңқаның негізгі бөлімдері. Бассүйек, тұлға қаңқасы, иық және жамбас белдеушелерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы, омыртқа жотасының бейімдері. Адам қаңқасының ерекшеліктері.
МАҚСАТЫ 1. Қаңқаның атқаратын қызметін, тірек қимыл жүйесінің маңызы мен қасиеті туралы мағлұмат беру;2. Бас қаңқасы, дене қаңқасы, кеуде қуысы, иық белдеуі, қолдың еркін қозғалу қаңқасы құрылысы мен атқаратын қызметіне тоқталып тереңірек түсінік беру;3. Адам үшін қаңқа бөлімдерінің маңызын, омыртқа жотасының атқаратын қызметіне тоқталып оқушылардың дүниетанымын қалыптастыру.
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ Сүйектердің құрамына байланысты ерекше ойлары қалыптасады, сөйлеу тілдерімен танымдық және логикалық ойлау қабілеттері дамиды, білім, білік дағдылары қалыптасады.
КЕЗЕҢДЕРІ Сабақ бөлімдерінің мақсаты САБАҚТАҒЫ ІС-ӘРЕКЕТ Жұмыстың түрі Нәтижесі Бағалау
Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Білу Тірек-қимыл жүйесінің маңыздылы-ғы бойынша мағлұмат беру Топқа бөліп, сұрақтар қою арқылы оқушыға ой салу Берілген тапсырма бойынша мәселені шешуге әрекет жасау, қорғау Топтық жұмыс Ынтасы оянады, ойын білгенін айтуға үйренеді Топтық және жеке бағалау
Қаңқа бөлімдерін түсіндіру, құрылысы анықтау арқылы ой-өрісін дамыту. Перфокартамен жұмыс тапсырады Тест орындау арқылы,білімін қолданады Топтық жұмыс Өз-өзіне сенімділігін көру
Топтық бағалау
Түсіну Видео-аудио жазба арқылы тақырыпты меңгертеді Видео материалды көре отырып, қаңқаның негізгі бөлімдерін түсінеді. Ұжымдық жұмыс Оқушының ой ұшқырлығын көру, қызығушылығы ояту Қолдану Қаңқа бөлімдерін түсіндіру, құрылысы анықтау арқылы ой-өрісін дамыту. Байқампаздылыққа тәрбиелеу Проблема шешуге жетекші тапсырма арқылы жетелеу Құндылығын, бөлімдерін атап шығу Топтық және жеке жұмыс
Өз-өзіне сенімділігін көру
Топтық және жеке жұмыс
Таратпа тапсырмалары бойынша ойландыру Семантикалық карта, сызықтық тест, сәйкестендіру тесті арқылы оқушыларға тапсырма беру Қаңқаның негізгі бөлімдерін талдайды Топтық жұмыс Оқушының ой ұшқырлығын көру, қызығушылығы ояту Топтық бағалау
Талдау Негізгі ойды анықтау, өзінің мақсатына жету бағытында-ғы жағдайларды көрсету Проблема шешуге жетекші тапсырма арқылы жетелеу Пікірін айтады, талқылайды Жеке жұмыс Проблеманы өз дәрежесінде шешеді, өзгені тыңдау білу дағдысы қалыпта-сады Топтық және жеке бағалау
Жинақтау Қорытынды жасауға машықтандыру Синквейн Қаңқа -І топ, омыртқа-ІІ топ, бассүйек-ІІІ топ Топтық жұмыс Өз ойын еркін айтуға үйренеді, жүйелейді Топтық бағалау
Бағалау Тақырыптың өмірде маңыздылы-ғын, құндылығын айқындау Оқушылардың іс-әрекет-терін қадағалау Құндылы-ғын айқындай-ды Топтық жұмыс Әр топ өз жұмысы-ның нәтиже-сін көре біледі Топтық және жеке бағалау
Түтікті сүйектің басы сүйектің қызыл кемігін құрайды.
Жақ сүйектерде тістер болмайды.
Мойын омыртқа саны-12.
Жауырын жалпақ сүйек.
Омыртқа жотасы 4 иілімнен тұрады.
Қан өндіру мұшесі-сүйектің қызыл кемігі. ЖАУАБЫ: _____
Орындаған: Баға:
Сәйкестендір
1. Алдыңғы жағынан төспен байланысады А Органикалық заттар
2. Омыртқа жотасы А Сұйек қуысы
3. Иілгіш созылғыш қасиет береді С Қабырға
4. Сұйектің сары кемігіне толы Д Бас
5. Қозғалмайтын сүйек
Е. 33-34
Орындаған: Баға: