Тарих п?нінен ашы? саба?ты? та?ырыбы ?ара?ытайлар (1125-1212)


Сыныбы: 7 Күні: Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы
Қарақытайлар (1125-1212)
Мақсаты
Қарақытайлардың Жетісу жеріне қоныс аудару тарихын, орналасқан аймағын,саяси жағдайын білу;
Күтілетін нәтиже
Мемлекеттің шығу тарихын біледі;
Жетісуға қоныс аудару себептерін түсінеді
Қоғамдық құрылысына талдау жасай алады;
Алыс-салық жүйесіне және сыртқы саясатына түсініктеме бере алады
Керекті жабдықтар
Оқулық, презентация, карта, бейнефильм
Қолданылған модульдер СТО, АКТ, Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, Бағалау,
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері және тапсырмалар Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Психологиялық дайындық (3 мин) Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл- күйлерін сұрау.
Сергіту сәті. «Төрт қадам алға» Өлеңде айтылған жаттығуларды орындау Қол соғу арқылы марапаттау
Топқа бөлу
(2 мин) Сыныпты 5 топқа бөлу.
ҚР аймақтарында орналасқан қалалар арқылы
Солтүстік, Оңтүстік, Батыс
Шығыс, Орталық Оқушыларға парақтар таратылады, топқа бірігеді. Үй жұмысы
(5 минут) Есімдер сөйлейді:
Наркеш Дайын –
Инанч-білге –
Білге хан –
Шыңғыс хан –
Тоғырыл хан –
Рашид ад-Дин –
Жамұқа –
Қадырғали Жалайри –
Торы –
Құршақұз - Оқушылар есімдерге сай сипаттама жазып қағазға түсіреді. Әр топ сипаттама береді. Жаңа сабақ
(25 минут) 1.Миға шабуыл. «Жетісу жері» туралы бейнефильм көрсетіледі.
(3 минут)
2. Тарихи диктант
Топтық жұмыс. (5 минут)
1-топ. Солтүстік
2-топ. Оңтүстік
3-топ. Батыс
4-топ. Шығыс
5-топ. Орталық
Қорғайды. (2 минут)
3. Зерттеушілік-әңгіме.
(5 минут)
1-топ. Жетісуға қоныс аударуға түрткі болған жағдайы және уақыты
2-топ. Жетісуға қоныс аударубарысы
3-топ. Қоныс аударудың нәтижесі
4-топ. Жетісу жерінің табиғаты, шаруашылығы
5-топ. Жетісу жерінің аумағы
Топпен қорғау (3 минут)
4. Салыстыру
(топтық жұмыс) (5 минут)
Бір мысалдан келтіреді.
Топпен қорғау (2 минут)
Фильмнің тақырыпқа қатыстылығын анықтау.
Берілген мәтіндегі бос орындарды толтыру.
Берілген топтық жұмысты топта талқылайды. Оқушылар өздеріне берілген тапсырмаларын қорғайды.
Жетісу жеріне қоныс аудару себептерін топ болып ашады.
Қорғайды
Барлық топ қарақытай елінің алым-салық жүйесін қазіргі заманғы алым-салық жүйесімен салыстырады, айырмашылықтарын айтады, толықтырады
Қорытынды 5 минут «Шеңбер» әдісі арқылы қорытындылау
Мен бүгін білдім –
Маған бүгін қызықты болды –
Маған қиын болды –
Мен түсіндім –
Мен үйрендім –
Мен орындай алдым –
Мен үйренемін –
Мені қызықтырды – Тақырып бойынша қорытынды жасайды Үй жұмысы 5 минут Тақырыпты оқып, түсіну
Тест сұрақтарына жауап беру.
П.Карпин мен Г.Рубрук атты саяхатшылар туралы мәліметтер жинастыру
- Тақырыпты оқып түсіну, мазмұндау.
- Өзін-өзі тексеру сұрақтарына жауап беру.
- саяхатшылар туралы мәлімет жинау