Физикадан саба? жоспары Электр заряды. Электрлену. Электр зарядыны? са?талу за?ы. Есептер шы?ару


Тексердім
Тақырып:Электр заряды. Электрлену. Электр зарядының сақталу заңы. Есептер шығаруМектебі: М. Қашғари атындағы жаратылыстану бағытындағы мектеп – лицей
Мерзімі: 12.01.2016 ж Мұғалімнің аты-жөні: Байметова Шахиста ИсматуллаевнаСыныбы: 10 «А,Б,В» Оқушы саны: 12(10) Қатыспағандар саны: -
Күтілетін нәтижелерЭлектростатика тарихын біледі;
Электр заряды, электрлену, зарядтың сақталу заңын, Кулон заңын біледі;
Зарядтардың өзара әсерлесу түрлерін анықтай алады, электрлену себебін біледі;
Зарядтың сақталу заңын, Кулон заңдарын пайдаланып есептер шығара алады;
Сабақ мақсаттарыОқушылар:
Заряд түсінігін береді, зарядтардың тартылу және тебілуін бақылап, нәтиже шығарады. Электрленуді тәжірибелер жасау арқылы түсінеді (үйкеліс арқылы, денелерді түйістіру арқылы). Зарядтардың әсерлесу заңын және сақталу заңдарын меңгереді, қолданады.
Тілдік мақсаттарОқушылар заряд, аттас, әраттас зарядтар, нейтрал, элементар заряд, нүктелік заряд, электрлену, тұйық жүйе, Кулон (Кл), диэлектрлік өтімділік, суперпозиция терминдерімен танысады, заряды бар немесе заряды жоқ денені ажырата алады, электрленген денені анықтап ажырата аладаы.
Пәндік лексика және терминология:
Зарядталған- заряды бар, бейтарап (нейтрал)-зарядсыз, аттас зарядты-бірдей таңбалы зарядты, әр аттас- әртүрлі таңбалы зарядтар, элементар заряд-ең кішкене заряд шамасы, электрлену-дененің электр зарядын алуы/беруі, диэлектрлік өтімділік-заттың электрлік қасиетін, ортадағы әрекеттесу күшінің шамасын көресетеді, супрепозиция принципі (күш)- үстемелеу қасиеті, нүктелік заряд- өлшемін елемеуге болатын заряд
Пайдалы сөйлемдер:
Бұл зарядталмаған дене.
Егер зарядталған денеге……..онда ол дене зарядталады.
Зарядқа дискреттік қасиет тән, яғни ол белгілі шектік мәнге дейін бөліне алады. Дененің зарадталғанын……. Көмегімен анықтауға болады. Тұйық жүйе деп……..арқылы зат өте алмайтын жүйені атайды.
«Электрлену»дегеніміз ...,...
«Бірдей зарядталған денелер бір -бірін ...,ал әртүрлі зарядталған денелер бір-біріне ...
Алдыңғы білімдеріОқушылар электрлену мысалдарын, зарядтардың таңбаларын, дененің электрленгендігін электроскоп көмегімен анықтай алуы керек.
Сабақ барысыСабақ басқыштарын жоспарлауСабақта орындауға жоспарланған әрекеттерРесурстарБасы
0-2мин
3-6
7-9
9-10 Қажетті құралдарды, көрнекіліктерді дайындау, ұйымдастыру, электр туралы білетін түсініктері мен терминдері туралы сұрап, «электр», «заряд», топтарына бөлу.
Зарядталған және зарадталмаған денелерді қолданып олардың өзара әсерлесуін көрсету, дененің зарядының мөлшерін электроскоппен өлшеу, қорытындыларын тыңдау.
Оқушыларға денені зарядтап бөлуді, яғни басқа денеге беру, электрометрмен заряд мөлшерін анықтап, оның кемуін дәлелдеуді тапсыру (І топ), зарядтың сақталу заңын түсіндіру (кез келген әдіс арқылы) ІІ топ.
Кулон заңы туралы презентациямен таныстыру. Кулон заңының ашылу тарихы, нүктелік заряд ұғымы, диэлектрлік тұрақты, «к» пропорционалдық коэффициенті, «Заряд бірлігі», диэлектрлік тұрақты, күштің суперпозиция принципін көрсету, негізгі терминдерді, формулаларды, тұрақтыларды есте сақтауға назар аударуКез келген денелер, электроскоп, плакаттар, тері, мата, жүн, султан, электостатика құралдар жиынтығыКез келген денелер, мысалы эбонит, шыны таяқшалар, ручка т.б,электроскопЭбонит таяқшалар, оқулықПрезентация «Power Point»
Ортасы
11-24
24-29
30-34
34-35 Мәтіндік есептер: 3.1; 3.2 І топ, 3.3;3.4 ІІ топ
А
С какой силой взаимодействуют два заряда по 1,8 * 10-8 Кл и 2 * 10-9 Кл, находящиеся на расстоянии 8 мм друг от друга?
С какой силой взаимодействуют два заряда по 10 нКл и 2 нКл, находящиеся на расстоянии 10 мм друг от друга?
С какой силой взаимодействуют два электрона, находящиеся на расстоянии 0,5*10-8 см друг от друга?
На каком расстоянии друг от друга заряды 1мкКл и 10 нКл взаимодействуют с силой 9мН?
На каком расстоянии нужно расположить два заряда 5 нКл и 6 нКл, чтобы они отталкивались друг от друга с силой 120 мкН?
Сила взаимодействия двух одинаковых точечных зарядов, находящихся на расстоянии 0,5 м, равно 3,6 Н. Найдите величины этих зарядов.
В
Найти силу F притяжения между ядром атома водорода и электроном. Радиусатом водорода r = 5 нм; заряд ядро равен по модул и противоположен по знаку заряду электрона.
Два точечных заряда, находясь в воздухе (ɛ=1) на расстоянии r1 = 20 см друг от друга, взаимодействуют с некоторой силой. На каком расстоянии r2 нужно поместить эти заряды в масле (ɛ=5), чтобы получить ту же силу взаимодействия?
Найти силу F электростатического отталкивания междуядром атома натрия и бомбардирующим его протоном, считая, что пратон подошел к ядру атома натрия на расстояние r = 6*10-14 м. Заряд ядро натрия в 11 раз больше заряда протона. Влиянием электронной оболочки атома натрия пренебречь.
С
С какой силой F будут притягиваться два одинаковых свинцовых шарика радиуса R =1 cм, расположенные на расстоянии r = 1 м друг от друга. Атомная масса свинца А= 207, плотность ρ = 11,3 г/см3(е = 1,6*10-19 Кл, π = 3,14, ɛ=1, ɛ0 = 8,85 * 10- 12Кл2/Н*м2 , NA= 6,02*1023 моль-1 ). (q=Ne; N = m*NA/A; m = 4πR3ρ/3 ) Есептер жинағы 102 бет (С Тұяқбаев)
Интернет, оқулық, күнделікті өмір тәжірибесінен
Соңы35-40 Өтілген тақырып бойынша негізгі тұжырымдар жасауҚосымша мәліметДифференциация – қосымша көмекті қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар жоспарлайсыз? Бағалау –оқушылардыңбілімін бағалауды қалай жүзеге асырасызПәнаралық байланыс.
Денсаулық және қауіпсіздік. АКТ-ны қолдану.
Барлық оқушылар: Заряд ұғымын біледі, екі тегін біледі, әсерлесуін біледі, электрленуге мысалдар келтіре алады, мәтін есепке жауап бере алады.
Оқушылардың көпшілігі: Формулаларды түрлендіре алады, жадқа біледі, мағынасын түсінеді, А, В деңгей есептерін шығара алады.
Оқушылардың кейбірі: Күрделі есептерді шығара алады. 1.
формативті бағалау, суммативті бағалау, қолдау, мадақтау.
2. Жеке бағалау, бір-бірін бағалау, топты бағалауБиология, математика, информатика
Электр қауіпсіздік ережелерін сақтау, жауапкершілікке, бір-бірін сыйлауға үйрету, АКТ-мен жұмыс істеуді және қауіпсіздік шараларын сақтауды ескеру.
Рефлексия
3 мин
Сабақ мақсаттары орындалды ма?
Оқушылар бүгін не үйренді?
Сыныпта қандай күй орнады? Сабақ жүйлі өтті ма?
Уақытты дұрыс пайдалана алдым ба? Жоспардан қандай ауытқулар болды? Себебі неде? Сұрақтарға жауапҮйге тапсырма 2 мин
§8,1.8,2. 15 ж (1-3), есептер жинағы №3.5, 3.10