Урок по украинской литературе І.Карпенко-Карий Сто тисяч. Проблема влади грошей

План-конспект уроку з української літератури
для учнів 8 класу

Тема: І. Карпенко-Карий «Сто тисяч». Проблема влади грошей – наскрізна і «вічна» у світовому мистецтві.





Мета: навчати учнів добирати аргументи, розкриваючи проблему влади грошей у трагікомедії «Сто тисяч», дискутувати щодо даної проблеми; поглибити відомості про драматичний твір, комедію, як жанр драматичного твору; розвивати навички виразного читання драматичного твору, характеристики героїв, розуміння актуальності проблем трагікомедії для сучасного життя; виховувати зневажливе ставлення до шахрайства, поміркованість щодо матеріальних потреб, повагу до батьків та їхніх статків, чесність, порядність, благодійність.
Тип уроку: комбінований з елементами уроку-аукціону
Методи і прийоми: розповідь учителя, випереджувальні завдання, бесіда, диспут, колективна робота над текстом, виразне читання уривків з п’єси,
Обладнання: портрет І.Карпенка-Карого, текст трагікомедії «Сто тисяч»; презентація; малюнки учнів, прислів’я про гроші


Епіграфи: Багатство – то лихо болюче.
Хто срібло кохає,
Той не насититься сріблом.
Хто ж кохає багатство з прибутком,
Це марнота також.
Біблія. Книга Еклезіяста 5:6

Велика сила, братці, гроші,
З грошима й дурні прехороші,
Є в дурня гроші він і пан.
Є в нього золотий жупан
Л. Глібов

Театр-життя, а люди в ньому – актори
В.Шекспір
Перебіг уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Слово учителя
Вже декілька уроків ми з вами вивчаємо творчість І.Карпенка-Карого, зокрема одну з його п’єс. Я пропоную вам розгадати кросворд і якщо ви дасте правильні відповіді, то ми зможемо прочитати назву цієї п’єси та згадаємо героїв даного твору.
На голові очіпок,
Спідниця і запаска –
Калитчина дружина
А ймення їй – Параска
1
2
п
а
р
а
С
к
а


к
а
л
и
Т
к
а


4
5
3
р
О
м
а
н


с
а
Т
и
р
и
ч
н
а


к
л
И
м

6
г
е
р
а
С
и
м

п
у
з
и
р
Я

8
к
о
п
а
Ч


Скупий і некультурний,
Натура така гидка
Усе це все поєднує
Хазяїн наш – Калитка

Любив він щиро Мотрю,
Не пара Пузирям.
Був добрим і правдивим,
Юнак цей звавсь – Роман

«Сто тисяч» - це комедія
І трішечки незвична,
А все тому, що називається
Ця п’єса – сатирична

На конюшню і на поле,
Молотити, йти у млин –
Все це наймитська робота,
Зветься наймит просто – Клим

Скупий і жадний дуже,
Багатий селянин,
Любив найбільше гроші,
А звався – Герасим

Калитка любив гроші,
В думках жила земля.
Він заздрив усі роки
Багатству Пузиря

Він звався Бонавентуру,
Ледачий був і рвач
Він врятував Калитку.
Професія його - копач
Та як називається п’єса , яку вивчили? Кого ми пригадали?
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя
Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчення трагікомедії «Сто тисяч». Прочитайте, будь ласка, епіграфи. Про що йтиме мова на уроці? Правильно, сьогодні ми розглянемо одну з основних проблем твору: влади грошей над людиною. І саме в цьому аспекті дамо характеристику головному герою п’єси - Герасиму Калитці, дізнавшись до чого ж врешті довела його жага наживи. Оскільки мова на уроці йтиме про гроші, то і оцінювання сьогодні буде незвичним. За ваші відповіді ви отримуватимете умовні гроші, які вкінці уроку зможете обміняти на оцінку.

Проблемна ситуація: («Мікрофон»)
Скільки вам потрібно грошей для щастя?
А хочете, щоб було більше?
На що б ви витратили гроші?
«Займи позицію»:
Як ви вважаєте, мати багато грошей це добре чи погано? Доведіть свою думку.
(Учням пропонується стати біля відповідного з плакатів, розміщених у різних частинах класу: на одному написано «добре», на іншому «залежно для чого», на третьому «погано». Один-два учні з кожної групи повинні обґрунтувати свою позицію. Якщо після викладу різних точок зору хто-небудь з учнів змінив свою позицію, він має право перейти до іншої групи)

ІV. Засвоєння нового матеріалу
Слово учителя
Однією з вічних проблем, які намагається вирішити людство – це влада грошей над людиною. Золото споконвіків притягувало людей, штовхаючи на злочини і приносячи страждання. Проблему грошей піднімали багато письменників і художників.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

1. Сюжет першої картини пов’язаний з пророком Мойсеєм, який вивів ізраїльський народ із Єгипту до землі обітованої. Але народ, залишившись без лідера, вирішив повернутися до старих звичаїв. Люди вилили зі своїх прикрас ідола – золоте теля і почали йому поклонятися.
Вирази “золоте теля”, “поклоніня золотому тельцю” стали уособлювати владу золота над людиною.
13 EMBED PowerPoint.Slide.8 1415
2. На наступній картині зображений Іуда, який бере гроші за те, щоб зрадити свого учителя – Ісуса Христа. Засліплений жагою збагачення, він проміняв Божу благодать на 30 срібних монет.
13 EMBED PowerPoint.Slide.8 1415


3. На цій картині ви бачите царя Мідаса, який випросив у бога Діоніса дар перетворювати на золото все, чого він торкався. Та не довго радів Мадас, бо коли він брав їжу до рук, вона теж оберталась на золото. А за однією з легенд, він навіть випадково перетворив на золото власну доньку. Звичайно ж Мідас відмовився від свого дару.

4. На цьому слайді ви бачите портрет людини, яка прославилась завдяки тому, що, на відміну від попередніх згаданих нами осіб, не гналась за збагаченням. Це Павло Михайлович Третьяков. Жив у 18 ст., був сином купця. Під кінець життя Третьякова його статки налічували майже 4 мільйони рублів (на той час величезна сума).Однак, будучи надзвичайно багатим, він не намагався примножити свої гроші, а навпаки, вкладав їх у мистецтво. Більшу частину своїх коштів він витрачав на картини. І робив це не для себе. Його мрією було створити величезну галерею і подарувати її місту. Мрія його врешті здійснилася і завдяки цьому ми зараз і маємо всесвітньо відому Третьяковську галерею.

5. Психологічний тип людини, одержимої жадобою до збагачення давно відомий і у літературі Скупий лицар у О. Пушкіна, Плюшкін у М. Гоголя, Гобсек в О. де Бальзака, Гарпагон у Мольєра. Ці твори ви будете вивчати у курсі світової літератури пізніше. Але ви вже читали «Пригоди Робінзона Крузо». Пригадайте епізод, коли він знайшов скриню, у якій зокрема були гроші. Як він до них поставився? (дійшов висновки, що гроші нічого не важать у світі)

Карпенко-Карий виявив себе у комедії «Сто тисяч» глибоким знавцем людської натури, майстром діалогу, створив національний і водночас загальнолюдський образ.

Бесіда з учнями:
- Пригадайте, яку назву мала перша редакція комедії? («Гроші»)
Дійсно, на першому плані у п’єсі сюжетна лінія грошей.
- Що означає прізвище головного героя Калитки (шкіряний гаманець, сумка для грошей). Як ви гадаєте, чому автор підібрав саме таке прізвище головному герою?
- Що таке «легкі»гроші?
- Давайте з’ясуємо ставлення персонажів п’єси до «легких» грошей і заповнимо схему.
- Хто з героїв гнався за «легкими» грошима? (Калитка, Савка, Копач)
Пропоную почати заповнювати схему з другорядних героїв.
- Що нам відомо про копача? Що про нього думають інші герої (цитата)
- Що вдалося знайти за весь час розкопок Бонавентурі? Як він про це говорить.
- Чим планує зайнятися копач, якщо нічого не знайде?
- Яке ставлення копача до грошей?
- Як Савка ставиться до грошей, на що готовий заради них?
- Чи змінилося ставлення Савка до грошей після того, як гроші виявились фальшивкою?
- Пригадайте, чим були гроші для Герасима Калитки? Для чого вони були йому потрібні
- Як виявилася натура Герасима під час купівлі фальшивих грошей? Відповідаючи, посилайтесь на текст.
- Прочитайте епізод яви V третьої дії, у якому розповідається про те як Савка повернувся після розмінювання «грошей»
- Чому заплакав Калитка? Які це сльози?
- Як проявилася «любов» Герасима до Савки у цій яві та у яві X з четвертої дії, де йдеться про те, як куми ділили гроші?
- Для чого вони тримають ножі за халявами?
- Поясніть, що привело героїв до такого морального падіння.
- Як зреагував Герасим на те, що замість пачок грошових банкнотів йому підсунули пачки чистого паперу?
- Які почуття викликає у вас сцена самогубства Герасима? Прочитайте та прокоментуйте останню репліку Калитки? Як вона його характеризує?
- Чи співчуваєте ви цій людині?









- Чи можна стверджувати, що потяг до надмірного збагачення руйнує душу людини?

Скласти інформаційне гроно «Вплив грошей на героїв п’єси»
Цинізм
Жорстокість
Деспотизм
Зневага до освіти і науки
Гроші Кохання за розрахунком
Злість і грубість
Шахрайство
Кримінальний злочин
Деградація

- Чого навчають нас герої твору?
- Чи є, на ваш погляд, актуальними проблеми трагікомедії для сучасного життя?

V. Підбиття підсумків уроку
На початку уроку ви займали позиції під відповідними твердженнями. Зараз я пропоную вам знову зайняти позицію. Можливо, хтось змінив свою думку протягом уроку.
Висновки:
Гроші, прагнення мати їх більше привело до морального падіння окремих героїв п’єси, руйнування їх сімей. Жадоба, скнарість, заздрість руйнують людську душу, підточують її духовне і навіть фізичне здоров'я. Гонитва за наживою врешті-решт призводить до послаблення суспільства.
VI. Оголошення результатів навчальної діяльності.
VIІ. Домашнє завдання.
Заповнити таблицю відповідними цитатами

Ставлення Калитки до себе
Стосунки з членами родини
Взаємини з друзями, знайомими
Ставлення до наймитів
Суспільні і релігійні погляди










Калитка
Гроші важливіші ніж сім’я, друзі, навіть власне життя

Копач
Чесно шукає гроші

Савка
Гроші важливіші ніж душа

Легкі гроші



15