Урок з української літератури в 10 класі І.Карпенко-Карий Хазяїн


СКОБЛЕЙ ЛІДІЯ СТЕПАНІВНА
учитель української мови і літератури
КЗ »Спеціалізована школа II ступеня-
Ліцей інформаційних технологій міста Єнакієве»
Урок української літератури в 10 класі
Тема: Жанрова різноманітність творів І. Карпенка –Карого. Сатирична комедія «Хазяїн».«Ах, ти ж… хазяїн, та й більш нічого…»Т.Л .Сатирична комедія.
Мета: Розширити знання учнів про творчість І.Карпенка-Карого та його комедію « Хазяїн». Допомогти учням зрозуміти роль автора у створенні комічних характерів і ситуацій, у використанні мовних засобів для цього.
Учитись цінувати майстерність автора .Ознайомити учнів з поняттям про прекрасне й потворне в житті і мистецтві.
Розвивати творчість, критичне мислення й уміння обстоювати свою думку та робити захист власної презентації.Розвивати навички характеристики героїв драматичного твору, творчі здібності учнів, уміння давати власну оцінку прочитаному.
Виховувати порядність, щедрість і хазяйновитість, доброту, гуманне ставлення і повагу до людей.
Працювати над розвитком життєвих, комунікативних ,соціальних і творчих компетентностей.
Виховувати порядність, щедрість і хазяйновитість; любов до предмета.Тип уроку: комбінований.
Методи і прийоми: розповідь учителя, бесіда, робота в групах, релаксація, рольова гра, трансформер, анкетування ,захист робіт (міні «метод проектів»), рефлексія, «Мікрофон».
Обладнання: епіграф до уроку, епіграф до уроку ,портрет письменника, презентація до уроку, мультимедійна дошка з програмою Panaboard , записи слів на мультимедійній дошці.
Очікувані результати :
Після уроку учні зможуть
* зможуть характеризувати персонажів твору;
* відстоювати власні думки , свої твердження і переконання;
* давати власну оцінку прочитаному.
Хід уроку.
Епіграф
(на мультимедійній дошці)
Слайд № 1
(на дошці з’являється епіграф, і учні пояснюють зміст його)
I. Організаційний момент.
Учитель Давайте подивимось один одному в очі і разом порадіємо прийдешньому дню, передамо один одному гарний настрій та налаштуємося на роботу на уроці.
II . Мотивація навчальної діяльності.
1.Слово учителя.
(Звучить сільська музика і під неї йдуть слова вчителя)
Шановні учасники уроку, давайте умовно перенесемо наші думки і погляди у звичайне українське село: із буднями і щоденною сільською турботою, з дуже цікавими персонажами і їхніми вчинками.
2.Оголошення теми і мети уроку.
Слайд № 2
-56515-171450Знати ?
Уміти?
Очікувані результати?
(Учні оголошують ,що вони повинні уміти і знати в кінці уроку)
III. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
*Проблемне запитання.
Слайд 3 (у кінці уроку учні повинні відповісти на це проблемне запитання)
IV.Опрацювання навчального матеріалу.-444509656445001 .Робота над епіграфом до уроку.
Метод»Мікрофон»
Учні пояснюють значення епіграфа.2.Слово вчителя .Тема комедії : ненаситна жадоба до збагачення, дикість натури користолюбця.В основу твору покладено реальне життя сільських багатіїв, які вибилися з мужиків і організували на скуплених землях економії, мали управителів, щосуботи вислуховувалив у конторах їхні звіти про зароблене за тиждень. У центрі комедії образ мільйонера- стяжателя – аграрія Терентія Гавриловича Пузиря з усім його «хазяйським колесом». А прототипом образу Пузиря – мільйонер, власник цукрозаводу Терещенко. 3. Робота із тлумачним словником.Давайте звернемося до тлумачного словника української мови і з’ясуємо значення слів «хазяїн», «пузир».
За словником Пузир - це кулька, наповнена повітрям або газом, що виникає в рідині або рідкій масі чого-небудь Хазяїн –
1.Власник якогось господарства, речей, майна на правах приватного або суспільного володіння. Селянин-власник, який має землю і необхідні знаряддя праці.2.Той, хто займається господарством, веде господарство; господар.3.Господар дому, глава сім’ї.4.Керівник підприємства, колективу.5.Організм, у якому або на якому живе паразит.)4.Робота з класом.
Метод «Мікрофон» Прокоментуйте головну ідею п’єси, сформульовану самим автором:
-1103094907600«П’єса «Хазяїн» - зла сатира на чоловічу любов до стяжання без жодної іншої мети».
(Учні пояснюють слова , сформульовані автором твору)5. Робота в зошитах.
Записати в зошитах проблеми ,які порушені у творі. Учні ,які заздалегідь готувались вдома (ланцюжком),розповідають про важливість різних проблем у творі.
Потім вони пояснюють зміст цих проблем та як вони їх розуміють.
Слайд 4.
№ п/п Проблеми комедії
1. Розвиток капіталістичних відносин на селі, поява великих землевласників.
2. Аморальні принципи господарювання новоявлених «хазяїв», нещадна експлуатація найманих робітників.
3. Розпад дворянства як класу під тиском капіталістичних відносин.
4. Світоглядні настанови і громадська позиція інтелігенції як противага хижацтву «пузирів».
5. Пробудження свідомості народу і перші прояви боротьби проти експлуатації.
6. Захист мультимедійної презентації.
(Учні заздалегідь готували презентацію про головного героя твору Терентія Пузиря)7. Інсценізація уривку із твору.
99060946721500 Метод »Рольова гра» ( Творча група дітей інсценує уривок із комедії, де Пузир говорить слова: « Честь, честь мою топчуть у болото….»)8.Складання схеми « Психологія Пузиря».
Слайд № 5.

6858080581500Слайд № 6.

(На фоні портрету Пузиря – пелюстки квітки із цитатами , до яких вписуються риси стяжателя)*«Фельшара краще лікаря не треба…*«… Рівнялась свиня до коня, та шерсть не така"
*"З миру по нитці - голому сорочка*«…Котляревський мені без надобності…»
*«Гуси спасли Рим, а хазяїна погубили» *«Честь, честь мою топчуть у болото» *«Обіцянка–цяцянка…» *« Котляревський мені без надобності!"» *«Пузир дувся, дувся, та й лопнув»
*«Ішов за баришами наосліп»
*«Дика страшенна сила»
*»Двадцять п’ять ! Якби не давали ,то я б і не брав»9. Робота в групах.
(Учні вдома готувались до завдань за домашніми групами)1 група:
-Що ставить за мету кожен господар?
Учні складають колаж на першій парті, присвячений справжнім господарям.2 група:
- Який шлях обирає Терентій Пузир? Чому?
Учні готують проект «Шляхи вибору» і захищають його.3 група:
-Чи є щось ,гідне поваги , і в Пузиреві ?
Учні готують із запропонованої теми презентацію і захищають її.
4 група (працює на мультимедійній дошці)
Діаграма Вена
(Зобразити спільні і відмінні риси характеру Терентія Пузиря і Герасима Калитки )
Слайд № 7.

Учитель Слід зазначити ,що збагачення будь-якою ціною, "стяжания для стяжання без жодної іншої м е т и", призводить до загибелі, духовної ,а також моральної. Найстрашніше те, що вирватися з "хазяйського колеса" можна тільки ціною життя: "Хазяйство або смерть – такий девіз", - констатує лікар, що прийшов до присмертного Пузиря, а Лїхтаренко цинічно заявляє Зозулі: «Тут колесо так крутиться: одних даве, а другі проскакують».Проскакують лише аморальні підступні хапуги. 10. Аналіз учнівських анкет.
(Заздалегідь група учнів проводила анкетування серед Ліцею)Запитання для анкетування :
Для чого існують гроші в житті людини?
Чи можна протистояти сьогодні владі грошей? Як саме ?Слайд № 8.
Діаграми до анкетування
2578463309789248920168275Слайд № Діаграми до анкетування
Слайд № Діаграми до анкетування

Підсумок учителя . Жити треба чесною працею, а шахрайство буде обов’язково покараним. Владі грошей можна протистояти. Адже людина живе не заради грошей, а заради того, щоб залишити після себе слід на землі, заради сім’ї, колективу, дружби. А гроші можуть тільки допомогти покращити добробут .Треба жити, працювати і мати насолоду від своєї праці. І ніхто про вас не скаже «Ах ти, хазяїн…та більш нічого».11.Обговорення проблемного питання.
Метод «Трансформер»
*Якби ви зустрілись із Пузирем, то що б ви йому порадили б?ІV. Домашнє завдання.
*Напишіть твір-роздум »Чи є сили ,що протистоять пузирям?»*Написати листа до Пузиря, спробувавши переконати його в справжності краси життєвих цінностей.* Підготувати цитати до характеристики образів Феногена, Ліхтаренка, Зеленського(на вибір учнів)V. Рефлексія та оцінювання уроку. Учитель оцінює роботу учнів та запитує ,як вони оцінюють урок, які враження отримали від нього,який був настрій.
Якщо залишається час у кінці уроку,то можна запропонувати деякі види робіт.1. Запитання для учнів
(дискусійного характеру).
Метод «Прес»)*Від чого залежить авторитет заможної людини?2. Обговорення настрою учнів.
Метод »Релаксація»
Слайд №9.
(На мультимедійній дошці за допомогою кольорів виражаємо свій настрій впродовж уроку.)
Пропоную зразок, але учні самі різними кольорами відображають свій настрій і враження від уроку.
Шановні учні , бажаю Вам, щоб душі завжди були світлими і чистими, щоб зло ніколи не взяло Вас у полон. І нехай не гроші будуть Вашими господарями і правителя-
ми , а тільки Ви володітимете ними. Нехай розум у Вас буде ясним ,а ідеї світлими і розумними.