Урок з природознавства у 3 класі на тему Аналіз перевірної роботи. Поняття про гірські породи, їхня різноманітність


Новоданилівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Урок з природознавства
у 3 класі.
Вчитель: Гороз Е. І.
22.10.2015 рік
Тема: Аналіз перевірної роботи. Поняття про гірські породи, їхня різноманітність
Мета: проаналізувати типові помилки учнів з теми: «Вода. Повітря.», дати учням уявлення про гірські породи, про утворення гірських порід, про їх значення у природі; виробляти вміння розрізняти гірські породи в твердому, рідкому і газоподібному станах; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, класифікувати, робити висновки; виховувати любов до природи рідного краю, бережливе ставлення до об’єктів природи.
Обладнання: таблиця « Склад повітря », колекція «Гірські породи», малюнки сюжетні та предметні з теми, відеоматеріал «Гірські породи»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
Організаційний момент
Ось і дзвоник пролунав,
Для навчання час настав.
Щоб країні прислужитись,
Ви повинні добре вчитись.
Для могутності і слави
Української держави.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Аналіз перевірної роботи.
Слово вчителя.
Всього в класі 13 учнів. Перевірну роботу писало 12 учнів. В. р.- 2,
д. р.- 5, с. р. – 4, п. р.-1. Не всі учні знають склад повітря та його властивості.
( Вивішується таблиця « Склад повітря»)
Висновки: Повітря складається з великої кількості газів: азоту, кисню, вуглекислого газу, інших газів, водяної пари, різних домішок(сажа, пил, дим)
Властивості повітря: безбарвне, прозоре, невидиме, заповнює весь простір, пружне. При нагріванні – розширюється, при охолодженні – стискається.
2.Фенологічні спостереження
-- Який сьогодні день тижня? Яке число?
-- Яка температура повітря?
-- Який стан неба?
-- Чи були опади?
IIІ. Мотивація навчальної діяльності
— Ми починаємо вивчати нову тему, а яку саме, ви дізнаєтесь склавши слова, відповідно до їх нумерації (запис на дошці).
IV.Повідомлення теми і мети уроку
— Тема уроку звучить так : «Поняття про гірські породи, їхня різноманітність.» Ми повинні навчитися розрізняти відомі гірські породи, зрозуміти, чому їх треба економно використовувати.
V. Вивчення нового матеріалу
1.Слово вчителя
-- А що ви розумієте під поняттям «гірські породи»? Вправа
« Мікрофон» (Відповіді дітей). Пропоную створити «Асоціативний кущ», в якому ми висвітимо всі характеристики гірських порід.
Отже:
Гірські породи відносяться до живої чи неживої природи?(неживої)
Гірські породи виникають з допомогою людини, чи можливо в них інший шлях походження? (створені природою)
Де можуть знаходитись гірські породи? (знаходяться в глибинах Землі та на її поверхні)
Висновок: Отже, давши відповіді на запитання ми можемо дати визначення що ж таке гірські породи? ( Це тіла неживої природи, які створені природою і знаходяться в глибинах Землі та на її поверхні)
Проблемне питання:Де утворюються гірські породи?
Робота з відеоматеріалом.( ресурси інтернету)
Прослухайте уважно відеоматеріал, який допоможе нам дізнатись багато чого нового з нашої теми.
-- Що було відоме для вас?
-- Що нового дізнались?
-- Де утворюються гірські породи?
-- В яких станах перебувають гірські породи?( тверді, рідкі, газоподібні)
Фізкультхвилина
3.Робота за підручником (с. 41–44)
Розгляньте малюнки зображенні на сторінці 42, які з цих гірських порід вам відомі?
Гірські породи - це природні тіла, які знаходяться на поверхні Землі або у її глибинах. Вони перебувають у трьох станах: твердому, рідкому та газоподібному. Більшість гірських порід перебуває у твердому стані. Наприклад, торф, кам’яне вугілля, пісок, кам’яна сіль, граніт, крейда та ін.. Проблемне питання
-- Де використовують гірські породи? Що називають корисними копалинами?
Відповідь на це питання ви знайдете у підручнику на с.43 . Самостійна робота учнів: перевірка роботи у формі гри.
4.Гра «Так- ні»
* Гірські породи -- це природні тіла, які знаходяться на поверхні Землі або на її поверхні.(Так)
* Їх створила людина багато років тому.(Ні.)
* Гірські тіла – це тіла живої природи.(Ні.)
* Корисні копалини – це гірські породи, що люди видобувають із глибин землі та використовують у своєму житті. (Так.)
* Усі корисні копалини поділяються на горючі, рудні, нерудні.(Так.)
VІ. Узагальнення й систематизація отриманих знань.
1. Заповнення таблиці:
Утворення гірських порід:
1. В надрах Землі при високій температурі (граніт, мармур).
2. В процесі руйнування гір(щебінь, галька, гравій, пісок).
3. В надрах Землі із залишків рослин при високій температурі (нафта, кам’яне вугілля, природний газ).
4. На дні морів (кухонна сіль, калійна сіль)
2. Практична робота в групах( на парті учнів колекція гірських порід)
1 група: Відмінність гірських порід (порівняти крейду, граніт, торф, мармур)
Висновки: На Землі є багато гірських порід, і вони дуже різноманітні. Гірські породи відрізняються кольором, твердістю, блиском, прозорістю. Одні з них, як, наприклад, крейда, складаються з дрібних частинок білого кольору не дуже міцно сполучених між собою. Інші, наприклад, граніт, складаються із крупніших частинок рожевого, чорного, жовтого кольорів, міцно сполучених між собою. Торф легкий і крихкий, а мармур важкий і міцний.
2 група Чому ж гірські породи такі різні?( порівняти торф і мармур)
Висновки: Гірські породи утворюються у різних природних умовах та із різних речовин. Наприклад, торф утворився на болоті з рослин, а мармур утворився глибоко під земною поверхнею в умовах високої температури. Тому торф не такий щільний і твердий як мармур.
Хвилинка-цікавинка. Повідомлення підготовлених учнів
Чи можна назвати крейду гірською породою?
Так. Багато морських організмів нагромаджують у своїх скелетах, панцирах, мушлях сполуки кальцію, кремнію, фосфору. На дні морів і океанів відкладається вапняковий мул, з якого утворюється крейда.
Що є в середині простого олівця? Чи можна назвати грифель гірською породою?
Олівець пише графітовим стрижнем. Графіт – гірська порода вулканічного походження, яку знайшли 500 років тому в Англії у шахті.
Кухонна сіль. Поклади кухонної солі в Україні майже невичерпні (понад 8 млрд. т)
Глина. Стародавні греки замість мила користувалися звичайною глиною. Глина очищала речі від плям
VІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
Гра «Бліц-опитування»
Якою гірською породою ви пишете на дошці?
З якої гірської породи виготовляють грифель олівця?
Яку гірську породу додають для смаку у різні страви?
З якої гірської породи діти споруджують замки на березі моря?
Які з гірських порід використовують у будівництві?
З якої гірської породи роблять посуд?
Чому потрібно раціонально витрачати корисні копалини?
VІІІ. Підсумок уроку
Що нового дізналися про гірські породи?
Які корисні копалини ми використовуємо вдома?
Відгадайте загадку: Чорне, блискуче, у воді тоне, а у вогні горить?
Маленьке, біленьке, по чорному полю скаче і слід залишає?
Завдання: Проведіть спостереження: які гірські породи ви можете побачити дорогою до школи?
ІХ. Домашнє завдання
С. 41-44.
Х. Виставлення та мотивація оцінок