Урок украинской литературы на тему Спиридон Черкасенко Маленький горбун


Українська література
Клас: 6А
Тема: Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі.
Мета: допомогти учням сформувати власні поняття про красу, осмислити роль високих моральних якостей у становленні власної особистості; розвивати навички ведення дискусії щодо проблемних понять; виховувати здатність до співпереживання.
Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого матеріалу
Обладнання: презентація
Методи і прийоми: «Мікрофон», «Асоціативний кущ», «Трибуна думок»
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів
 Створення відповідної емоційної атмосфери, яка сприятиме глибшому усвідомленню шестикласниками змісту художнього твору. Учитель демонструє ілюстрацію І. Їжакевича (Слайд 2) до поезії Т. Шевченка «І золотої й дорогої» й декламує:
І золотої й дорогої
Мені, щоб знали ви,
Не жаль моєї долі молодої.
А іноді така печаль
Оступить душу, аж заплачу
А ще до того, як побачу
Малого хлопчика в селі.
Мов одірвалось од гіллі,
Одно-однісіньке під тином
Сидить собі в старій ряднині.
Ви бачите маленького хлопчика серед розкішної природи наодинці зі створеним власною уявою таємничим світом, у якому, як у добрій казці, немає місця злу та жорстокості. Дитина в полоні фантазії.
Заздалегідь підготовлена учениця (випереджувальне завдання) читає напам’ять уривок з оповідання «Маленький горбань» про мрії Павлика.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Чи впізнали ви хлопчика? (Слайд 3)
Так, це Павлик, герой оповідання С. Черкасенка «Маленький горбань». Героями багатьох творів письменника є діти, яких доля покарала сирітством і каліцтвом і водночас нагородила добрим, вразливим серцем.
Сьогодні я пропоную поговорити про вічні, непідвладні часу цінності – добро, милосердя, красу людської душі – і замислитися, чому в людських стосунках так багато зла.
Тему уроку учні записують в зошитах.
2. Створення асоціативного куща (Слайд 4)
Як ви вважаєте, що означає слово «краса»?
Огляньтеся довкола: що красивого ви бачите біля себе? Чи красивий ранок, коли прокидаєтеся, посміхаєтеся сонцю, що заглядає у вікно? А селище? Чи подобається вам, коли йде тихий, лагідний сніг?
А що означає, коли про людину кажуть красива? Чи лише зовнішність при цьому оцінюють?
Яку людину можна назвати красивою? Чи варто на зло відповідати добром? Саме ці проблеми безпосередньо чи опосередковано порушує в оповіданні «Маленький горбань» автор.
ІІІ. Формування й удосконалення вмінь та навичок
Слово вчителя. Історія каліки Павлика, що її розказав С. Черкасенко, хвилює читачів.
Евристична бесіда.
То яким же змалював письменник Павлика? Візуально уявити хлопчика нам неважко, бо автор кілька разів пише про його зовнішність.
На які деталі звертається особлива увага? (Слайд 5)
«Страшний химерний горб» і «глибокі, променисті, розумні та сині, як небо, очі»?
Кажуть, очі – дзеркало. Якщо так, то що ви скажете про його душу?
(Чудове серце. Поважна, повчальна мова. Лагідні думки. Серце чуле до всяких пригод, що траплялися створінням малим та беззахисним).
Павликове каліцтво – це спокута гріхів батька-п’яниці. Та скривджений природою хлопчик виростав добрим і чуйним.
Щоб дати відповіді на поставлені на початку уроку запитання, маєте попрацювати, виконати певні завдання.
(Слайд 6)Слово вчителя. Оповідання починається сценою: дідусь та онук здалеку спостерігають за грою дітей і коментують її. Прислухаймося до їхньої роботи.
Інсценізація уривка
Дійові особи: автор, дідусь, Павлик.
Чому дыдусевы стало ніяково?
Як дыдусь ставився до дружби внука з дівчатками?
(Слайд 7)Учитель. Мама хлопчика проводила з дитиною мало часу, тому що з ранку до вечора працювала.
Але довгими зимовими вечорами вона всю свою любов і увагу віддавала синові.
Розглянемо цей епізод.
Інсценізація розмови мами з Павликом про казки
Павлик не любив, коли мати співала. Чому?
Як Ви гадаєте, слухав Павлик казки чи тільки вдавав, що слухає, а думав про своє?
Як зверталася мати до сина?
Чи можна за цими звертаннями визначити ставлення матері до своєї дитини?
Учитель. Отже, Павлик виростав в атмосфері любові та ласки рідних. Але був усе-таки самотнім.
Що ще, крім каліцтва, заважало Павликові вписуватися в хлопчаче товариство?
Хлопці чому не брали Павлика гратися?
Дівчатка охоче гралися з ним, ще й сперечалися, до чийого товариства пристане Павлик. Чому?
Учитель. Дитина, яка вдома була синочком, серденьком, соколиком, на вулиці чула від хлопців-однолітків лише жорстоке «горбатий».
(Слайд 8)Відчуваючи свою неповноцінність, Павлик уникав гурту, усамітнювався й мріяв. Та того пам’ятного дня трапилася подія, яка все змінила. Захарко знайшов гніздо жайворонка й помітив його паличкою, щоб згодом зруйнувати. Поведінка Павлика змінюється.
Якою була перша реакція хлопчика? А потім?
Яке рішення приймає Павлик?
Інсценізація. (Автор, Павлик, Захарко, Пронька).
Учитель. Розправа Захарка була жорстокою. Не можна читати спокійно, як він люто б’є беззахисного й слабкого Павлика. Щось звіряче й садистське з’являється в хлопця.
Автор не шкодує читача, описуючи розлюченого Захарка.
Які слова змусили вас здригнутися?
Автор каже, що думи дідуся були чорні. Які це чорні?
Учитель. Дідусь вирішив діяти. Що ж він зробив?
Переказ епізоду, як дідусь хотів провчити Захарка.
Міні-диспут «Чи потрібно пробачати зло?» (Слайд 9)
Ви вірите Захаркові? Чи зрозумів він свою провину?
Чи стануть хлопці друзями?
Павлик називає Захарка «не сердитим, а … гарним». Який зміст він вкладає в це слово?
Яким бачиться вам Павлик?
6. «Трибуна думок» (Слайд 10)
Чи можна Павлика вважати духовно прекрасною людиною?
Чи вважаєте ви Павлика «Щирою душею»
Чи правильно вчинив Павлик, коли не дозволив дідусеві покарати Захарка?
Учитель. Із гидкого каченяти з казки Андерсена виріс прекрасний лебідь. У житті, на жаль, так не буває. Павлик залишиться калікою.
Як, по-вашому, складеться його доля?
Кажуть, що краса врятує світ. Що ще, по-вашому, може врятувати світ від жорстокості.
V. Закріплення знань, умінь та навичок.- Не можна людей ділити на здорових і калік і ставитися до них по-іншому, бо всі ми – люди. Багато є прикладів про життя людей із обмеженими можливостями. Які змогли стати відомими, досягти успіхів. (Слайд 11 - 12)
2. Підсумок уроку
(Слайд 13) «Мікрофон». - За що б ви подякували авторові оповідання С. Черкасенку?
Учень декламує вірш М. Луківа.
Не забудь ні старця, ні дитину.
Поділись останнім сухарем.
Тільки раз ми на землі живем,
У могилу не бери провину.
Зло нічого не дає, крім зла,
Вмій прощати, як прощає мати,
За добро добром спіши воздати,
Мудрість завше доброю була.
Навчайтеся, діти, великому вмінню – дару співпереживання, подайте тим, хто потребує підтримки, не будьте байдужими, бо через мовчазну згоду байдужих чиняться всі злочини на землі.
Пильніше придивляйтеся до однолітків, адже серед них є й несправедливо зневажені, і кривдники. Робіть добро на землі!
V. Домашнє завдання.
(Слайд 14)Написати листа Захаркові
Написати продовження, як, по-вашому, складеться доля Павлика.