8 СЫНЫП. Жынысты к?беюді? ма?ызы. Жыныс м?шелеріні? ??рылыс ж?не ?ызметі


56- сабақ Күні: 12.04.2017ж. Сынып: 8«А», «Ә», «Б»
Сабақтың тақырыбы Көбеюдің маңызы, жыныс мүшелерінің құрылысы мен қызметі.
Сабақтың мақсаты Сабақ барысында жыныс мүшелерінің құрылысы мен қызметі жайлы түсінік беру, көбеюдің формаларын қайталап, жынысты көбеюдің адам баласы үшін маңызын өз бетінше түсінуге бағыттау.
Сабақтың түрі Аралас сабақ
Сабақта қолданылатын стратегиялар, әдістер Стратегиялар «Зерттеу стратегиясы», «Ашық хат» стратегиясы.
«Сурет» тапсырма»,«Биологиялық диктант», «Жазба тапсырмалар», «Тест тапсырмалары»
Сабақтың көрнекілігі Суреттер, тесттер, интерактивті тақта, смайликтер,
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
І Ұйымдастыру кезеңі
Сыныппен амандасады, оқушыларға 2 топқа бөлу үшін арнайы, «ұлдар», «қыздар» жынысына қарай жүзеге асырылады.
Мұғаліммен амандасады, «ұлдар» және «қыздар» деп екі топқа жіктеледі.
– Топ

– топ
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау кезеңі
(10 минут) Оқушыларға 2 түрлі тапсырма(ас қорыту мен тері құрылысы бойынша) беріледі
Қыздар тобы
Бірі сағат тілі бойынша тақырыпты бастайды, екіншісі сол оқушыны жалғастырады.
Ауызша сипаттап береді.
Тақтаға сурет беріледі, сол бойынша білетін оқушылар толық баяндап шығады, қалып қойған мәліметті қалғаны жалғастырады.
2- ұлдар тобы (аппликациялық тапсырма)
р/с                        Мазмұны     Керекті сөздер
1 ...—біздің организмді  сыртқы
ортадан бөліп тұратын жамылғы . Дерма
2 Тері... витаминінің түзілуіне
қатысады. Қоректік заттың
3 Дәнекер ұлпасынан түзілетін
екінші қабат...қабаты деп аталады. Мүйізді қабат
4 Май клетчаткасында ... қоры бар. Май бездері5 Эпидермистің сыртқы қабаты-...  .Тырнақ
6 Дермада тер бездері ...,шаш
түбірі,тырнақ негізі бар. Д
7 Терінің сыртқы қабаты-...  .Тері8 Тері ауруларын емдейтін
дәрігерді... дейді. Шаш ,түктер, тырнақ
9 ...-эпидермистің қосалқы
мүйізді түзілістері. Дерматолог
10 ...-саусақ ұштарының
сыртында орналасқан жалпақ мүйізді түзіліс. Эпидермис
1-топ
Эпидермис, дерма, тері астындағы май, тер бездері, капиллярлар, түк, түк түбірі
2-топ
1.Тері
2.Д
3.Дерма
4.Қоректік заттың
5.Мүйізді қабат
6. Май бездері
7.Эпидермис
8. Дерматолог
9.Шаш, түк, тырнақ
10.Тырнақ
Екі топ бірінің жасаған жұмысына бірі (формативті) баға береді. «Сурет» тапсырма
«Биологиялық диктант»
ІІІ кезең
Ой қозғау
(5 минут) Сендер екі топқа жіктелдіңдер. Бір топтың екінші топтан қандай айырмасы бар (ең негізгі). Жақсы олай болса дәптерлеріңе бүгінгі күнді және тақырыпты жазамыз «Көбеюдің маңызы, жыныс мүшелерінің құрылысы мен қызметі»
Жаңа сабақ
(15 минут)
(3 минут)
Бекіту кезеңі
(7 минут)
Өтірік әңгімені жалғастыр (Зерттеу жұмысы)
1-тапсырма
1 – топ
«Аналық жыныс мүшесінің» 2- топ «Аталық жыныс мүшесінің» құрылысы суреті беріледі, соны топ ішінде талдап, басқа сыныптарына түсіндіру. Екі топқа берілген тапсырма бойынша пазлдар беріледі, сол бойынша толық сипатын оқушылар құрастырып, тақырыптарының мазмұнын түсіндірулері шарт
Топтық бағалау
«Басбармақ»
Топтық бағалау
«Басбармақ» Оқулық Жазба тапсырмалар
2– тапсырма
Ермексаз беріледі оқушылар одан аналық жұмыртқаның және аталық сперматозойдтың бейнесін жасауары шарт Оқушылар өз тақырыптарына сәйкес жыныс жасушаларының бейнесін жасайды.
3– тапсырма
Ұрықтанудың жүзеге асырылуы
(Видио көрсету) Осы видио бойынша жынысты көбеюдің биологиялық маңызы туралы түсінік алады. Мұрат нан турап отырып, абайсызда саусағын кесіп алды, дереу ол поликлиникаға барып алғашқы көмек алмақ болды. Ол жерде Джон атты негр дәрігер қызмет көрсетіп жүр екен. Ол алғашқы көмегін алып үйіне қайтып келді. Оның түнімен саусағы мұздап шықты. Ертеңгісін тұрса, оның терісінің түсі кешегі Джон дәрігердің терісі іспеттес болып кетіпті. Мұрат Джоннан терісінің түсін жұқтырып алғанына қатты уайымдады. Сосын ол өз терісінің түсін қайта қалпына келтіру үшін ол жарақатты Фейримен жуды, сөйтіп оның терісі қайта қалпына келмеді. Болмаған соң оны кока – кола сусынымен жуды. Сөйтсе оның терісінің түсі ... Қорытынды
23+23= амалын орында, бұл нені көрсетіп тұр
Жасушалар екіге бөлінеді: дене және жыныс жасушасы.
Дене жасушасында 46 хромосома, жыныс жасушасында 23 хромосома.
23+23 =46 Хромосома
Әкесінің белгісі + анасының белгісі қосылып жаңа белгімен организм дүниеге келеді Бағалау Әр оқушы осы «Дейін және кейін» стратегиясындағы тармақшаларға сәйкес өзін –өзі бағалайды
Үйге тапсырма Тақырып соңындағы сұрақтарға ауызша жауап беру, термин сөздердің анықтамасын дәптерге жазу, жаттау
Келесі оқылым Ұрықтың дамуы оқып келу Берілген тапсырмадан түсініксіз сұрақтары болса мұғалімге қояды. Тапсырманы күнделікке жазады Оқулық 215-220 беттер
Кері байланыс «Ашық хат» стратегиясы «Ашық хат» стратегиясы бойынша әр оқушы мұғалімге сабақ бойынша кездескен қиыншылықтарды, немесе жеңілдіктерді жазады

Тексерілді:
Алматы облысы Кербұлақ ауданы Сарыөзек ауылы
«Д.Қонаев атындағы орта мектеп» кмм
Көбеюдің маңызы. Жыныс мүшелерінің құрылысы мен қызметі
(8 «Б» сынып биология пәнінен ашық сабақ)
Пән мұғалімі А.Арысбаева
2016-2017 оқу жылы