Биология п?нінен ашы? саба? Жасушаны? ??рылысы


Сынып 8 Пәні: биология Мұғалім: М. Тастанова.
Сабақ жоспары
Жалпы сыныптағы оқушы саны :27 Сабаққа қатысқаны:
Сабақтың тақырыбы: Адам ағзасының құрылысы мен қызметіне жалпы шолу. Жасушаның құрылысы.
Сабақтың мақсаты: Адам ағзасының құрылысымен қызметімен таныстыру. Оқушылардың адам ағзасына деген қызығушылығын ояту.
Сабақты өткен соң күтілетін нәтиже: Оқушы адам ағзасының құрылысын қызметін түсініп шығады.
Қолданылатын дидактикалық материалдар немесе көрнекіліктер: Тірек сызба, адам ағзасының суреттері, стикер, маркер,
Сабақтың түрі: Түсіндіру, Ой қозғау.
Сабақтың оқыту әдістері: Топтық жұмыс, түсіндірме жалғастыру. Ыстық орындық әдісі.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс - әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі 3м Біз бақытты баламыз,
Айтқан тілді аламыз,
Биологияны қызықтап,
Ұстаздарға жағамыз,деп сабағымызды бір- бірімізге деген ыстық ықыласпен,тәтті тілектермен бастаймыз. Оқушы мәдениетін сақтау, топ ережесін сақтау, көшбасшылықты дамыту.
Өткен сабақты қайталау 12м
Үйге берген тапсырмалардың орындалуын бақылау, бағалау;
Үйге берген тапсырмаларды орындаған оқушылардың әр топта қорғауын бақылау, бағалау;
Өткен сабақты кері байланыс жасау, қорытындылау.
Адамның тірі ағзалар жүйесіндегі алатын орны?
Адамның әрбір жүйелік топтарға тән ұқсас белгілері?
Адамды неліктен хордалылар типіне жатқызады?
Адамдағы сүтқоректілерге тән белгілерді атаңдар?
Үй тапсырмасын орындағаны жөнінде жұпта,топта қорғауы.
Жаңа сабақ 15м Жаңа сабақты оқушыларды топқа бөліп бастаймыз.1-топ плазмалық жарғақша, 2-топ цитоплазма, 3-топ ядро
1-топ сұрақтары;
Тіршіліктің негізгі өлшем бірлігі не?
Адам денесі жасушаларының пішіні?
Қан менжасушада болатын ең кішкене жасуша?
Жасушаның құрылысы қандай?
2-топ сұрақтары;
Тек плазмалық жарғақшамен ғана қапталған жасуша?
Жарғақшаның қызметі қандай?
Ядрошық қандай қызмет атқарады?
Адамның дене жасушаларындағы хромасомалар саны?
3-топ сұрақтары;
Жасушаның ішін толтырып тұратын іркілдек сұйықтық?
Храмасома қайда орналасады?
Цитоплазма қандай зат?
Әртүрллі пішінді жасушалар?
Әр топ өзіне берілген сұрақтарға жауап беріп қорғауы
Сабақты пысықтау 5 Жаңа сабақты биологиялық диктант арқылы пысықтаймыз.
Адам ағзасы миллиардтаған........................... жасушалардан құралған. ..................... даму үдерісінде жасушалар мен ......................... ұлпаларға, мүшелерге,........................ және бір тұтас ағзаға бірігеді. ................................. тіршіліктің негізгі .............................. өлшемі. Жұптық, топтық түрде тапсырмаларды орындау.
Бағалау 3 Дер кезіңде оқушыларды әділ бағалау;
Өзін-өзі бағалауды бақылау. Оқушылар өзін - өзі қорытынды бағалауы.
Үй тапсырмасы 2 Адам ағзасы жасушасының суретін салу. Жеке ізденуге баулу.
Кері байланыс жұмыстары 5 Оқушылардың сабақтың барысы туралы пікірін тыңдау, кері байланыс жазбаларын жинақтау. Оқушылар өз ойларын білдіреді (стикер толтырады және т.б.)
Мұғалімнің сабақтан кейінгі жазбасы Сабақта не сәтті орындалды? Сабақта не сәтсіз орындалды? Келесі сабақта нені жетілдіру керек? Сынып 8 Пәні: биология Мұғалім: М. Тастанова.
Сабақ жоспары
Жалпы сыныптағы оқушы саны :27 Сабаққа қатысқаны.
Сабақтың тақырыбы: Жасуша және оның құрылысы.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жасуша және оның құрылысын қасиетін түсіндіру. Шығармашылыққа баулу, Жеке жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақты өткен соң күтілетін нәтиже: Оқушы жасушаның құрылысымен қасиетімен танысып шығады. Жеке жұмыс жасауға деген қабілеті артады.
Қолданылатын дидактикалық материалдар немесе көрнекіліктер: Тірек сызба, адам ағзасындағы жасушаның суреттері, стикер, маркер
Сабақтың түрі: Түсіндіру, Ой қозғау. Сұрақ- жауап
Сабақтың оқыту әдістері: Топтық жұмыс, түсіндірме жалғастыру. Ыстық орындық әдісі.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс - әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі 3м Біз бақытты баламыз,
Айтқан тілді аламыз,
Биологияны қызықтап,
Ұстаздарға жағамыз,деп сабағымызды бір- бірімізге деген ыстық ықыласпен,тәтті тілектермен бастаймыз. Оқушы мәдениетін сақтау, топ ережесін сақтау, көшбасшылықты дамыту.
Өткен сабақты қайталау 12м
Үйге берген тапсырмалардың орындалуын бақылау, бағалау;
Үйге берілген тапсырмаларды деңгейлік тапсырмалар арқылы еске түсіріп аламыз.
А
И. П. Павлов адамның табиғаттағы алатын орнына қандай баға берді?
Адам жасушасының қызметі?
В
Адам жасушасының пішіндері қандай болады?
Адамның пайда болуында сөз қандай рөл атқарды?
С
Адам ағзасының қалыптасуына қандай жағдайлар әсер етті?
Еңбек құралдарын жасауда адамның қандай мүшелері қатысады?
Үй тапсырмасын орындағаны жөнінде деігейлік сұрақтарға жауап беруі ,топта қорғауы.
Жаңа сабақ 15м Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларды жануарлардың суреті арқылы топқа бөліп аламыз. 1-топ Үй жануарлары .
, 2-топ Жабайы аңдар . 3-топ Үй құстары.
1-топ сұрақтары;
Тіршіліктің негізгі өлшем бірлігі не?
Адам денесі жасушаларының пішіні?
Қан менжасушада болатын ең кішкене жасуша?
Жасушаның құрылысы қандай?
2-топ сұрақтары;
Тек плазмалық жарғақшамен ғана қапталған жасуша?
Жарғақшаның қызметі қандай?
Ядрошық қандай қызмет атқарады?
Адамның дене жасушаларындағы хромасомалар саны?
3-топ сұрақтары;
Жасушаның ішін толтырып тұратын іркілдек сұйықтық?
Храмасома қайда орналасады?
Цитоплазма қандай зат?
Әртүрллі пішінді жасушалар?
Әр топ өзіне берілген сұрақтарға жауап беріп қорғауы
Сабақты пысықтау 5 Жаңа сабақты биологиялық диктант арқылы пысықтаймыз.
Адам ағзасы миллиардтаған........................... жасушалардан құралған. ..................... даму үдерісінде жасушалар мен ......................... ұлпаларға, мүшелерге,........................ және бір тұтас ағзаға бірігеді. ................................. тіршіліктің негізгі .............................. өлшемі. Жұптық, топтық түрде тапсырмаларды орындау.
Бағалау 3 Дер кезіңде оқушыларды әділ бағалау;
Өзін-өзі бағалауды бақылау. Оқушылар өзін - өзі қорытынды бағалауы.
Үй тапсырмасы 2 Адам ағзасы жасушасының суретін салу. Жеке ізденуге баулу.
Кері байланыс жұмыстары 5 Оқушылардың сабақтың барысы туралы пікірін тыңдау, кері байланыс жазбаларын жинақтау. Оқушылар өз ойларын білдіреді (стикер толтырады және т.б.)
Мұғалімнің сабақтан кейінгі жазбасы Сабақта не сәтті орындалды? Сабақта не сәтсіз орындалды? Келесі сабақта нені жетілдіру керек?