Урок світової літератури в 9 класі. Проект «Досьє Шиллера».


Урок світової літератури у 9 класі
Проект «Досьє»
Тема . Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер як виразник ідей боротьби
за національну незалежність і свободу особистості.
Мета: - ознайомити учнів із життям і творчістю великого німецького поета
Ф.Шиллера, показати значення його творчості у розвитку
свободолюбивої думки у Європі;
-поглиблювати навички дослідницької роботи з різними
інформаційними джерелами , готувати повідомлення на задану тему;
- розвивати навички зв’язного мовлення, логічного мислення, виразного читання;
- виховувати патріотичні почуття, прагнення до свободи і незалежності особистості.
Методична мета: застосування методу проектів на етапі дослідження для
формування загальнокультурних, інформаційних, навчально –
пізнавальних компетентностей та розвитку творчих здібностей учнів
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Експрес – опитування
Назвіть хронологічні рамки доби Просвітництва.
В чому полягають основні ідеї цієї доби?
Яку роль у висвітленні ідей доби Просвітництва відігравала література?
ІІ Мотивація
Епохи бувають різними - великі і дуже великі. Але у ХУІІІ столітті є невелика за часом та вагома за значенням епоха «Бурі і натиску» -
“ Sturm und Drang”. І ця епоха має свого героя, який був великим мрійником, закоханим у свободу. В його грудях билось гаряче серце, серцебезмежної любові до людства.
Це Фрідріх Шиллер.
10 листопада вся Європа вшанувала 255 річницю від дня народження поета.
Ми з вами теж вшановуємо пам'ять цієї видатної особистості, адже ми працюємо над проектом «Досьє» поета, до якого збираємо документи -дослідження, що свідчать про діяльність поета – борця за гідність кожної людини, за національну незалежність будь – якого народу.
ІІІ. Робота над темою
- Відкрийте, будь ласка, зошити, запишіть дату і тему уроку.
Ви всі об’єднались у групи. Кожна група отримала своє завдання, над яким працювала цілий тиждень.
Сьогодні ми звітуємо про те, як справилися з цією частиною нашого проекту.
У вас на партах лежать картки оцінювання роботи кожної групи, а також вашої особистої. Не забувайте їх заповнювати після виступу кожної групи.
Озвучення інформації кожної групи запишіть пунктом плану до теми.
Прохання до виступаючих: закінчуючи виступ, обов’язково робити висновки до вашої презентації або виступу.
1.Виступ І групи - істориків. Німеччина часів епохи Просвітництва.
«Буря і натиск».
Характеристика історично – суспільних особливостей часу.
2.Виступ ІІ групи- мистецтвознавців. «Шиллер – особистість».
(На дошці ряд портретів Шиллера, виконаних різними художниками )

«Мозковий штурм»
- « На портреті, намальованому справжнім художником, можна побачити обличчя епохи» ( мистецтвознавець Іванова М.)
Підтвердіть, або спростуйте цю думку.
Відповіді учнів.
- Наші мистецтвознавці, які досліджували портрети Шиллера і збирали відгуки сучасників про нього, допоможуть нам розібратися у цьому питанні.
Словесні портрети Шиллера . Члени групи розповідають про відгуки сучасників Шиллера про зовнішність поета, його характер, поведінку.
Перший учень
Йоганн Готфрід Грубер, професор історії, письменник ( бачив уперше Шиллера у 1791 році сімнадцятирічним студентом) : «Він був високим на зріст і дуже худим. Здавалося, що його тіло не в змозі витримати велетенської роботи розуму. Обличчя його було блідим, змарнілим, але тихою замріяністю сяяли його прекрасні палаючі очі, а високе чоло видавало у ньому глибокого мислителя. Він зустрів нас привітно, уся його постать приваблювала до себе. Ніякої підкресленої гордині чи пихатості не було помітно у нього, таким щирим і відвертим був він у своїх висловлюваннях, так щедро розкривав гостю своє серце, що не минуло й півгодини. Як мені здалося, що ми знаємо один одного багато років»
Другий учень
Генрієтта Герц, друг сім’ї : «Шиллер був високим на зріст. Верхня частина його обличчя вражала своєю одухотвореністю , хоча його блідість та рудувате волосся дещо псували загальне враження. Коли під час розмови його обличчя пожвавлювалося. На щоках проступав легкий рум’янець, в блакитних очах з’являвся блиск. Тоді весь його образ набував гармонії»
Третій учень
Й.В.Гете, німецький письменник: «Шиллер був величним у розмові за чайним столом і так само величним був би він , безперечно, і в державній раді. Його ніщо не стримувало, ніщо не спиняло вільного польоту його дум. Всі великі плани він творив вільно. Це справжня людина.»
.
Мальовані портрети Шиллера. Мистецтвознавці «читають» портрети, називають автора, манеру письма, визначаючи епоху, внутрішній світ героя; (Вираз обличчя - в залежності від часу - натхненний, цілеспрямований, або засмучений; зачіска, настрій, постава, одяг, червоний шарф на одному з портретів – час, коли Шиллер був прихильником революції у Франції, і т. п).
Вчитель.
- Чим же відрізняється словесний портрет від мальованого?
Який портрет , на вашу думку, краще сприймається?
Відповіді учнів
Висновок про взаємозв’язок літератури і образотворчого мистецтва.
Вчитель.
- Прокоментуйте , будь ласка, слова нашої сучасної української поетеси
Ліни Костенко:
… пам’ятайте, що на цій планеті,
Відколи сотворив її пан Бог,
Ще не було епохи для поетів,
Але були поети для епох.
Відповіді учнів
Вчитель. Що ж, звернемось до біографів, дослідників життя і творчості поета
4.Виступ ІІІ групи - біографів.

Презентація життя та творчості поета.
- Дитинство поета, роки навчання.
- Лікар і драматург
- Становлення письменника
- Професор Ієнського університету
- Дружба з Гете
- Останні роки життя
- Твори Шиллера в перекладах на різні мови світу
- Шиллер в українських перекладах
5.Виступ ІУ групи . « Людська гідність, свобода і незалежність понад усе!»
Презентація драматичних творів з коментуванням
«Розбіійники»- 1781р.
«Підступність і кохання»-1783р.
«Дон Карлос»-1787р.- у віршах
«Марія Стюарт» - 1801р.
«Орлеанська діва» -1801р.
«Вільгельм Телль» - 1804р.
- Переклади творів на різні мови світу.
Висновки. Кожний наступний драматичний твір Шиллера – зображення сильних , пристрасних характерів, здатних боротися за свою людську гідність, за свободу та національну незалежність свого народу
Вчитель.
А зараз давайте перевіримо, наскільки ми уважно слухали. Д о вашої уваги невеличка вікторина до життя та творчості поета.
Де і коли народився Шиллер?
В якому навчальному закладі він навчався?
Чому академія отримала сумну славу «розплідника рабів»?
Як називалась перша драма Шиллера і коли була поставлена? Назвіть драми , в яких йдеться про національну незалежність народу, людську гідність?
Вчитель. Белінгброк, англійський просвітитель писав: «Бог створив нас для того,щоб ми пристрасно бажали щастя, і він поставив наше щастя в залежність від суспільства».
Перед вами портрети Шиллера і Бетховена. Як ви гадаєте, що об’єднує цих двох людей? Яка деталь на їхніх портретах про це свідчить?
Відповіді учнів
6. Виступ V групи. Дослідження тексту «Оди до радості».
Історія створення Гімну Євросоюзу. (Тексти - німецькою і українською мовами, фонограма Гімну Євросоюзу у виконанні берлінського оркестру)
Коментар. «Ода до радості» була написана Шиллером у 1785 році як твір святкування братерства людей. В 1823 році Бетховен написав 9-у симфонію. Для четвертої, фінальної, частини цієї симфонії він використав «Оду до радості» Шиллера, яку виконував хор:
Ода «До радості»
Радість. Гарна іскра божа!
Несказанно любо нам
Увійти, царице гожа,
В твій пресвітлий дивний храм.
Все, що строго ділить мода,
В’яжеш ти одним вузлом.
Розцвітає братня згода
Під благим твоїм крилом
Обнімітесь , міліони,
Піднімайтесь, мов брати!
Вічний образ доброти,
Дай нам ласки й охорони!
Комітет Міністрів Ради Європи проголосив про затвердження 4- ої частини бетховенівської 9 -ї симфонії Гімном Європейського Союзу (10 січня 1972 р. у Стразбурзі). Диригент Герберт фон Кароян зробив нове аранжування і темп музики. В 1972 році текст було прибрано, щоб не віддавати переваги будь-якій європейській мові
Вчитель
- Як ви гадаєте, чому саме твір Бетховена був визнаний Гімном Європейського Союзу?
Відповіді учнів (тому що слова з оди Шиллера «До радості»
Обнімітесь, міліони,
Піднімайтесь, мов брати! –
є закликом до створення великого європейського братства
7 . Підсумок - висновки. - Про що свідчать результати ваших досліджень? Чи підтверджують вони думку, виражену у темі уроку?
Ідеї великого мрійника Шиллера про єднання людей сьогодні звучать з новою силою, вони є бойовим гаслом боротьби за нашу свободу, нашу незалежність.
ІУ. Оцінювання роботи:
- виступів груп ( робота з картками оцінювання)
- складених учнями планів за матеріалами виступів груп
V. Рефлексія
1. Продовжити речення:
Працюючи у групі,
- я зрозумів, що…
- мені сподобалось…
- я дізнався…
- мене здивувало…
- я зробив висновки …
2.Скласти сенкан «Шиллер»
Шиллер Великий, волелюбний
Закликає, надихає, втілює
Він – великий адвокат людства
Борець
УІ. Д/ з. Написати есе за біографією Шиллера. Прочитати драму «Вільгельм Телль».