Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів з теми «Табличний процесор».


8 класТЕМА: Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів з теми «Табличний процесор»
МЕТА:
виховання уміння працювати в команді, повага до суперника, виховання почуття відповідальності
теоретичне повторення раніше вивченого матеріалу в захоплюючій формі
розвиток пізнавального інтересу, логічного мислення, творчої активності, уміння грамотно викладати свої думки, вдосконалювати комунікаційні вміння та навички роботи в групі; виховувати культуру мовлення; формувати інтерес до вивчення інформаційних технологій.
ОБЛАДНАННЯ:
листи із завданнями конкурсів для команд
персональні комп’ютери з і встановленою операційною системою;
тести за темою «Поняття електронної таблиці. Інтерфейс Microsoft Excel»;
презентація;
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Хто добре підготувався до бою, той наполовину його виграв.
Сервантес.
Хід уроку:
І. Організація групи (1 хв.)
ІІ. Актуалізація знань (4хв.)
Ми живемо в світі цифр і чисел, тому що все в нашому житті вимірюється і фіксується, підлягає рахунку, обрахунку і обліку. Щоб правильно розпоряджатися, контролювати час, а отже, і гроші, треба вміти швидко і зручно вести різного роду обчислення, накопичувати чисельну і текстову інформацію, обробляти дані.
Багато обчислень, пов’язаних з повсякденною діяльністю людини, доцільно виконувати в табличному вигляді. Це і бухгалтерські розрахунки, обробка замовлень, планування виробництва, різні інженерні та статистичні розрахунки тощо. Ще в початковій школі ви знайомилися з таблицями множення, складали таблиці спостереження за погодою, зараз цікавитесь таблицями результатів футбольних матчів і т.п. Для оперування табличними даними і розв’язання багатьох задач природного і технічного плану були створені спеціальні програми, які назвали табличними процесорами або, інакше, програмами обробки електронних таблиць. З однією з таких програм ми познайомились в пройденій темі.
Яка це програма? В який пакет вона входить? Які аналоги ви знаєте?
Виступ учня з теоретичними відомостями. ДОДАТОК 1
Табличний процесор –це прикладна програма, яка призначена для опрацювання даних, поданих в таблицях. Таблиці, які опрацьовує табличний процесор, називаються електронними таблицями (ЕТ). ЕТ
призначені для економістів, бухгалтерів, інженерів, науковців –всіх тих,
кому доводиться працювати з великими масивами числової інформації.
Основна перевага табличних процесорів –можливість автоматичного переобчислення результатів при зміні даних.
Ідею електронних таблиць вперше сформулював в 1961 р. американський вчений Річард Маттессич. Концепцію доповнили в 1970р. Пардо і Ландау. Але, загальновизнаними родоначальниками електронних таблиць, як окремого класу програмного забезпечення стали Ден Бріклін та Боб Френкстон, які в 1979 р. розробили програму VisiCalc для комп'ютера Apple II.
Згодом на ринку з'явилися численні продукти цілого класу програм, які тепер називають табличними процесорами
-SuperCalc, MultiPlan, Quattro Pro, Lotus 1-2-3 та ін.
ДОДАТОК 2
У 1987 році корпорацією Microsoft був створений табличний процесор
Excel,який сьогодні став однією з найпопулярніших програм свого класу.Отже, сьогодні ми починаємо вивчати програму, яка допоможе нам опрацьовуватидані, подані у вигляді таблиці, табличний процесор Microsoft Excel.
Назва EXCEL походить від англійської Executable Cells–що в перекладі означає... ???............. (виконувані клітинки).
Основні функції Excel:
введення, автоматизація введення, редагування та форматування даних;
виконання обчислень за формулами;
аналіз даних (створення підсумкових і зведених таблиць, добір параметрів, прогнозування розв’язків);
графічне зображення даних (побудова графіків, діаграм, уведення малюнків, відеоматеріалів, географічних карт);
робота зі списками;
колективна робота з таблицями (обмін файлами в мережі, спільне використання і захист даних);
розробка програмних додатків
Вчитель:
Як ви думаєте, яким чином можна здійснити запуск Excel ?...........
використовуючи меню Пуск –Програми –Microsoft Excel;
клацнувши по ярлику програми Excel;
обравши з контекстного меню папки Создать –Лист Microsoft Excel;
обравши команду Открыть з контекстного меню файлу Excel;
подвійне клацання по піктограмі файлу Excel.
Після запуску Excel на екрані з’являється вікно програми подібне до інших вікон програм пакету Microsoft Office.
(Робота в групах)
??? Так, як з вікном Word ви вже знайомі, пропоную самостійно знайти спільні і відмінні елементи цих вікон. Працюємо в групах таким чином:
учні 1-ї групи знаходять спільні елементи, 2-ї–відмінні елементи, представник кожної групи біля дошки покаже ці елементи. Учні 3-ї групи–експерти –уважно слухають і коригують відповіді..........
Спільне:
рядок заголовку, кнопки керування вікном програми та документу, рядок меню, панелі інструментів, рядок стану, смуги прокручування.
Відмінне:
пункти меню, кнопки на панелях інструментів, рядок формул, вкладки аркушів.
Спеціальні компоненти вікна Excel:
Учень на доці показує перераховані вчителем елементи вікна і називає їх призначення.
рядок формул, що використовується для введення і редагування вмісту комірки;
поле імені, в якому відображається ім’я виділеної комірки;
робоча область –графічне зображення ЕТ,
вкладки аркушів;
??? Яким чином, на вашу думку, можна здійснити вихід з Excel?.............
використовуючи основне меню Файл –Вихід;
клацнути на кнопці закриття у верхньому правому кутку вікна Excel;
натиснути комбінацію клавіш Alt+ F4.
ДОДАТОК 3
Файли, які створюються в MS Excel, називаються робочими книгами і мають розширення .xls.
Робоча книга складається з трьох пронумерованих аркушів, кількість яких, при потребі, за допомогою контекстного меню аркушів можна збільшувати до 255.
Кожен аркуш являє собою сукупність стовпців та рядків. Всі стовпці іменуються великими літерами латинського алфавіту (А, В, С, ... АА, АВ, ...ААА,..), рядки –числами по порядку. Максимальна кількість стовпців на аркуші –256, рядків –65536.
Повторити принципи виділення клітинок.
Завдання-конкурс «Для того, щоб …»
І Група
Для того, щоб змінити ширину стовпця треба …
Для того, щоб створити формулу в комірці треба ...
Для того, щоб змінити розміри діаграми треба…
Для того, щоб використати розширений фільтр треба … ІІ Група
Для того, щоб об’єднати кілька суміжні комірок треба …
Для того, щоб вирівняти записи в комірках треба …
Для того, щоб створити діаграму треба …
Для того, щоб увімкнути фільтрування даних таблиці треба …
«Склади правильну послідовність»
Виконання завдання оцінюється в 10 балів для кожного учня. Учням видаються бланки із тестами.
І Група1.Для створення формули з використаннямматематичних операторів (завдання комірокза допомогою миші) потрібно:
набрати знак рівності «=»;
набрати знак арифметичної операції;
виділити комірку, в яку потрібно ввести формулу;
клацнути по наступній комірці, адресу якої потрібно ввести у формулу;
клацнути лівою кнопкою миші по комірці, адресу якої потрібно ввести у формулу;
натиснути Еnter.
2.Для зміни типу діаграми потрібно:
у діалоговому вікні Тип диаграммы вибрати потрібний тип;
виділити діаграму, тип якої потрібно змінити;
викликати контекстне меню діаграми;
клацнути по кнопці ОК;
вибрати команду Тип диаграммы.
Незакінчені речення
Вам необхідно буде швидко протягом не більше 10 секунд
продовжити мої речення. Я розпочинаю, а ви закінчуєте.
Табличні процесори обробляють дані, подані у вигляді ..... (таблиці)
Перша електронна таблиця з’явилася в ..... (1979)
Ім’я файла в Еxcel має розширення ....... (xls)
Кожна книга в Excel складається з ........ (аркушів)
Максимальна кількість аркушів робочої книги (255)
Кожна комірка таблиці має своє ...... (ім’я)
Сукупністкомірок ЕТ називається ...... (діапазоном)
Для виділення несуміжних комірок використовують клавішу (Ctrl)
«Розгадай ребус»

Підказка: мінімальний елемент електронної таблиці

Підказка: файл, створений в Excel.

Підказка: її опрацьовує табличний процесор.
Практична робота
Відформатувати таблицю.
Обчислити середні значення за прізвищами та предметами.
Відформувати кольором.
Встановити фільтри.
Побудувати діаграму за даними таблиці.
VІI.
Домашнє завдання (2хв.)
Опрацювати конспект,§1-2 з підручників «Інформатика» (І.Т. Зарецька).
Повторити з предмету алгебра прогресії.
VІIІ. Підсумки уроку(5хв.)
1.Оцінювання найбільш активних учнів.
2.Мікрофон
Чи досягли ми мету нашого уроку?
Що сподобалося на уроці?
Що не сподобалося на уроці?
Підсумок вчителя. Домашнє завдання. Побудувати графік функції у=х?2