Презентація на тему: Безробіття як невідємна складова ринкової економіки.


Економіка 11 клас
Тема: Безробіття і зайнятість трудових ресурсів.
Мета: Закріпити отримані на попередньому уроці знання про порушення
макроекономічної рівноваги; пояснити різницю між окремими видами безробіття; навчити розраховувати рівень безробіття та втрати від безробіття; оцінити стан ринку праці на Україні.
На дошці: Сьогодні на уроці дізнаємося:
1. Що таке безробіття?
2. . Як визначається рівень безробіття?
3.Типи безробіття.
4. Про наслідки безробіття.
5. Як захистити себе під час безробіття?
Хід уроку.
Вступ.
За даними ООН сьогодні кожний третій працездатний не має роботи взагалі або має випадковий чи сезонний заробіток. Тому безробіття є центральною соціальною проблемою сучасного суспільства. На макрорівні існує пряма залежність між економічним зростанням країни та рівнем використанням трудових ресурсів. Проблема зайнятості одна з найважливіших економічних та соціальних проблем. Безробіття є наслідком порушення макроекономічної рівноваги.
II. Вивчення теми.
Як ви думаєте, діти ”що таке безробіття?” (заслухати кілька відповідей учнів)
І і ІІ кадри презентації.
2. Що таке ринок праці?
Давайте з'ясуємо причини безробіття. Згадаємо, що таке ринок праці, його суб'єкти. (на дошці і на партах малюнки попита і пропозиції на ринку праці).
Ми з вами бачим, що попит підприємців наймачів зменшується, коли зростає зарплата, а пропозиція праці окремими працівниками збільшується.
Суб'єкти праці, тобто підприємці наймачі та працівники мають різні і навіть протилежні інтереси. Держава і профспілки сприяють підвищенню заробітної плати, а значіть і пропозиції праці над попитом-це призводить до виникнення безробіття.
3. Виконати вправу 1 додаткового матеріалу. (Висновок. Як тільки зарплата зросла з 15 до 25 грн – 200 робітників зайві)
4. Основні показники ринку праці.
населення
Економічно неактивне Економічно активне
Зайняті Безробітні
Економічно не активне населення: діти до 16 років, студенти денної форми навчання, пенсіонери, інваліди, особи, які перебувають в психіатричних клініках, у виправних колоніях, особи без місця проживання, домогосподарки, особи, що втратили надію знайти роботу.
5. Рівень безробіття:ИI=∪L*100% U|-рівень фактичного безробіття.
u-кількість безробітних; L-усі працездатні люди.
6. Задача. Все населення складає20 000 осіб, серед яких 1 000 діти і підлітки до 16 років; 300- пацієнти психіатричних лікарень та виправних установ; 1700- пенсіонери; 2 000 осіб вибули зі складу працівників; 600-безробітних.
Використовуючи ці дані, визначте рівень економічно активного населення, та офіційний рівень безробіття.
7. Коли рівень безробіття зменшується, а коли збільшується? (заслухати калька відповідей учнів)
Правильно: Рівень безробіття зменшується, коли в економіці відбувається піднесення і навпаки збільшується під час економічного спаду.
Це зокрема підтверджується даними про зміни рівня безробіття в українській економіці.
Графік безробіття на дошці(малюнок з підручника стор. 100)
Прокоментувати.
8. Види безробіття (кадри презентації підготовленні учнями)
Люди втрачають з різних причин. Склад безробітних неоднорідний, тому вирізняють кілька видів безробіття: фрикційне, структурне і циклічне.
9. Диктант(з наступною перевіркою) Визначити, про які типи безробіття йдеться у кожному з положень.
Визначити, про які типи безробіття йдеться у кожному з положень.
Робітник металургійного комбінату, скорочений під час економічної кризи.
Вихователька дитячого садка, яка звільнилася з роботи у Вінниці у зв'язку з переїздом до Донецька.
Працівники заводу, що виготовляли зброю, звільнені у зв'язку з перепрофілюванням виробництва на виготовлення сільськогосподарських машин.
Випускник ПТУ, який шукає свою першу роботу.
Висококваліфікований бухгалтер шукає роботу з більш високою зарплатою.
Шофер, який звільнений з роботи у зв'язку з травмою правої руки, який шукає легку роботу.
Працівники крамниці, які звільнені у зв'язку з банкрутством підприємства під час спаду ділової активності.
Жінка, яка звільнилася з роботи для догляду за хворим батьком.
Робітник звільнився і намагався влаштуватися на кілька робіт, але кожного разу йому говорили, що він не має кваліфікації.
Люди, без роботи, що шукають іншу роботу з кращими умовами праці.
10. Наслідки безробіття(за підручником стор109 - прочитати)
11.Вирішення проблеми безробіття(кадр презентації)
Всі країни світу прикладають багато зусиль для подолання безробіття, але жодній ще не вдалося ліквідувати його повністю. Взагалі експерти Міжнародної організації праці вважають, що найближчими роками в середньому в світі рівень безробіття досягне 10%.
III.Висновок. Які заходи використовує уряд України
Роль служби зайнятості .
На сьогоднішній день в Україні діє Державна програма зайнятості населення. З метою вирішення проблеми безробіття створені центри зайнятості, розроблені державні програми щодо зменшення безробіття.
Саме служби зайнятості відіграють вирішальну роль не тільки в обмеженні безробіття, яке існує, а й у запобіганні його виникнення.
IV. Домашнє завдання. Тема 25 п.4;вправи 1і 3 роздавального матеріалу.