Where is my bag? план урока по английскому языку (5 класс)


Ybyrai Altynsarin secondary school
Open lesson:
Where is my bag?
(5 “A” form)
Teacher: Aitkaliyeva B. S.
English teacher
2016-2017 study year
Theme: Where is my bag? 
Тақырыбы: Менің сөмкем қайда?
Date: 9. 12. 16 y.Aims:
Educational: to explain new grammar material “Prepositions”, to obtain knowledge through the exercises; to introduce with new words. And repeat old materials.
Developing: to develop the pupils’ habits of the oral speeсh , to develop pupils’ сreative and logiсal abilities, understanding, reading and writing, grammar and lexiсal skills.
Bringing up: to bring up love to work and interest in the subject; to сreate an English atmosphere in the сlassroom.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға «Шылаулар» жаңа грамматикалық материалды түсіндіру, жаттығулар арқылы білімді жетілдіру; жаңа сөздермен таныстыру. Сонымен қатар өткен тақырыптарды қайталау.
Дамытушылық: оқушылардың оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым, тілдесім.қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: пәнге деген қызығушылығын арттыру, сыныпта ағылшындық орта қалыптастыру, оқушыларды еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Type of the lesson: combined.
Сабақ типі: аралас.
Methods of teaching: work with groups, «step to step», «basket», «find the mistakes», game technology.
Сабақ әдіс-тәсілдері: топтық жұмыс, «қадам сайын», «себет», «қатесін тап», ойын технологиясы.
Equipment: cards, pictures, the posters with prepositions of place, basket, interactive board, video, presentation, crossword.
Көрнекілігі: үлестірмелер, суреттер, «Шылаулар» плакаты, себет, интерактивті тақта, видео, презентация, кроссворд.
The procedure of the lesson.Сабақ барысы.
І. Organization moment- Good morning, pupils! Sit down, please.- How are you?- Who is on duty today?- Who is absent?- What date is it today?
Let's divide into groups. There are different pictures in pieces. You must collect the pictures. So we have 3 groups.І. Ұйымдастыру.
- Қайырлы таң, оқушылар! Отырыңыздар.
- Қалдерін қалай?
- Бүгін кім кезекші?
- Сабақта кім жоқ?
- Бүгінгі күннің шарты қандай?
Ең алдымен сыныпты топқа бөлейік. Мына жерде әр түрлі суреттердің бөліктері бар, сіздер бөліктерді жинап, бір сурет етіп құрастыру керексіз. Осылай үш топқа бөліндік.
ІІ. Checking up the home task.
Үй тапсырмасын тексеру.
«Step to step» method. One pupil from every groups go to the blackboard. Every step to the way has task. In the end on the blackboard it has tasks for the groups.
«Қадам сайын» әдісі. Әр топтан бір оқушыдан тақтаға шығады. Тақтаға дейінгі жолда әр қадам сайын тапсырма болады. Соңында тақтада топ үшін тапсырма тұрады.
Tasks for the steps.
«Қадам сайын» тапсырмалары
Translate words.
Сөздерді аудар.
For the first group
He
Brother
Good morning
Driver
Kitchen
Бірінші топ үшін
Ол (ер балалар үшін)
Аға
Қайырлы таң
Жүргізуші
Ас бөлмесі
For the second group
We
Sister
Good evening
Doctor
Living room
Екінші топ үшін
Біз
Апа
Қайырлы кеш
Дәрігер
Қонақ бөлмесі
For the third group
They
Grandfather
Good afternoon
Teacher
Bedroom
Үшінші топ үшін
Олар
Ата
Қайырлы күн
Мұғалім
Жатын бөлмесі
Tasks for the groups
Топқа арналған тапсырмалар
For the first group
Verb “to be”.
Modal verb “can”.
Бірінші топ үшін
“To be” етістігі.
“Can” модальді етістігі
For the second group
Kinds of “to be”.
“I want to” construction
Екінші топ үшін
“To be” етістігінің түрлері.
“I want to” конструкциясы.
For the third group
Using verb “to be”.
“Have/has” construction
Үшінші топ үшін“Тo be” етістігінің қолданылуы.
“Have/has” конструкциясы.
III. New lesson.
Introduce new theme: “Where is my bag?” “Basket” method.Pictures of prepositions, new words are on blackboard. Teacher puts the pictures in the basket, which pupil know. Teacher explain pictures, which pupils don’t know. Then puts in the basket.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Жаңа тақырыппен таныстыру: «Менің сөмкем қайда?» «Себет» әдісі.
Тақтада шылаулар мен жаңа сөздердің суреттері ілулі тұрады. Мұғалім оқушылар білетін суреттерді себетке салады, ал оқушылар білмейтін суреттерді түсіндіріп, кейін салады.
Pictures of prepositions, new words: where, in, on, under, in front of, behind, between, near, opposite, next to, bag. (Appendix 1)
Жаңа сөздер мен шылаулар суреттері: қайда, ішінде, үстінде, алдында, артында, ортасында, қасында,қарама-қарсы, келесі, сөмке. (Қосымша 1)
IV. Production. Sing a song and dance.
IV. Сергіту сәті. Ән айтып, би билеу.
V. Work into the groups.
Task 1. Every group must make the sentences from pictures and in the sentences must use prepositions and there is/there are construction. (Appendix 2)
Task 2. Read the text and find the mistakes. (Appendix 3)
V. Топтық жұмыс.
Тапсырма 1. Әр топ суретке қарап сөйлем құрау керек. Сөйлемде шылаулар мен there is/there are конструкциясын қолдану керек. (Қосымша 2)
Тапсырма 2. Мәтінді оқып, қатені тап. (Қосымша 3)
VI. Consolidation. Video about the prepositions.VI. Бекіту. Шылаулар туралы видео.
VІІ.Сonсlusions and marks.VII. Қорытынды және бағалау.
VІІІ.Home task.  Exerсise: Learn new words.
VIII. Үй жұмысы. Ex. 9 p 70. Жаңа сөздерді жаттау.

1.He
2.Brother
3.Good morning
4.Driver
5.Kitchen
1.We
2.Sister
3.Good evening
4.Doctor
5.Living room
1.They
2.Grandfather
3.Good afternoon
4.Teacher
5.Bedroom
Tasks for the first group
1.Verb “to be”.
2.Modal verb “can”.
Tasks for the second group
1.Kinds of “to be”.
2.“I want to” construction
Tasks for the third group
1.Using verb “to be”.
2.“Have/has” construction
Appendix 1
-481824114018Where
00Where

-328930470535In
00In

-177165272415On
00On

-17702413688In front of
00In front of

-177165272415Behind
00Behind

-177165272415Between
00Between

-177024-8890Near
00Near

-177024272769Opposite
00Opposite

-177165272415Next to
00Next to

-730250287020Bag
00Bag

-177165272415Under
00Under

Appendix 2
For the first group

For the second group

For the third group

Appendix 3
For the first group
There are 4 rooms on Carol’s house: a living room, a bedroom, a kitchen, a bathroom. The living room is big. There are some flowers in the fire. There is a carpet in front of the fire. There are books on the shelf. There is a picture above the the sofa.
For the second group
Her bedroom is small. There are a bed on the wall and a picture under the table. There is a wardrobe opposite the bed. She has many dresses in the wardrobe. There is flowers near the bed. And there is a mirror between flowers and wardrobe.
For the third group
Her kitchen isn’t big. There is a table opposite the door. The chairs are in the table. The cat is under the chair. The cooker is next to table. There is a clock above the table. There are plates in the table.
3113405539242098848508677430568902762039196852671445290957025590514887262043