Ашы? саба? М.Ма?атаев Барлыгы да сендердікі


5 сыныпСабақ тақырыбы: М.Мақатаев «Барлығы да сендердікі»,
«Мен таулықпын»
Сабақ мақсаты: М.Мақатаев өмірі мен шығармашылығына шолу.«Барлығы
да сендердікі», «Мен таулықпын» өлеңдерінің құрылысына талдау.
2.Оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін, ауызекі сөйлеу,тілін дамыту, өз
бетінше ізденуге дағдыландыру, оқуға деген ынтасын арттыру.
3.Оқушыларды елін,жерін сүюге,табиғат құбылыстарының пайдасы және
оны қорғауға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Сабақ әдісі: түсіндіру,мәнерлеп оқыту, баяндау, сұрақ-жауап
Көрнекіліктер: слайдтар, шығармалары, тірек сызба, суреттер
Пәнаралық байланыс: география
Сабақ барысы
I.Ұйымдастыру кезеңі
II.Үй тапсырмасын сұрау
М.Мақатаев өмірі мен шығармашылығын сұрау.
Мұқағали жайлы не білеміз?
Оқушылар кластерді толтырады.
22860009080500
1028700476250029718002984500
148590020955 Мұқағали
00 Мұқағали

2971800933450011430009334500
297180014668500137160014668500

III.Жаңа сабақ
Слайд арқылы оқушыларға М.Мақатаев жайлы қосымша деректер беру.
1.Өлеңді мәнерлеп оқимын.
2.Мағынасын ашу сұрақтарын қоямын.А) «Ата ұрпақтар» кімдер?
Ә) Олар қандай қазына қалдырды?
Б)Ақын жас ұрпақтың болашақтарыңа қандай сенім артқан?
В) Ақын неге таулықпын дейді?
3.Өлеңдерді құрылысына талдау
Тақырыбы Идеясы Өлең құрылысы Тәрбиелік мәні Сөздік
Барлығы да сендердікі Мен таулықпын «Барлығы да сендердікі» өлеңіне сатылай кешенді талдау жүргізу.
4. Кестемен жұмыс.
Ақын нені мақтан етеді? Сен өз еліңді несімен мақтан тұтасың?
Кестемен жұмыс
Бейнелі сөз Түрі (эпитет, теңеу) Мағынасы
IV.Сабақты бекіту
«Болашақ тірегі-біз...» деген тақырыпқа шығарма немесе өлең жаз.
V.Сабақты қорытындылау
Мұқағали әндерін оқушылармен орындау.
VI.Үйге тапсырма
Өлеңдерді жаттау. Реферат дайындау.
VII.Бағалау