Конспект открытого урока на тему ?рнектерді т?рлендіруде негізгі тригонометриялы? тепе-те?діктерді ?олдану (9 класс) на казахском языке с презентацией


1905444500 Алматы Облысы
Еңбекшіқазақ ауданы
Есік қаласы
«Р. Тоқатаев атындағы орта мектеп» КММ
Математика пәнінің мұғалімі
Рысбаева Айжан Жумахановна
Тақырыбы: «Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану»
Мақсаты:
Білімдік: Оқушыларды өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді  пайдаланып, есептерді әр түрлі тәсілдермен шешу арқылы білімдерін арттыру, меңгеру деңгейлерін анықтау, тепе-теңдіктерді пайдалана білуге жағдай жасау;
Дамытушылық: математикалық сөйлеу қорының байлығын жетілдіру; тақырыптың негізгі мәселелерін талдау біліктілігін дамыту; есеп шығаруда алған білімдерін логикалық дұрыс қолдана білу; салыстыру, ұқсастығын табу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: дұрыс көзқарасты, адамгершілік дағдылары қалыптасқан озық-ойлы, негізгі тұлғалық сапаларды қалыптастыру. Еңбекшілдікке, ұйымшылдыққа, шыншылдыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі : білімді қайталау сабағы
Әдіс-тәсілдері: Жұптық жұмыс; Топтық жұмыс, бірін-бірі оқыту
Күтілетін нәтиже:
•Тригонометриялық функциялардың қасиеттерін біледі.
• Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді біледі.
•Тепе-теңдікті дәлелдей алады.
• жұмыс істеу дағдылары қалыптасады, жауапкершілігі артады. Өзіне-өзі талап
қояды.
Ресурстар: Интерактивті тақта, оқулық, үлестірмелік материалдар.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеп,сабаққа ынтасын арттыру, топқа бөлу
3 топтан тұрады: 1-синус, 2-косинус, 3-танген және котангенс
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1- бөлім «БІЛУ»
Жұптасып дәптерлерін алмасытру арқылы бірін –бірі тексереді. Есептің жауаптары тақтаға көрсетіледі.
№428
1) 1+sinπ6+sin2π6+sin3π6=1782) 1-cosπ4+cos2π4-cos3π4=
3) 1-tgπ6+tg2π6+tg3π6= 4) 1+cosπ6+cos2π6+cos3π6=
ІІІ. Мақсат қою
Оқушыларға негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді есеп шығаруда қолдануды үйрету.
ІҮ. Білімін тексеру.
2-бөлім «Түсіну»
1— тапсырма «Ой шақырту» стратегиясы (Cұрақ-жауап). Әр топ өз атауына қарай тақтада бірлік шеңберде тригонометриялық функциялардың таңбаларын атап көрсетеді.
Тригонометриялық функциялар таңбасын анықта

2-тапсырма «Негізгі тригонометирялық формулалар» ауызша орындалады. Формуланың
бірінші жартысы беріліп, екінші жартысын табу.
sin²α + cos²α =1 (1) tgα ∙ ctgα = 1 (4)
tgα = sinα / cosα (2) tg²α + 1 = 1/cosα (5)
ctgα = cosα / sinα (3) 1 + ctg²α=1 / sinα (6)
3- бөлім «ҚОЛДАНУ»
3-тапсырма: «Миға шабуыл» төмендегі бұрыштар қай ширекте жататынын анықта
-850 , 2000, 800, -165,
-550, 1900 , -1100, -240
-1900 , 1500 , -1000, 990
-100 , 2900 , 1650, -2800
4- тапсырма : Таңбасын анықта

tg970ctg1970cos2970 >0
cos400sin1200tg1500 <0
4- бөлім «Талдау»
5-тапсырма Оқулықпен жұмыс.
№429
cosα1+sinα+tgα 3) 1-sin2x1-cos2x+tgx∙ctgx ctgx+sinx1+cosx 4) 1-cos2αtg2α+1-tg2α 5) (ctgα+tgα)2-(ctgα-tgα)2 6) ctg6x-cos2x-ctg2xsin2x-tg2x
4- тапсырма «Ой толғаныс» стратегиясы (Тест)
Өрнекті ықшамдаңыз: SKIPIF 1 < 0
A) cos SKIPIF 1 < 0 α B) sin SKIPIF 1 < 0 α C) tg SKIPIF 1 < 0 α D)sin SKIPIF 1 < 0 SKIPIF 1 < 0 α E) cos SKIPIF 1 < 0 SKIPIF 1 < 0 α
2. Есептеңіз: sin SKIPIF 1 < 0 80 SKIPIF 1 < 0 + cos SKIPIF 1 < 0 80 SKIPIF 1 < 0
A) 0 B) -1 C) 2 D) 1 E) -2
3. Өрнекті ықшамдаңыз: (sin SKIPIF 1 < 0 α– cos SKIPIF 1 < 0 α) SKIPIF 1 < 0 + 2sinα SKIPIF 1 < 0 cosα SKIPIF 1 < 0 .
A) 1 B) -1 C) cos SKIPIF 1 < 0 α D) sinα SKIPIF 1 < 0 E) 2sin SKIPIF 1 < 0 α
4. Өрнекті ықшамдаңыз: 1-sin2α1-cos2α+tgα∙ctgα SKIPIF 1 < 0
A)- 1cos2α SKIPIF 1 < 0 B) 1 C) SKIPIF 1 < 0 1cosα D) -1cosα E) SKIPIF 1 < 0 1sin2α
5. Өрнекті ықшамдаңыз: SKIPIF 1 < 0 tgαctgα+ tgβ∙ctgβA) - 1cos2α B) 1 C) 1cos2α SKIPIF 1 < 0 D) 1sin2α SKIPIF 1 < 0 E) SKIPIF 1 < 0 1sin2α
Ү. Сабақты қорытындылау. Рефлексия
ҮІ. Үйге тапсырма беру №432, 435

«Р. Тоқатаев атындағы орта мектеп» КММ
5123-5299Ашық сабақ
АЛГЕБРА 9-СЫНЫП
Тақырыбы:
«Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану»
0Ашық сабақ
АЛГЕБРА 9-СЫНЫП
Тақырыбы:
«Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану»



Дайындаған: математика пәнінің мұғалімі
А. Рысбаева
Есік 2016ж