Интегрированный урок: английский язык плюс немецкий язык для учащихся изучающих два иностранных языка


Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждениелицей № 3 города Воронежа
План-конспект интегрированного урока английского языка с немецким языком во 2 классе«Лесная школа»
Как заключительный урок для учащихся изучающих английский и немецкий языки
Учитель английского и немецкого языкавысшей квалификационной категорииКузнецова Ольга Валериевна
Воронеж 2015
Интегрированный урок «Немецкий + английский» со сценарием сказки «Лесная школа» на немецком и английском языке.(3 класс)
тема: В мире животных
Цели урока:
- активизация ЛЕ и РЕ по теме «Животные»;
- презентация проекта «Лесная школа»;
- развитие навыка монологической речи;
- активизация разговорных клише.
Предметная область «Немецкий язык» Предметная область «Английский язык»
активизация ЛЕ и РЕ по теме «Животные»
презентация проекта «Лесная школа»
активизация разговорных клише в мини-диалогах активизация ЛЕ и РЕ по теме «Животные»
развитие навыка монологической речи
активизация разговорных клише
Оборудование: Текст сказки «Лесная школа» на немецком и английском языках, с разработанными заданиями на активизацию ЛЕ, маски животных, карточки с названием пищи, карточки с изображением животных.
Ход урока
1. Оргмомент: (начало на английском языке)
2. Animals, tell me about yourself.
Каждый ученик представляет одного из лесных жителей:
Например:
Hi! I’m Hare the Long Ears. I can run very fast and jump very high. I eat carrots and bark. In winter I’m white, and in summer I’m grey. etc.
Hello! I’m a fox. I’m red. I’m very quick. I can run and jump very well. I like fish and meat.
Hello! I’m a hedgehog. I’m very brave. I’ve got sharp needles. I can carry mushrooms and berries. I can stick with my sharp needles. I eat worms and insects.
I’m a squirrel. I’m small but very quick. I can jump very high and climb the trees. I crack nuts.
I’m a wolf. I’m grey. When I’m hungry, I’m angry. I can hunt very well and run very fast. I eat meat. People call me the wood doctor.
I’m an owl. I can fly but I can’t jump. I can see in the darkness very well. I like eating mice.
Hi! I’m a woodpecker. I’ve got a long beak. I can climb the trees and clean the wood. I eat insects.
I’m a bear. I’m very strong. I’ve got big paws. I can run, jump, climb. I like honey very much. In winter I sleep a lot.
4. Презентация сказки «Зелёная школа».
THE GREEN SCHOOL
Introduction
Once upon [ʌpon] a time the King Lion thought [Өo:t]that animals in his wood are not enough [not inʌf] clever and skilled. So he decided [disaidid] to make a school for young animals. He said:
“All young animals in the wood must go to the green school to learn things. The Wise Owl will be a teacher. I will be a Headmaster. Come tomorrow to my school and register in.”
Part I
Early [ε:li]morning next day the Hare Long Ears came first: “Tap, tap, tap!”
The King Lion: Come in, please.
The Hare: Hello. It’s me, the Hare Long Ears [i:əz]. I want to your school.
The Lion: What can you do?
The Hare: I can jump very high [hai] and run very fast [fa:st]. I can eat a lot of carrots.
The Lion: You are good as I see. I’ll take you. Come tomorrow.
The Hare: Oh, thanks, Headmaster. Bye.
The Lion: Bye.
“Tap! Tap! Tap!”
The Lion: You are welcome. (The Squirrel a Fluffy Tail is coming in.) Who are you?
The Squirrel [skwirəl]: It’s me, the Squirrel a Fluffy Tail [flʌfi teil]. I want to learn [lε:n].
The Lion: What can you do?
The Squirrel: I can jump, run, climb the trees, and crack nuts.
The Lion: Very well. I’ll take you to my school. Tomorrow we have lessons. Come tomorrow.
The Squirrel: By tomorrow.
The Lion: See you tomorrow.
“Tap! Tap! Tap!”
The Lion: Come in.
The Fox [fɒks]: Hello, sir [sε:]. My name is the Fox Red Cheeks.
The Lion: What can you do the Red Cheeks?
The Fox: I can run, jump, and I know [noʊ] many tricks.
The Lion: You are smart as I see. I take you.
The Fox: Thank you, Headmaster. Good bye.
The Lion: Good bye.
Part II
It’s almost afternoon. The Lion is sitting at the desk and writing
in his register book. Somebody is knocking at the door: “Tap!
Tap ! Tap !”The Lion: Who’s there? Come in.
The Hedgehog: It’s me, Hedgehog Sharp Needles.
The Lion: Why are you here?
The Hedgehog: I want to learn.
The Lion: What can you do?
The Hedgehog: I can hide, carry fruits and mushrooms, and stick with my sharp needles.
The Lion: You are small but brave. I take you to my school. Come tomorrow.
The Hedgehog: Thank you very much, sir. Bye.
The Lion: Bye.

“Tap! Tap! Tap!”
The Lion: Come in.
(The brown bear is coming in.)
The Lion: Who are you? What do you want?
The Bear: I’m Bear a Big Paw. I want to go to school.
The Lion: What can you do?
The Bear: I can run, jump, climb the trees, and eat a lot of honey.
The Lion: Well, well. I take you. Come tomorrow to my school.
The Bear: Thank you, Headmaster. Good bye.
The Lion: Good bye.
“Tap! Tap! Tap!”
The Lion: Come in.
The Wolf: It’s me, Wolf Big Teeth. I want to learn too.
The Lion: As I know you are bad-mannered. I can’t take you to my school.
The Wolf: Oh, sir, I promise I will be good and disciplined [disiplaind].
The Lion: What can you do?
hunt [hʌnt] - охотиться
fight [fait] - драться
I promise I will not. – обещаю я не буду.
beat [bɪ:t] - бить
The Wolf: I can run very fast and jump very high. I can hunt [hʌnt]
and fight [fait].
The Lion: …and beat [bɪ:t]babies.
The Wolf: I promise I will not.
The Lion: OK. Come tomorrow and learn.
The Wolf: Thank you, sir. Good bye.
The Lion: Bye.
Task I.
Match:
1. the King Lion
2. The Hare
3. The Squirrel
4. The Fox
5. The Hedgehog
6. The Bear
7. The Wolf
8. The Owl is
can a teacher
eat carrots
a headmaster
do tricks
stick
eat a lot of honey
hunt and fight
crack nuts
Task II.
Remember their nicknames (прозвища):
The …Owl The FoxThe Bear
The …Lion The Squirrel The Wolf
The Hare The Hedgehog
___________________________________________________
A Fluffy Tail, Big Teeth, Long Ears, Wise, King, Big Paws, Sharp Needles, Red Cheeks
5. Игра «Моя любимая еда» на английском языке. Каждый ученик изображает одного из зверей. Подходит к столу и выбирает карточку с пищей, которую это животное любит. Высказывается по образцу: I’m a hare. I like carrots. My favourite food is carrots.
6. Выходит сова –и начинает вести урок немецкого языка: Now we’ve got a German lesson.
Повторение изученной лексики по теме «Животные»
der Löwe – zwei Löwender Hase – zwei Hasender Eichhörnchen – zwei Eichhörnchender Fuchs – zwei Füchseder Igel – zwei igeldie Eule – zwei Eulender Specht – zwei Spechteder Wolf – zwei Wölfe3. Презентация проекта «Лесная школа» («Waldschule»):
WaldschuleEinführungEinmal beschloss der König Löwe alle Tiere im Walde in die Schule zu schicken. Er dachte, dass die Tiere in seinem Wald nicht genug klug waren. Er sagte: “Alle Tiere in dem Wald sollen in die Schule gehen. Die weise Eule wird Lehrerin. Kommt bitte morgen und meldet euch an.” Teil I
Am nächsten Morgen um halb 9: “Klopf, klopf, klopf!”
Der König Löwe: “Wer ist da?”
Der Hase: “Das bin ich, der Hase lange Ohren.”
Der König Löwe: “Bitte, rein!” (Der Hase kommt rein.) “Was kannst du machen?”
Der Hase: “Ich kann schnell laufen, hoch springen. Ich kann viel Baumrinde fressen.”Der König Löwe: “Du bist brav, wie ich see. Ich nehme dich in die Schule. Komm bitte morgen und lerne.”Der Hase: “Danke, Herr Direktor. Auf Wiedersehen”
Der König Löwe: “Auf Wiedersehen!”
“Klopf, klopf, klopf!”Der König Löwe: “Bitte herein!”
Das Eichhörnchen: “Guten Morgen, Herr Direktor. Das bin ich, das Flaumige Eichhörnchen. Ich will in die Schule.”
Der König Löwe: “Was kannst du machen, das Flaumige Eichhörnchen?”
Das Eichhörnchen: “ Ich kann vom Baum zu Baum springen und Nüsse knacken.”
Der König Löwe: “ Fein. Ich nehme dich. Komm bitte morgen in die Schule.”Das Eichhörnchen: “Danke. Bis morgen dann!”
Der König Löwe: “Bis morgen!”
“Klopf, klopf, klopf!”Der König Löwe: “Wer ist da?”
Der Fuchs: “Das bin ich, der Fuchs rote Backen. Darf ich in deine Schule?”Der König Löwe: “Was kannst du machen, der Fuchs rote Backen?”
Der Fuchs: “Ich bin pfiffig und geschickt. Ich weiss viele Winkelzüge.”Der König Löwe: “Braver Kerl. Aber du must noch vieles lernen. Komm in meine Schule.”Der Fuchs: “Ja, gern. Danke, Herr Direktor.”
Der König Löwe: “Bis morgen dann!”
Der Fuchs: “Bis morgen!”
Teil II
Es ist schon gerade Mittag. Der König Löwe sitzt am Tisch und schreibt im Klassenbuch. Jemand klopft wieder an die Tür: ”Klopf, klopf, klopf!”
Der König Löwe: “Wer ist da? Bitte herein!”Der Igel: “Das bin ich, der Igel spitze Nadeln. Ich will lernen.”
Der König Löwe: “Was kannst du machen?”
Der Igel: “Ich kann mit meinen Nadeln stechen, auch Pilze und Beeren sammeln.”
Der König Löwe: “Bravo, lieber Igel. Du darfst in meine Schule gehen.”Der Igel: “Danke, Herr Direktor! Auf Wiedersehen!”
Der König Löwe:”Auf Wiedersehen!””Klopf, klopf, klopf!”Der König Löwe: “Wer ist da? Kommt herein!”
Der Bär: “Das bin ich, der Bär grosse Tatzen. Ich will in Ihrer Schule lernen.”
Der König Löwe: “Was kannst du machen?”
Der Bär: “Ich bin sehr stark. Ich kann Fische fangen. Ich schlafe viel.”Der König Löwe: “Gut. Ich nehme dich. Du darfst in meine Schule morgen kommen.”Der Bär: “Danke, Herr Direktor! Bis morgen!”
Der König Löwe:” Bis morgen!””Klopf, klopf, klopf!”Der König Löwe: “Wer ist da? Kommt herein!”
Der Wolf: “Das bin ich, der Wolf scharfe Zähne. Ich will auch in die Schule.”
Der König Löwe: “Wie ich weiss, der Wolf scharfe Zähne, du bist ungezogen und frech? Ich kann dich nicht in die Schule nehmen.”Der Wolf: “Aber…Ich …. Ich verspreche besser zu werden.”Der König Löwe: “Gut. Ich nehme dich. Aber du must am Anfang Manieren lernen. Dann darfst du auch in meine Schule gehen.”Der Wolf: “Vielen Dank, Herr Direktor und Auf Wiedersehen!”
Der König Löwe:” Auf Wiedersehen!”3. Активизация ЛЕ, РЕ
Aufgabe I: Wer hat was?:der Wolf, das Eichhörnchen, der Igel, der Hase, der Bär, der Fuchs
einen flaumigen Schwanz, spitze Nadeln, lange Ohren, grosse Tatzen, rote Backenscharfe Zähne.
6. В качестве заключительного этапа в «лесной школе» можно организовать игры и музыкальные выступления на обоих иностранных языках.