Поурочный план Ж?сіп Баласа??н «??тты білік» трактаты


Пәні: Әдебиет Күні 8-сынып
Сабақтың тақырыбы Жүсіп Баласағұн «Құтты білік» трактаты
Мақсаты Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» трактаты туралы түсінік қалыптастыру
Жұмыс нәтижесі Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» трактаты туралы түсінік қалыптасады
Сілтеме 8-сынып .Әдебиет. Алматы "Мектеп" 2012 ж, Н. Келімбетов «Ежелгі дәуір әдебиеті»
Негізгі идеясы Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» трактатының ерекшелігін таныту
Ресурстар А-4 форматты қағаз, маркер, кестелер, оқулық, рефлексия парақтары.
Қолданылған модульдер Сын тұрғысынан ойлауға үйрету, Диалогтік оқыту, Оқу үшін бағалау, Жас ерекшеліктеріне сай оқыту.
Сабақтың өтілу уақыты 45 минут
Сабақтың жоспары Ұйымдастыру: сәлемдесу, топқа бөлу
Үйге тапсырма Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» трактатынан үзінді жаттау
Сабақтың барысы Ойлау деңгей - лері Мақсат Тапсырма түрі.
Түрткілер. Нәтиже Бағалау Білу
Трактат туралы білімдерін байқау Миға шабуыл:

1. Трактат дегеніміз не?
2. Бұл термин қай кезеңде қолданылған?
Трактат туралы түсініктері нақты-ланада. Бағдаршам арқылы
Түсіну Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» трактаты туралы түсінік алуға жағдай жасау Тапсырма:
Оқып,мазмұнын түсіну, топта талқылау
Жүсіп Баласағұн «Құтты білік» трактаты
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» трактаты туралы түсінік алады
Қолдану
Тақырыпты түсіну деңгейлерін байқау Тапсырма:
1-топ. Жүсіп Баласағұнның өмірі туралы
2-топ. Жүрсін бектер бес нәрседен алыстап ...
3-топ. Дос көңілін білгің келсе ... Тақырып мазмұнын ашады Екі жұлдыз, бір тілек.
Талдау Трактатқа талдау жасату. Тапсырма: Мағынасын бір сөйлеммен ашу
1-топ.Жүрсін бектер бес нәрседен алыстап,
Ұшқалақтық-бірі, екінші-сараңдық
Үшіншісі-ашу, оған егіз надандық.
Қырсығың-сор, бетті жер ғып жүргізер,
Бесіншісі-өтірік, жерге тірі кіргізер.
2-топ.Екі түрлі достықтың бар себебі
Сол үшін жұрт табысады, сенеді.
Бір достық бар тәңірді алған араға,
Болмайды онда қалтарыс та, нала да.
3-топ.Тілімнен көп жапа шектім, есебім,
Бас кесілмес үшін тілді кесемін.
Сөзіңді бақ, басың кесіп алмасын,
Тіліңді бақ, тісің сынып қалмасын. Трактатқа талдау жасайды. Бас бармақ арқылы
Жинақтау Тақырып идеясына өзіндік көзқарасын таныта білуді қалыптасты-ру. Тапсырма: Шығарманы Абай өлеңімен салыстыру
Жүсіп Баласағұн Абай Менің түсінгенім
Өзіндік көзқарасы қалыптасады. Бағалау
Ой түйіндеуге қалыптасты -ру Тапсырма:
Сабақты бір сөйлеммен қорыту
Ой түйіндей біледі.