План урока по казахскому языку на тему Ж?сіп Баласа??ни. «??тты білік»


сабақ 8-сынып
Сабақтың тақырыбы: Жүсіп Баласағұни. «Құтты білік» .
Сабақтың мақсаты: 1.Ж.Баласағұнидің шығармашылығында айтылған негізгі ойларға проблемалық сұрақтар қою арқылы оқушылдардың таным-білім көкжиегін кеңейту.
2.Оқушылардың бойында адами қасиеттерді қалыптастырып,жаман әдеттен аулақ болуға,шынайы досты ажыратып,туған тілін қадірлеуге тәрбиелеу.
3.Оқушылардың ізденісі арқылы ой-өрісін кеңейтіп,шығармашылығын дамытып,жеке тұлға ретінде өзіндік көзқарасын қалыптастыру.
Пәнаралық байланыс:әдебиет,тарих,сөз өнері.
Көрнекілігі:кітап көрмесі,Ж.Баласағұни шығармашылығына арналған бетше.
Әдісі: Білім беруде жаңа тәсілдер(диалогтік оқыту).
Сын тұрғысынан ойлауға үйрету(топтастыру,«Сызба модель»),проблемамалық сұрақтар «Интервью-тест».
Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау.
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру.
«Бағдаршам», «Екі жұлдыз,бір тілек», «Сұрақтары бар қорапша».
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. (5 мин)
«Сергіту жаттығуы»жақсы көңіл күймен бастау.
Сабақтың ережесін шығару. Топқа бөліну. (Әр топқа постер құруға тапсырма беру)
Топ ережесі:
Бір-бірімізді тыңдау
Басқа топты тыңдай білу
Тапсырманы тез орындау т.б.
Уақытқа бағыну.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. (5 мин)
Ахмет Йүгінеки «Іздену сабағы» Ақпараттармен жұмыс.
«Сұрақты ұстап ал»,көбелектерді ұшыру, стикерлер беру,оқушылар өткен сабақ бойынша,сұрақтар жазып,бір-біріне лақтырады,сұрақтарға жауап береді.
ІІІ. Жаңа сабақ. ( 20 мин)
Алдын-ала берілген тапсырмалар бойынша Ж.Баласағұни өмірі мен «Құтты білік»дастаны туралы оқушыларға өз ізденістерін постер құру арқылы дәлелдеп шығады.
Оқушыларды тыңдау. І топ-Өмірі мен шығармашылығы.
ІІ топ- «Құтты білік»дастаны.
Әр топтың түсінгендіктерін көрсету үшін «Бағдаршам»түстерін көрнекі құрал ретінде пайдаланылады.
Бағдаршам көздері:
Қызыл – түсінбеймін Сары – сұрағым бар
Жасыл- барлығы түсінікті
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту. (5-мин)
1.Дастандағы түйінді ой берілген жерлерге тақырып қойып,дастандағы түйінді сөздерге «Сызба модель»арқылы талдау.
289179090804Тек бесеуден бойын аулақ ұстасын,
Білетін сонда басынан құс ұшпасын.
00Тек бесеуден бойын аулақ ұстасын,
Білетін сонда басынан құс ұшпасын.

14154158636100
-194310120015 Дастандағы негізгі
ойлар
00 Дастандағы негізгі
ойлар

1415415144145001415415191770002891790144145Сүйсін десен көп достарың өзіңді,
Тұз,нан ұсын,жарқын ұста жүзіңді.
00Сүйсін десен көп достарың өзіңді,
Тұз,нан ұсын,жарқын ұста жүзіңді.

289179097790Ақыл-білім тілмашы-тіл,бұл кепіл.
00Ақыл-білім тілмашы-тіл,бұл кепіл.



2.Оқушы ізденісін дамытатын проблемалық сұрақтар қою «Интервью-тест».
Кестеге Ж.Баласағұни мен Абайдың айтқан пікірлері және өз пікірлерін жазу.
Әр топқа ұсыну. (10-мин)
№ Сұрақтар Ж.Баласағұни Абай Өз пікірім
1 Адамдық қасиеттердің биік шыңдары мен құздары дегенді қалай түсінесің? 2 Ақын суреттеген достықтың асыл мұратына сен келісесің бе? 3 Тіл өнерінің өлмес құдіреті неде? 4 Бақ,құт қонған адамдарды қалай бағалайсың? Ү. Сабақты қорытындылау. (2-мин)
Дастаннан қандай тағылым алдық? «Ой қорыту».
3558540136969500
174815511652250067246514605000 әділдік ақылдылық қанағат
25679400003310890000
174879095250Қандай тағылым алдық?
00Қандай тағылым алдық?

6724668509000мырзалық білімділік

342519050800004152905080000
13487419525003015615666750026631906667500
ар-ұят тілді қадірлеу
еңбексүйгіштік ұстамдылық
сабырлылық
Оқулық бойынша жұмыс.
Оқулықтан мына жолдарды табамыз, «Құтты білікте»кемел мемлекттің өмір сүретін адам да кемелдену жолын іздеуі керек.
Осы сөйлем бойынша «Біз болашақтың жастарымыз»тақырыбына эссе жазу.
ҮІ.Үйге тапсырма. «Құтты білік»дастанын оқу,ұнаған тарауды жаттауға.
ҮІІ. Сабақты бағалау.Кері байланыс орнату.
Оқушылар өздерін бағалайды.
«Екі жұлдыз,бір тілек» спикер беру тілек,ұсыныс жазу.
Әр топ бір-біріне тілек,ұсыныс жазады.
«Сұрағы бар қобдиша» спикерлерге сабақтағы алған түсініктері бойынша сұрақтар жазады.
Ол сұрақтар келесі сабақта оқылып,жауап берілетінін ескереміз.