?аза? ж?здеріні? шы?уы. ?аза? хал?ыны? этникалы? ??рамы


Сабақ жоспары
Уақыты: 26-30. 01.16 ж.
Сынып 10 Сабақ №35
Пәні Қазақстан тарихы
Сабақ тақырыбы Қазақ жүздерінің шығуы. Қазақ халқының этникалық құрамы.
Мақсаты а) білімділік: Қазақ жүздерінің пайда болуы, себебі, қазақ халқының этникалық құрамы, қазақ тайпалары, олардың орналасуы туралы түсінік беру.
ә) дамытушылық: Ата-бабалар тарихын, жүздер, тайпалардың шығу себептерін талдау, салыстыру арқылы түсіне білуге үйрену.
б) тәрбиелік: Оқушыларды өз ата-тегін білу, оның мәнісін түсіне білуге жетелеу,ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақ әдісі: Баяндау, сұрақ-жауап, тірек-сызба, мәтінмен жұмыс (жеке, топтық)
Сабақ түрі Жаңа сабақты меңгерту
Күтілетін нәтиже Жүздік құрылым, қазақ халқының этникалық құрылым туралы, қазақ жүздері туралы айтқан зерттеушілер жайлы білетін болады
Табыс критерийі Мұғалім мен оқушы арасында тығыз байланыс орнайды,
Шығармашылықпен жұмыс жасауға ұмтылады.
Сабақ көрнекілігі оқулық, кесте, дерекнама
Жұмыс түрі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті уақыты Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі
-Оқушылармен сәлемдесу
- Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
- Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру - мұғаліммен амандасу
- мұғалім сабақты бастаған кезде сыныпта тыныштық сақтап, мұғалімге назар аудару 2 Топқа бөлу стикер түсі бойынша 3 топқа бөлемін:
Ұлы жүз
Орта жүз
Кіші жүз 1 Стикер
Үй тапсырмасын сұрау
Қазақ атауыына байланысты тұжырымдар ішінен өз көңілеріне қонымдысы қайсысы, оны сендер қалай негіздер едіңдер?
Қазақ тілінің дамуына қандай тілдер ықпал етті?
Халықтың халық болып қалыптасуы үшін қандай шарттар қажет? Үй тапсырмасы бойынша оқущылар сұрақтарға жауап береді. 7 Сұрақ-жауап
Жаңа сабақ
Оқушыларды жаңа сабаққа дайындау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ қоямын
а) Әр топ өздеріне берілген жүздік құрылымды зерттейді

б) Жүздердің шығу себептері, ішкі мазмұны жөнінде ғалымдардың пікірі
Тақырып бойынша оқушылар өздерінің елін, жүзін, жеті аталарын айтады.
Әр топ әр жүзге жататын руларды жазады және орналасқан аймақтарын ватманға түсіріп өз жұмыстарын қорғайды
Оқушылар оқулықтан ғалымдардың пікірін
Ш. Уалиханов
В.В. Бартольд
М.П. Вяткин
С. Аманжолов
Т. Сұлтанов
М.С. Мұқан рольдік ойын арқылы жеткізеді 15 Оқулықпен жұмыс
Сергіту сәті «Марапат» бір-біріне мақтау сөз айтады Топта белсенді оқушыны анықтап мақтау айтады 3 Бекіту Семантикалық карта
Оқушылар тақырып бойынша берілген кестені толтырады 5 Дәптермен жұмыс
Бағалау Формативті бағалау, топты бағалау Топ басшылары өз тобындағы белсенді қатысқан оқушыларды бағалайды
3 «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
Рефлексия
Бүгінгі сабақ ұнады ма? Смайликтер арқылы тбүгінгі сабаққа көңіл-күйлерін білдіреді. Оқушылар сабақ ұнаса тақтадағы плакатқа күліп тұрған смайликті, ұнамаса ренжіп тұрған смайликті жапсырады 3 Смайликтер
Үйге тапсырма
§ 33 185-191 беттер оқу
Қосымша тапсырма: тақырыптық тест жаттау
1
Қазақ жүздері
Пән мұғалімі: _________Мукатаева Н.Ж.