Очи? дарс мавзуси: Морфологияга кириш.


-110490120015003445510-723265 1 Таълимий мақсад:
Ўқувчиларга морфология ва унинг лексикология билан алоқаси, сознинг грамматик маъноси ҳақида билим бериш;
00 1 Таълимий мақсад:
Ўқувчиларга морфология ва унинг лексикология билан алоқаси, сознинг грамматик маъноси ҳақида билим бериш;
-1104905524500
МАВЗУ: МОРФОЛОГИЯГА КИРИШ
И. ДАРСНИНГ МАҚСАДИ:
-2419351073150025984202863852. Тарбиявий мақсад:
Инсоний фазилатлар ва аждодлар руҳига ҳурмат туйғуларини сингдириш;
002. Тарбиявий мақсад:
Инсоний фазилатлар ва аждодлар руҳига ҳурмат туйғуларини сингдириш;
63246015506703. Ривожлантирувчи мақсад:
Ўқувчиларда мустақил, ижодий фикрлаш ва тил ҳодисаларини қиёслаш асосида назарий хулосалар чиқариш кўникмасини ривожлантириш.
003. Ривожлантирувчи мақсад:
Ўқувчиларда мустақил, ижодий фикрлаш ва тил ҳодисаларини қиёслаш асосида назарий хулосалар чиқариш кўникмасини ривожлантириш.

ИИ. Дарснинг методи: Муаммоли ўқитишИИИ. Дарс усули: Суҳбат ва ўйин
491744087439500164465082677000ИВ.Дарснинг жиҳози: Она тили дарслиги, тарқатма материаллар,электрон дарслик(компютер видеопроектори,CД,ДВД дисклар), рағбат карточкалари, кўрсатмали материал (таблисаси).
31832559779000-152408826500
ДАРСНИНГ БОРИШИ:
1. Ташкилий қисм
Ўқувчилар билан саломлашиш, навбатчини тинглаш, ўқувчилар давоматини аниқлаш, Республикамиз ва дунё хабарларини ўқувчилар билан ўртоқлашиш, мавзуни “Буюк аждодларга муносиб фарзанд” мавзусига улашда “мулоқот” технологиясига асосланса мақсадга мувофиқ. Бунинг учун гуруҳларга бўлинган ўқувчиларга қуйидагича саволларни бериб, мулоқот уюштирса бўлади.

283400577470Ушбу 6 дақиқа давомида ўқувчиларга дарсликда янги мавзу юзасидан берилган “Морфологияга кириш” матнини ўқиш буйирилади. Ўқувчилар матнни ўқиб тугат гунга қадар ўқитувчи уй вазифаларини текшириши va baholashi mumkin.
Доскага мавзуга оид кўргазмали қурол илиб қўйилади.
00Ушбу 6 дақиқа давомида ўқувчиларга дарсликда янги мавзу юзасидан берилган “Морфологияга кириш” матнини ўқиш буйирилади. Ўқувчилар матнни ўқиб тугат гунга қадар ўқитувчи уй вазифаларини текшириши va baholashi mumkin.
Доскага мавзуга оид кўргазмали қурол илиб қўйилади.
2. Уй вазифаларининг назорати
3. Ўтилган мавзуни такрорлаш
3213108382000
-32385288290Сўзни ўрганувчи фан00Сўзни ўрганувчи фан
397510274383500739140374015Лексикология00Лексикология7391401909445Морфология00Морфология27279605715Сўзларнинг борлиқдаги маълум нарса, белги-хусусият, ҳаракат-ҳолатни билдириши луғавий маъно дейилади00Сўзларнинг борлиқдаги маълум нарса, белги-хусусият, ҳаракат-ҳолатни билдириши луғавий маъно дейилади26396951466850Сўзлар маълум грамматик маъно ва уни ифодаловчи шаклга эга бўлади. Ҳар қандай грамматик маъно грамматик шакл орқали ифодаланади00Сўзлар маълум грамматик маъно ва уни ифодаловчи шаклга эга бўлади. Ҳар қандай грамматик маъно грамматик шакл орқали ифодаланади
Шу ўринда айтиш керакки, ўтилган мавзу такрорлаш(назорат тести) бўлганлиги учун ва янги мавзу нисбатан қийин ҳамда умумий бўлганлиги учун кўпроқ вақтни янги мавзу ва унга оид мустаҳкамлашга сарфлаш тавсия этилади.

2144395-205105Ўқитувчи янги мавзуни юқоридаги кўргазмали қурол орқали дарсликдан олинган маълумотларни тушунтириб ўтади.
00Ўқитувчи янги мавзуни юқоридаги кўргазмали қурол орқали дарсликдан олинган маълумотларни тушунтириб ўтади.
4.Янги мавзунинг баёни
40068529527500


5.Мустаҳкамлаш:Мавзуни мустаҳкамлашда “Блис-сўров” усулидан фойдаланилади. Бунга кўра ўқитувчи саволлар ёзилган тарқатма материалларни синфдаги ўзлаштириши нисбатан қийин бўлган ўқувчиларга берилади ва жавоб талаб қилади. Ўқувчиларнинг жавоблари, энг аввало, бошқа ўқувчилар сўнг ўқитувчи томонидан тўлдирилади.
Тарқатма материалларга дарсликдаги қойида кўрсатилган саволлар ёзилади.
113030-38101. Лексикологияда сўз қайси томондан ўрганилади?
001. Лексикологияда сўз қайси томондан ўрганилади?
1606557912102. Сўзнинг аташ маъноси деганда нимани тушунасиз?
002. Сўзнинг аташ маъноси деганда нимани тушунасиз?

1130302120903. Қарамоқ, боқмоқ, кўрмоқ сўзларининг аташ маъносини айтинг.
003. Қарамоқ, боқмоқ, кўрмоқ сўзларининг аташ маъносини айтинг.
3321058001004. Чаққон, нур сўзларининг маъноларини айтинг.
004. Чаққон, нур сўзларининг маъноларини айтинг.
18923014166855. Тут сўзининг шаклдошларини айтинг.
005. Тут сўзининг шаклдошларини айтинг.
18923020764506. Морфология сўзнинг қайси томонини ўрганади?
006. Морфология сўзнинг қайси томонини ўрганади?

113030863607. Йўл сўзининг аташ ва грамматик маъноларини айтинг.
007. Йўл сўзининг аташ ва грамматик маъноларини айтинг.

Дарслик билан ишлашЭлектрон дарсликдан фойдаланилади 39-машқ. Матнни ўқинг, ажратиб кўрсатилган сўзларнинг аташ ва грамматик маъноларини айтиб беринг.
— Биз, покиза зотларнинг наслиданмиз. Ота-боболаримиз, момоларимиз меҳнаткаш, тоза қалбли, имонли, одобли, эътиқодли, виждонли, бир-бирига оқибатли, меҳр-муҳаббатли, саховатли инсонлар бўлишган. Бизнинг томирларимизда уларнинг рок қони бор. Уларнинг юксак маънавияти бизни ҳеч қачон тарк этгани йўқ ва тарк этмайди ҳам. (Д. Маҳмудова)
40-машқ. Гапларни ўқинг. Нуқталар ўрнига берилган қўшимчалардан мосини қўйиб кўчиринг. Қўшимчаларнинг сўзга қандай маъно қўшаётганини айтинг.
1. Тўғри ... билан хиёнат, ёлғон ... билан диёнат чиқиша олмай... 2. Бахт...лик... белгиси нодонлик.... 3. Қўрқ... дўст ёвуз душман... ёмон. 4. Ялқовлик муҳтожлик эшиг...дир.
372300515049500(-лик, -ди, -чилик, -оқ, -дан, -сиз, -нинг, -и, -дир)
Шу ўринда электрон дарсликдан ушбу мавзни топиб тугмаси босилса 40- машқнинг бажарилиши ўйин тарзида кўр-
сатилган.
7.Ўқувчилар билимини баҳолаш
Ўқувчиларнинг фаоллиги, уй вазифаларини тўғри ва аниқ бажариши дарс давомида берилган саволларга жавоблари инобатга олиниб, баҳоланади.
8.Якуний фикрни айтиб, уйга вазифа бериш
41-машқ. Уйга вазифа. «Ўзбекистон табиати» мавзусида матн тузинг. Унда ишлатган сўзларингизнинг аташ ва грамматик маъноларини изоҳланг.