?аза? тілі та?ырыбы: Зат есімні? жіктелуі


Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жіктелуі
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды зат есімнің жіктелуімен таныстыру.Сөйлеу кезіңде атау септ
ік жалғауына назар аудару, саналы түрде
пайдалана білу дағдысын қалыптастырып, ойлану, тілін дамыту.Кішіпейлділікке, мәдениеттілікке тәрбиелеуоқушылардың қазақ тілінен білім,білік дағдыларының меңгеруінің бағыттық нәтижесін зерттеу.
Сабақтың әдісі.сұрақ- Күні жауап ,түсіндіру
Сабақтың барысы
І Ұйымдастыру кезені
Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару
ІІ.Психологиялық дайындық
Біздің сынып тап-таза
Бәрі дайын тақтада
ІІІ. Үй жұмысын тексеру
102 жаттығу
Өлеңді мәнерлеп оқы. Қарамен жазылған сөздердің қай септікте тұрғанын айт. Оларға сұрақ қой.
ІІІ. Жаңа сабақ
103 жаттығу Өлеңді м әнерлеп оқы. Өлеңнен жіктелген зат есімдерді тауып, қай жақта тұрғанын айт.Оларды жекеше, көпше түрде ауызша жікте.
104 жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті жіктіік жалғауды қойып сөйлемдерді көшіріпжаз.
Мен қазақпын, мың өліп, мың тірілген.
105 жаттығу Берілген жіктік жалғауларына сәйкес келетін зат есімдерді тап.
Мұнайшымын
Затпын
 ІV.Сергіту сәті
106 жаттығу Берілген зат есімдерді жіктелу ерекшелігіне қарай топтап жаз.
Түбір зат есім мен тәуелдеулі зат есімнің жіктелуін салыстырып, айырмашылығын бар- жоғын айт.
107 жаттығ
107 жаттығу Сызбаға қарап , дәрігер сөзіне жалғанған жалғау түрлерін ажырат. Жіктік жалғаулары мен септік жалғауларын салыстырып, олардың бір- бірінен өзгешілігін дәлелде.
ҮІІ. Қорытынды
Нені білдік?
Нені үйрендік?
ҮІІ.Үй жұмысы
145 бет 108 жаттығу
30.01.17 Қазақ тілі оқу ісінің орынбасары

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жіктелуі
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды зат есімнің жіктелуімен таныстыру.Сөйлеу кезіңде атау септ
ік жалғауына назар аудару, саналы түр
пайдалана білу дағдысын қалыптастырып, ойлану, тілін дамыту.Кішіпейлділікке, мәдениеттілікке тәрбиелеуоқушылардың қазақ тілінен білім,білік дағдыларының меңгеруінің бағыттық нәтижесін зерттеу.
Сабақтың әдісі.сұрақ- Күні жауап ,түсіндіру
Сабақтың барысы
І Ұйымдастыру кезені
Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару
ІІ.Психологиялық дайындық
Біздің сынып тап-таза
Бәрі дайын тақтада
ІІІ. Үй жұмысын тексеру
102 жаттығу
Өлеңді мәнерлеп оқы. Қарамен жазылған сөздердің қай септікте тұрғанын айт. Оларға сұрақ қой.
ІІІ. Жаңа сабақ
103 жаттығу Өлеңді м әнерлеп оқы. Өлеңнен жіктелген зат есімдерді тауып, қай жақта тұрғанын айт.Оларды жекеше, көпше түрде ауызша жікте.
104 жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті жіктіік жалғауды қойып сөйлемдерді көшіріпжаз.
Мен қазақпын, мың өліп, мың тірілген.
105 жаттығу Берілген жіктік жалғауларына сәйкес келетін зат есімдерді тап.
Мұнайшымын
Затпын
 ІV.Сергіту сәті
106 жаттығу Берілген зат есімдерді жіктелу ерекшелігіне қарай топтап жаз.
Түбір зат есім мен тәуелдеулі зат есімнің жіктелуін салыстырып, айырмашылығын бар- жоғын айт.
107 жаттығ
107 жаттығу Сызбаға қарап , дәрігер сөзіне жалғанған жалғау түрлерін ажырат. Жіктік жалғаулары мен септік жалғауларын салыстырып, олардың бір- бірінен өзгешілігін дәлелде.
ҮІІ. Қорытынды
Нені білдік?
Нені үйрендік?
ҮІІ.Үй жұмысы
145 бет 108 жаттығу