Конспект урока по украинской литературе на тему Марко Кропивницький. Традиції української драматургії та новаторство у драмах


Українська література10 клас
Марко Кропивницький.
Традиції української драматургії та
новаторство у драмах
Мета: - повторити відомості про розвиток українського
театру;
- ознайомити з життєвим і творчим шляхом
М.Кропивницького, його творчим доробком;
- прищеплювати любов до української драматургії;
формувати естетичні смаки;
- розвивати вміння творчо працювати в групах;
-виховувати доброту, людяність; відповідальність за спільну справу.
Перебіг уроку
І. ОМ
Привітання, перевірка готовності до уроку.
ІІ. ПМЗУ
М.Кропивницького разом з М.Старицьким та І.Карпенко-Карим вважають корифеєм українського театру.
Корифей(записати на дошці) – в сучасному розумінні: видатний діяч у сфері мистецтв; у давньогрецькій трагедії: керівник хору, заспівувач, що веде за собою інших співаків.
Наше завдання (формулюють учні)
Дослідити:
Чому М.Кропивницького називають корифеєм українського театру?
У чому виявилось наслідування драматургом традицій, а в чому – новаторство?
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
1.Розповідь про життєвий і творчий шлях М.Кропивницького
(повідомляють учні, що виконували індивідуальні завдання):
- дитячі та юнацькі роки;
- театральна діяльність (актор, режисер, драматург,
композитор);
творчий доробок (написав понад 40 п´єс, зіграв близько 500
ролей).
2. Опрацювання п´єс М.Кропивницького (звіт творчих груп)
„Дай серцю волю, заведе в неволю” – перша п´єса, 1863, перша
назва „Микита Старостенко”, написана під впливом
„Наталки Полтавки” І.Котляревського, уперше поставлена у
Харкові. Традиційне: родинно-побутовий конфлікт, надмірна
сентиментальність, мелодраматизм. Новаторство:
соціальний аспект, психологізм, фінал не відповідає
мелодраматичному сюжету.
„Глитай, або ж Павук” - 1882, автор змалював страшну картину систематичного визискування і ограбовування селян різними глитаями і посіпаками. Традиційне: моральний конфлікт, зображення родинного і парубоцького життя. Новаторство: соціальний аспект (суспільні відносини, деморалізація), реалізм, психологізм.
“Доки сонце зійде, роса очі виїсть”- яскраво відтворено панський побут, розбещеність, моральний бруд, душевну мізерність мешканців поміщицьких гнізд. Традиційне: моральний конфлікт, сентиментальність. Новаторство: глибоке розкриття внутрішнього світу героїв, соціальний аспект, введення героя-інтелігента, “українофіла”.
Висновок (учні самостійно роблять висновок про новаторство і традиції у драмах М.Кропивницького, узагальнюють опрацьований матеріал. )
ІV. Підсумок уроку
Чи справедливо вважають М.Кропивницького корифеєм українського театру?
Яка заслуга М.Кропивницького в розвитку української драматургії?
Чи можна назвати М.Кропивницького новатором? Арґументуйте свою думку.
V. Домашнє завдання
Опрацювати теоретичний матеріал, підготувати презентацію героя, що вам найбільше сподобався.