?ыс?а мерзімді жоспар ?дебиеттік о?у ?аздар ?айтып барады 2-сынып


Пәні: Әдебиеттік оқу
Сынып: 2 «Ә»
Пән мұғалімі: Сандықбаева ЭльнураСабақтың тақырыбы: Қабдеш Жұмаділов «Қаздар қайтып барады»
Сабақтың мақсаты: Шығарманын мазмұнын,тақырыбы мен идеясын ашу.Оқушылардың туған жеріне,ата-мекеніне деген сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақтың міндеттері:
1.Шығарманың тақырыбы мен идеясын ашады,ойын нақты,дәл жеткізе білуге дағдыланады.
2.Сыни ойлауға ,өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.
3.Топтық жұмыста белсенділігі артады,біір-бірін құрметтеуге дағдыланады.
Оқыту технологиясы: Ұжымдық оқыту технологиясы
Сабақтың типі: Білімді жүйелеу сабағы
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: іздену,жинақтау,салыстыру, жүйелеу,қорытындылау,тұжырымдау,түйіндеу.
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:
1.Құралдар: А1 форматты қағаз,интербелсенді тақта,компьютер,
2.Көрекіліктер:мәтіндіктапрсырмалар,тірек сызбасы
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы
Күтілетін нәтиже: Шығарманың тақырыбы мен идеясын біледі.Патриоттық сезімі қалыптасады.
Сабақтың барысы:
Уақы
ты Жұмыс түрлері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
2мин І.Ұйымдастыру кезеңі
1. Топқа бөліп отырғызу
2.Оқытудағы бағалаумен таныстыру 1.Мозайка құрастыру арқылы топтарға отырғызады.
2.Бағалау критерийлерімен танысады.
Бағалау критерийлері:
1.Берілген тапрсырмалардыорындауда топтағы белсенділік.
2.Топ мүшелерінің пікірін тыңдау.
Айтылған жауап нақты,дәлелді берілуі.
А-10-9 балл
Б-7-8балл
С-5-6 балл 10 балдан жоғары ұпай жинаған оқушыға арнайы сыйлық болады. 8мин ІІ.Үй тапсырмасын сұрау
«Таңдап ал» әдісі
Білім
«Таңдап ал»арқылы өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар салынған жәшіктен әр топ өзі таңдап алады.
Сұрақтар:
1.Қабдеш Жұмаділов кім?
2.Жазушының қандай шығармаларын білесіңдер?
3. Қ.Жұмаділов туралы зерттеу еңбек жазған жазушы?
4.Қ.Жұмаділовтың туған жері? Топ мүшелері сұрақтар салынған жәшіктен қағаздағы сұрақтарды алып,жауап береді.
1.Қ.Жұмаділв жазушы
2. «Соңғы көш», «Тағдыр», «Таңғажайып дүние», «Сәйгүлік»
3. Әкім Тарази
4. Қытай Халық Республикасы
20мин ІІІ.Жаңа сабақ
Қ.Жұмаділов «Қаздар қайтып барады»
Түсіну
1.Жолға шыққан қарт қайда сапар шегіп келеді?
2.Асудың ұшар басының табиғаты қандай? Танымдық әрекеттері артады.
Дәптерге жазады.
2мин
ІҮ.Бейнетаспаны көру, тыңдау
Қолдану
Бейнеспаны көрсетеді.Тыңдап, түсінгендерін ортаға салады. Бейнетаспа бойынша пікірлерін ортаға салады.
6мин Ү.
Талдау
. І топ
Қарттың басты өкініші не деп ойлайсыңдар?
Немересімен үйрек атуға барғанда қаздар туралы айтқан әңгімесінің түйіні не?
ІІ топ
Байтас қартты туған жерге жетелеген қандай құдірет,қандай күш?
ІІІтоп
Әңгіме неліктен «Қаздар қайтып барады» деп аталады?
ІҮтоп
Қарттың қырық жылбойы сақтаған бойтұмары туралы өз ойың мен көзқарасың қандай?(постер)
.
3мин ҮІ.Жаңа сабақты бекіту
«Бес жолды өлең»стратегиясы
Синтез
Қорытындылау
«Бес жолды өлең» стратегиясы бойынша
«Қарт»сөзі
(Байтас қарт,жазушы,қаздар арасындағы байланысты ақындай отырып,ұқсастығы мен айырмашылығын табу) Ұқсастығы мен айырмашылығын табады
Топ мүшелері қорытынды жасайды.
2 мин ҮІІ.Үйге тапсырма беру,орындаужолдарын түсіндіру
Бағалау
1.«Қаздар қайтып барады» композициялық құрылысына талдау
2. «Кіндік қаным тамған елім» эссе жазу Тақырыпқа эссе жазады
2 мин Бағалау
Жинаған балдары арқылы бағаланады.