Тема. Інтегрований урок у 1 класі «Весна-красна. Веснянковий обряд».(для шкіл з українською мовою навчання)


Тема. Інтегрований урок у 1 класі«Весна-красна. Веснянковий обряд».
Мета: дати елементарні уявлення про найхарактерніші ознаки весни; вдосконалювати навички читання; виховувати бережливе ставлення до природи та повагу до народних традицій.
Обладнання: картинки, кросворд.
Тип уроку: інтегрований.
ХІД УРОКУ
I Організація учнів до роботи
Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай!
II Повідомлення теми і мети уроку
- Діти, сьогодні на уроці ми говоритимемо... а от про що саме, вам підкаже загадка.
Привітанням журавля
Вона пробуджує поля,
Небеса і ручаї Та заквітчує гаї.
І усякий її зна,
Відгадали? Це... (весна).
- А може ще хто з вас знає загадку про весну?
Вона приходить з ласкою
Та зі своєю казкою.
Та тільки струсить рукавом —
Синіють проліски кругом.
—Так, саме сьогодні ми поговоримо про весну, про її обряди.
—А яка пора року надворі?
—Весна? Що свідчить про те, що це весна? (Веселіше пригріло сонечко. Розтанув сніг. Збільшився день. Співають птахи. Працюють трактори в полі.)
- Давайте-розглянемо картинки.
- Яка пора року на них зображена?
(Діти складають речення за картинками.)
- А зараз розгорнемо підручник і прочитаємо текст. Але він незвичайний, там окремі слова замінені малюнками (С. 56).
(Діти читають уголос під керівництвом учителя.)
Фізкультхвилинка«Щебетала пташечка».
Учитель
Лежать у полі ще сніги,
А води весняні шумлять,
І сонні будять береги,
Біжать, і грають, і дзвенять.
Іде весна, іде весна —
За нею ллється зелен-спів.
То лине вслід юрба гучна Весняних днів, веселих днів.
III. Зустріч із Весною та її синами-місяцами- А ось і гості йдуть до нас.
(Заходять Сонечко, Весна і місяці.)
Сонечко
А Весна іде, як фея,
В чарах шуму і пісень,
Біла-біла, як лілея,
В квітах яблунь, і вишень.
Скрізь блукає — все вітає,
Йде і сіє дрібний ЦВІТ,
Обсипає білий цвіт.
Весна
Я довго йшла сюди, втомилась,
Спіткнулась, впала, і розлилось Води відерце, що я несла,
І ось у човнику на веслах Прийшла до вас у цей святковий час.
Учні
Ой, Весна — днем красна!
Що ти нам, Весно, принесла?
Весна
Принесла я вам літечко,
Щоб родилося житечко,
Ще й озимая пшениця І усякая пашниця,
Ще й чарівні квіточки,
Щоб квітчались діточки.
—А хто ж це прийшов разом із Весною?
—Давайте розгадаємо ребуси (назви весняних місяців).
—Так, це її сини: Березень, Квітень, Травень. Принесли вони нам корзинку з листочками.
Березень
Березень сміється й плаче,
По доріжці зайчик скаче.
Зайчик сонячний, тендітний,
До діток дуже привітний.
Хоч мороз ще вусом крутить,
А зима лякає й лютить,
Але зайчик той сильніший Тим, що березню миліший.
- А зараз зірвемо листочки з берези і прочитаємо приказки про березень.
Квітень
Квітень, квітничок, квітарик —
Синьоокий наш дударик.
Всюди квітнуть первоцвіти,
У верби зелені віти,
Птахи з вирію вертають,
Бджоли інколи літають.
Ходить квітень по землі —
Вже кінець зимовій млі.
- Зірвемо кленові листочки.
Травень
Травень.
Солов'їні співи.
Перші грози.
Перші зливи.
Зацвіли сади повсюди
Щиро раді травню люди.
- Вербові листочки розкажуть нам приказки про травень.
В е с н а. А зараз запрошую вас на лісову галявину.
(Відгадування загадок та ознайомлення з квітками.)
З-під снігу я пробився,
Бо силу добру маю.
Своїм біленьким цвітом
Я землю прикрашаю.,
(Демонстрація підсніжників.)
Лиш тільки сонечко з небес
Тепліше трошечки пригріло,
Лиш тільки білий сніжок щез,
Вони з-під листя та несміле
Головки сині виставляють:
—Чи вже прийшла весна? — питають.
(Демонстрація пролісків.)
- А які ще весняні квіти ви знаєте?
(Діти називають.)
Учитель. - Через красу і ніжність весняних квітів люди їх зривають безжально, тому всі вони знаходяться під охороною держави. В нашій країні створено книгу, до якої занесено всі види квітів, що зникають. Це Червона книга.
- Але якщо ви пішли до лісу, то можете зірвати квіточку таким чином, щоб її корінчик залишився в землі.
- Краще помилуватися квітами, а, повернувшись додому, намалювати їх.
Що ми зараз і зробимо.
(Учні розфарбовують підсніжник.)
- Про настання весни сповіщають не тільки квіти, але й птахи. Вони прилітають із теплих країв.
Перший він приніс весну,
Пробудив усе від сну.
Заспівав під вікном,
А зовуть його.... (шпаком).
Робота над картинкою.
- Які птахи прилітають першими до нас? (Граки, шпаки, жайворонки)
IV. Розгадування кросворда
Пташка, яка закликає у поле сівачів.
Світлова частина доби.
Що розтоплюється у березні?
Завершити вислів: «Весна днем...»
910589238760 Яка пташка прилітає останньою з теплих країв?

—Яке слово в нас вийшло? Які релігійні свята святкують навесні?
—Колись давно з настанням весни в Україні починався цикл весняних свят, які супроводжувались піснями, іграми, хороводами.
Першим таким святом було свято зустрічі Весни, яке відзначалось у день Сорока святих (22 березня), чи у день Теплого
Олекси (ЗО березня), а то й на Благовіщення (7 квітня). Усе залежало від того, якою була весна — ранньою чи пізньою.
У цей день люди збирались гуртом до схід сонця за селом, запрошуючи, закликаючи весну в гості. Крім дорослих, там були і діти.
Ось таку закличку ми і заспіваємо.
Прийди, весно, прийди!
Прийди, прийди, красна!
Принеси нам збіжжя,
Принеси нам квітів.
Пташок викликаю Із рідного краю:
Летіть, соловейки,
На нашу земельку!
Спішіть, ластівоньки,
Пасти корівоньки!
— Саме про такий обряд ми сьогодні прочитаємо.
V. Робота над текстом
1.Словникова робота
Відлік — рахування;
коржики — печиво;
околиця — віддалена від центру частина села.
2.Читання тексту вчителем
3.Підготовка до читання
від лік
око лиця
розпо чинався
звільни тися
жайво ронків
наспі вуючи4.Читання тексту учнями мовчки
5.Читання вголос
— Що випікали дітям матері? Що принесла весна дітям?
6.Читання «естафетою»
VI. Підсумок уроку
—Про яку пору року ми говорили з вами на уроці?
—А зараз я хочу, щоб ви пригадали, підсумували, що ми вивчили, і записали це на аркуші паперу. (Діти записують.)
—Хто знає віршики про весну — розкажіть. (Діти розповідають вірші.)
—Урок завершено! Дякую вам!