Позакласний захід (6 клас)


Тема: „ Урок- узагальнення у формі ділової гри за романом Д. Дефо
„ Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо”.
Мета: Підсумувати знання учнів змісту твору Д. Дефо, здійснити контроль над самостійним читанням дітей, допомогти їм відкрити своєрідність художнього світу, створеного письменником у романі; розвивати зв’язне мовлення, уяву, фантазію; виховувати почуття власної гідності.
Тип уроку: урок – гра.
Обладнання: Запис теми уроку на дошці, запис групи слів на дошці для конкурсу № 2, 2 листки чистого паперу, 2 олівці, зошити.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Клас ділиться на 2 команди. Кожна команда обирає собі назву, капітана
Команди, емблему.
ІІ. Повідомлення теми та теми уроку.
ІІІ. Основна частина.
Конкурс № 1. „ Біографи”.
Кожній команді потрібно дати максимальну кількість відповідей за 2 хвилини. У разі не знання говориться: „ Далі…” Після того, як питання вичерпались, а час дозволяє, можна повернутися до попередніх питань. За правильну відповідь 1 бал.
Для першої команди.
Справжнє прізвище автора роману „ Пригоди Робінзона Крузо”. ( Фо).
В якій сім′ї народився майбутній письменник? ( купця)
За що Дефо потрапив до в’язниці ? ( за виступи проти уряду)
Який твір написав письменник з приводу свого ув’язнення ?
У якому році побачив світ роман „ Пригоди Робінзона Крузо”? (1719)
Що таке роман?
В якій країні народився Дефо? (Англія)
Назвіть прізвище моряка, що став прототипом Робінзона Крузо. (О. Селькірк )
Скільки років прожив Робінзон на безлюдному острові? ( 28 років 2 місяці 19 днів)
Чи було продовжено роман? ( „ Подорож до Китаю та Сибіру” )
Що таке робінзонада? ( жанр пригодницької літератури, що наслідує роман Дефо)
Хто здійснив переклад роману „ Робінзон Крузо”? ( О. Хатунцева)
Для другої команди.
У якому місті народився Д.Дефо? ( Лондон )
Де навчався майбутній письменник? ( Духовна академія )
Яке покарання було винесене ув’язненому Дефо? ( поставлений до ганебного стовпа )
Що таке памфлет? ( публіцистичний твір викривального характеру)
Як сприйняли роман „ Пригоди Робінзона Крузо” тогочасні читачі? ( з великим задоволенням)
На яку тематику писав Дефо? ( минуле жінок „ Роксолана”, магію „ Система магії”)
Найкращий твір письменника? ( „ Робінзон Крузо”)
Що таке авантюрний роман? ( твір, зміст якого наповнений великою кількістю пригод та незвичайних подій)
Що стало поштовхом для написання роману? ( історія моряка О. Сель кірка)
Скільки років прожив у самоті Селькірк? ( 4 роки)
Які твори можна віднести до робінзонад? ( „ Мауглі” Кіплінга, „ Тарзан” Берроуза, „ Володар мух” Холдінга.)
Коли помер Д.Дефо? ( 24 квітня 1731 року)
Конкурс № 2.
На дошці записані групи слів. Завдання – якими поняттями ви об′єднали б групи окремих слів? Максимальна кількість балів – 3.
ярд печера тесля трюм
миля намет кравець кубрик
фунт грот гончар корма
дюйм фортеця мірошник щогла

Конкурс № 3. „ Художник.”
Кожній команді дається аркуш паперу і олівець. Якнайшвидше і найкраще намалювати ілюстрацію до роману „ Пригоди Робінзона Крузо.” ( 3 бали )
Конкурс № 4. „ Вікторина для уважних читачів.”
Правильна відповідь – 1 бали. Запитання задаються командам по черзі.
Що робив Крузо, поселившись у Бразилії? ( вирощував цукрову тростину )
Яке ремесло, засвоєне з дитинства, знадобилося Робінзону на острові? ( плетіння корзин )
З чим П’ятниця розмовляв як із живою істотою? ( з рушницею )
Чому Робінзон перестав писати щоденник? ( не стало чорнил )
З яким соком пив воду Робінзон? ( з лимонним )
На безлюдному острові Робінзон знайшов „ чудові екземпляри” рослин, яка у багатьох із нас росте вдома на підвіконні. Назвіть цю рослину. ( алоє ).
Як він використовував у своєму господарстві шаблю, взяту з корабля? ( як косу ).
Як Робінзон зумів захистити свої посіви від хижих птахів? ( зробив пугала з мертвих ).
Який перший подарунок зробив Крузо П’ятниці? ( одяг із шкіри ).
Який вигляд мали „двері”, що вели у фортецю Робінзона Крузо? ( драбина ).
Як виглядав календар нашого героя?
Які події в житті Робінзона пов’язані із датою 19 грудня? ( залишився живим, втік з неволі, покинув безлюдний острів).
З чого він зробив сито, щоб просіяти борошно? ( з нашийних хусток).
Яка тварина була для Робінзона „ найбільшим супутником і вірним товаришем протягом 16 років”? ( собака ).
М'ясо і яйця якої тварини подобались Робінзону? ( черепахи).
Яке перше слово почув Крузо на материку і від кого? ( попка ).
Конкурс № 5. „ Ти мені , а я тобі.”
Команди по черзі ставлять одна одній по 2 запитання. За правильну відповідь – 2 бали.
Конкурс № 6. „ Юний журналіст.”
Уявіть, що ви журналіст і берете інтерв’ю у Робінзона Крузо. Його відповіді ви записали, а свої запитання – ні. За відповідями Робінзона поновіть свої запитання. Правильна відповідь – 2 бали.
?
Р.К. Часто я впадав у розпач, відчував смертельну тугу.
?
Р.К. Ця подорож до Африки була, сказати б, моєю єдиною вдалою мандрівкою.
?
Р.К. Одне слово, прив’язаність П’ятниці до мене була такою сильною, що коли б навіть я хотів, на міг би прогнати його.
?
Р.К. Я побачив, що мені не варто зневірятись, оскільки за найтяжчої скрути можна знайти успіх.
Конкурс № 7. „ Мій острів.” ( Домашнє завдання.)
Завдання: написати як має виглядати острів, на якому вони згодні жити, які три речі взяли із собою на острів? ( 3 бали).
4. Підводяться підсумки, визначається команда – переможець. Виставляються оцінки.
5. Д/з. Написати свою сторінку щоденника Робінзона Крузо.