Математика. Та?ырыбы: Те?деуді шешуді? ?р т?рлі т?сілдері (3 сынып)


Пәні Математика
Мұғалімі Сейілбекова Зина Ермекқызы
Сыныбы 3
Сілтеме Т.Қ. Оспанов, Ш.Х. Құрманалина, Б.М. Қосанов, Ж.Т. Қайыңбаев, К.Ә. Ерешева, М.В.Маркина
Алматы «Атамұра» 2014ж.
Сабақтың тақырыбы Теңдеуді шешудің әр түрлі тәсілдері
Сабақтың мақсаты Теңдеу ерекшеліктерін түсіну және білімдерін тереңдете түсуСалыстыру дағдысын, қорытынды жасай білу, негізгі ойды ажырата білу, өз пікірін қысқаша жеткізуді дамыту;
Күтілетін нәтиже -Теңдеуді әр түрлі тәсілдермен шығара алады
-Оқушылардың математикалық тілдері дамиды
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
14668973772Бірлескен оқу
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:
Жеке, жұппен, топпен жұмыс;
Ой қозғау;
Алынған ақпарат негізінде постер жасау
-«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері
Керекті жабдықтар плакаттар, суреттер, үлестірмелі карточкалар.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті  Оқушы әрекеті Модульдер көрінісі
Психологиялық дайындық
Топқа бөліну
Шеңбер құру
1,2,3,4 цифры арқылы топқа бөлу Оқушылар сабақты жақсы көңіл күймен бастау үшін бір-біріне жақсы тілек сөздер айтады.
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
4 топқа бөлінеді ОЖТ
АКТ
Үй тапсырмасын тексеруБілу Үй тапсырмасын тексеру №7 78 бет
Қызығушылықты оятуВенн диаграммасы
Сандар мен белгілер патшалығы қайғыға тап болыпты! Өрнек отбасының бір ханшасы жоғалып кетіпті. Ханшадан еш хабар болмапты. Сонда патша жар салыпты: Кімде - кім белгісіз ханшаны тапса, соған ханшаны әйелдікке беремін және жарты патшалығымды сыйға тартамын. Көптеген патша балалары мен серілер ханшайымды тапқысы келіп іздейді, бірақ біреуі ғана ханшаны тауыпты. Ол қалай тапты екен? Қане, сіздер де тауып көріңіздер:
№1 Тасырманы 4 топқа бөліп беру
Оқушылар оқып бір-бірін тексереді
Санды өрнек пен теңдеуді салыстырыңыздар: 20+50=70 х+50=70
Әр топ теңдеуді, оның екі бөлігін де бірдей санға бөлу арқылы шешеді және оның шешімін тексереді.
1-топ х*4=80
2-топ 10*х=90
3-топ х*5=100
4- топ 3*х=60 ОЖТ (ДО)
ОүБ
Түсіну
Жеке жұмыс №4. Оқулықпен жұмыс
№ 4 а) 63:9=7, тексеру 7*9=63
ә) сынар көру тәсілімен х: 7=12 теңдеуін шешіп көреді, түсінеді.
б) х : 7=70
1-қадам . 70*7
2-қадам . 490
3-қадам . 490:7=70
4-қадам . х=490
ОЖТ (ДО)
Қолдану №5.Теңдеулерді шешу әр топқа тапсырылады
№5 80 бет Теңдеулерді шешеді. Тексереді
СТО
ДО
ОүБ
Талдау
№ 6 Геометриялық есепті
теңдеу құру арқылы шығар. Топтық жұмыс
1,2 топ Үшбұрыштың Р=11 см
а) 5 см
б) 3 см
в) ?
шешуі: (5+3) –х=11
3.4топ Тіктөртбұрыштың Р=10см
а) 1см
б) ?
Шешуі : (1+х):2 =10 ОЖТ(ДО)
ОүБ, ЖЕ
Жинақтау
1). 5 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын алуға болады
2).«Сиқырлы сандық»Бүгінгі сабақта теңдеу туралы білгенімізді қайталап өтейік.
3) №7 тапсырма
Оқушылар тест шешеді және бір-бірін тексереді
«Теңдеу» тақырыбына синкуейн құрастыруМысалы:1.Теңдеу,2.Белгісіз, қу3.Ойланамыз, шешеміз, тексереміз4.Әрқашан белгісізді табамыз5.Теңдік СТО, ЖЕ
ОүБ
ОБ ж/е Көш
6884066048
Бағалау
Кері байланыс
Үй тапсырмасы
121793012700Смайликтермен
82867580645Екі жұлдыз,
бір тілек
№2, 8 тапсырмалар.
80-бет. Бағалау парағы бойынша қорытынды бағасын шығарады
-Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазады. ОүБ ОБ