Урок Сэнс дзеяння складання (4 клас0


Тэма: Сэнс дзеяння складання
Мэта: -абагульненне веда аб дзеянні складання і яго ласцівасцях;
-удасканальваць вылічальныя навыкі, уменне складаць і рашаць простыя задачы розных віда на складанне;
-развіваць увагу, памяць, мысленне, матэматычную мову, творчыя здольнасці;
-выховаць пазнавачы інтарэс да матэматыкі.
Абсталяванне: памятка “Алгарытм разважання пры рашэнні задач”, карткі для індывідуальнай работы.
Ход урока
I Арганізацыйны момант (Усміхнемся адзін аднаму, гасцям. Жадаю вам добрага настрою і паспяховай работы на року.)
ІІ. Праверка дамашняга задання.
№ 11, №12 с. 87
Задача
40 · 2=80 (ст.) – прач. у другі дзень.
40+80=120 (ст.)- за два дні.
300-120= 180 ( ст.)- засталося.
300:6= 50 (ст.) – за адзін дзень.
Адказ:50 старонак прачыта хлопчык за адзін дзень.
ІІІ. Вуснае лічэнне.
Запішыце лікі пад дыктоку:
325628, 85302, 35050, 600800, 70005,32017.
– Колькі мінут у 3 г.?
Паменшыць 730 на 210.
Павялічыць 125 у 2 разы.
Ператварыць велічыні :
8 т. 820ц.= ц.
1 кг. 4 г.= г.
2 т. 75 кг.= кг.
8м. 4 см.= см.
1382 м.= км. м.
У Каробцы было 50 цукерак. Пасля таго як за вячэрай усе члены сям’ і з’ елі па 2 цукеркі, у каробцы засталося 40 штук. Колькі чалавек у гэтай сям’ і?
ІV. Работа з новым матэрыялам
Запісаны выраз а + в = с
(склад.) (склад.) (сума)
Назавіце кампаненты.
Як знайсці невядомае складаемае?
а=с-в
в=с-а
№1 Работа з падручнікам.
Які з выраза можна назваць сумай?
300+ 40 5 (300+40):20 m+n
№2. Вусна (рашэнне задач запісваецца на дошцы).
а)8+5=13 (яблык)
б)12-3=9 (гр.)
в)8+4=12 (
г)2+4=6(кг.)
д)23-7=16
4. Самастойная работа №3
380+х+121=968 а+888+111=1000
Х+501=968 а+999=1000
Х=968-501 а= 1000-999
Х=467 а=1
5.Рашэнне задачы №6
- Чытанне задачы слых, самастойнае чытанне задачы.
- Гутарка па мове задачы.
- Ці можам мы рашыць задачу адразу?
- Чаму?
- Аб чым ідзе гутарка  задачы?
- Што вядома?
- Што невядома?
- Што трэба рабіць?
Састаленне мадэлі задачы  выглядзе кароткага запісу
Вялік. рулон.-3-па 120м
Мал. рул.- ? па 60 м.
Складанне плана рашэння задачы .
Рашэнне задачы
120 ·3=360(м)-тканіны  вялікіх рулонах.
600-360=240(м)-ткан. у малых рулонах.
240:60=4(рулоны)-малыя.
V. Замацаванне матэрыялу.
1.Самастойная работа №7.
VІ. Вынік урока
– Што вы даведаліся на сённяшнім уроку?
Як знайсці невядомыя складаемыя?
VІІ. Дамашняе заданне.
Задача №8, прыкл. №9 с. 89.












15