Саба?ты? та?ырыбы: ?сімдікті? вегетативтік м?шесі ретінде тамырды? сырт?ы ж?не ішкі ??рылысы


Сыныбы: 6бХалиуллина Айнур №12 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы
Мақсаты : Өсімдіктің вегетативті мүшелерінің жіктелуі, тамыр және оның құрылыс ерекшеліктерін меңгерту
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Күтілетін нәтижелер: А. Өсімдіктің өсімді мүшелерін жіктей алады.
В. Тамыр және тамыр жүйесін ажыратады.
С. Тамырдың сыртқы және ішкі құрылысын сипаттай алады
Керекті жабдықтар: Жасушаның бөліну сызбанұсқасы, презентациялар
Қолданылатын әдіс-тәсілдер Жеке, диалогтік оқытудағы жұптық әңгіме, «Аквариумдағы балық» әдісі, «Басбармақ» әдісі бойынша өзін-өзі бағалау, «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері: Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
1. Тұлғааралық байланысты орнату.
2. Сыныппен амандасу.
3. Топқа бөлу. -мұғаліммен сәлемдесу;
- кезекшілік қызметін атқару;
- сабаққа зер салу
Тұсаукесер Үй тапсырмасы «Аквариумдағы балық» әдісі бойынша сұралады
Тұқымның дамуына қажеттіжағдайлар қандай? 2 ұпай
Тұқымның органикалық және бейорганикалық заттары? 2 ұпай
Тұқымдардың таралуының қандай түрлері бар? 4 ұпай
Даражарнақтылардың негізгі өкілдері қандай? 2 ұпай
Қосжарнақтылардың негізгі өкілдері? 2 ұпай
Оқушының жауаптарына қарай мадақтап, ынталандырып отырамын. Сұрақтарға жауап бере отырып, өткен материалды еске түсіріп, жаңғыртуды іске асырады.
Жауабы толық, қателік жіберілмесе, жетелеуші сұрақты талап етпесе 2
Жауабы толық емес, жекелеген қателіктер кетсе, жауабына сенімдіболмаса 1 ұпай
Күрделі сұрақ
Жауабы толық емес 0,5 ұпай
Жауабы толық, қателік жіберілмесе, жетелеуші сұрақты талап етпесе 4 ұпай
Жауабы толық емес, жекелеген қателіктер кетсе, жауабына сенімдіболмаса 2 ұпай
Жауабы толық емес 1 ұпай
Негізгі бөлім
Топтық жұмыс
І топ Тамырға сипаттама
ІІ топ Тамырдың ішкі және сыртқы құрылысына сипаттама
ІІІ топ Тамырдың түрлері Ең алдымен жеке оқып, топ мүшелерімен талқылап, сонан соң әрбір жұп сыныппен өз ойларымен бөліседі
Сабақтағы түсіну деңгейін «Басбармақтар» стратегиясы арқылы өзін-өзі бағалау жүреді.
Қорытынды бөлім «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі
Сөздер банкісіБіздің тақырып

Негізгі сөздер осы жерге ауыстырылуы тиіс

Оқушыны шатастыру
үшін тақырыпқа қатысы бар
сөздерді оған қатысы жоқ
сөздермен араластырып
орналастырыңдар.
Бағалау.
Үйге тапсырма:
Міндетті деңгейлі тапсырма.
Тамыр типтері суретін салу
Мүмкіндік деңгейлі тапсырма.
Әртүрлі өсімдіктердің тамырларынан тамыр типтерін талдау Сабаққа қатысты сөздерді ажыратады.