Математика п?нінен саба? жоспары: Екі ?рнекті? ?осындысыны? ж?не айырымыны? квадраты (7 класс)


Гиззатова Жемисгуль Искаковна
Математика пәнінің мұғалімі
Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Федоровка қазақ жалпы орта
білім беретін мектебі
Пәні: Алгебра
Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадраты.
Сабақтың мақсаты: Қысқаша көбейту формулаларын жатқа білуге,математикалық тілде айта білуге және формулаларды пайдаланып есептер шығара білуге үйрету.
Күтілетін нәтиже:
А) қысқаша көбейту формулаларын біледі,математикалық тілде айта біледі.
В) Формулаларды есептер шығаруда пайдалана алады.
С) Есептер шығарудың жаңа жолдарын табады және шығу жолдарын дәлелдей алады
Оқыту дағдыларының деңгейі: білу,түсіну, қолдану,талдау,жинақтау,бағалауСабақ түрі: Қайталау, бекіту.
Керекті жабдықтар: постер, стикер, смайликтер, бағалау парағы, бағалау баспалдағы, маркер,магниттер,кеспе карточкалар,оқулық.
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе Оқушылармен амандасу.
Оқушыларға бірмүшелер жазылған қағаздарды үлестіріп, ұқсас мүшелерді біріктіру арқылы топқа бөлу. /2 минут/Топбасшысына бағалау парағын таратады.
/1 минут/Мұғаліммен амандасады.
Топтарға бөлінеді.
Топбасшысын сайлайды.
Тұсау-кесерҚайталау сұрақтары:
Формуланы жалғастыр.../5 минут/Екі өрнектің квадраттарының айырымы...
Екі өрнектің айырымының квадраты...
Екі өрнектің қосындысының квадраты... Формуланың жалғасын айтады.
Топбасшысы топтағы дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қояды.
Негізгі бөлім 1-тапсырма: Формула құрастыру./7 минут/Топтарға қағаз қиықтарына жазылған формула элементтерін береді.Формуланы 1-ші құрастырған топқа 3 балл, 2-ші құрастырған топқа 2 балл, 3-ші құрастырған топқа 1 балл береді.
а 2 -в2 =(a-в)(а+в)
(а-в)2 = а2-2ав+в2
(а+в)2 = а2+2ав+в2
2-тапсырма: Постер қорғау. /10 минут/Флипчарт үлестіреді.Оған құрастырған формуласына мысал келтіріп формуланы дәлелдеу ұсынылады.
3-тапсырма:Сәйкестендіру тесті./7 минут/Жеке-жеке оқушыларға тест беріледі.Жауабын тақтадан тексереді. Барлығы 8 есеп.Жоғары балл 8 балл.Әр дұрыс жауапқа бір балл.
Х2 – 2х + 1 (х - 1)2
9а2 – 6ав + в2 (3а - в)2
25х2 + 10ху + у2 (5х + у)2
Х2 +2хс + с2 (х + с)2
а2 – 8а + 16 (а - 4)2
36m2 – 48mn + 16n2 (6m – 4n)2
(а-5)(а+5) а2 – 52
(х-у)(х+у) Х2 – у2
4-тапсырма: Есептер шығару. /7 минут/Топтарға есептер беріледі.Барлығы 9 есеп.Жоғары балл 9 балл.Әр дұрыс жауапқа бір балл.
(а-1)2 = а2-2а+1
(у+2х)2 = у2+4ху+4х2
(2с+3)2 = 4с2 + 12с +9
(5х+1)2 = 25х2+10х+1
(в-3)2 = в2-6в+9
(4-с)2 = 16 – 8с + с2
m2 – n2 = (m-n)(m+n)
в2 – 32 = (в-3)(в+3)
92 – 42 = (9-4)(9+4) Топтар формула құрастыра-ды.Оқылуын айтады.
Топтар бір-бірін «2 жұлдыз,1 тілек» айту арқылы бағалайды.
Тест орындайды. Дәптерле-рін сағат тілі бойынша ал-мастырып, дұрыс жауабын тақтамен сәйкестендіріп тексереді.Топбасшылар бағалау парағына қанша + алса сонша балл қояды..
Топтағы оқушылар бірігіп орындайды.Дәптерлерін 1 топ 2 топқа, 2 топ 3 топқа,3 топ 1 топқа беріп тексереді.
Топбасшылар қанша + алғанын бағалау парағына қояды.
Қорытынды -10160103505Формуланы айтуда,есептер шығаруда қиналамын
Формуланы жатқа білемін,бірақ есептер шығаруда қиналамын
Формуланы жатқа білемін,есептер шығара аламын
00Формуланы айтуда,есептер шығаруда қиналамын
Формуланы жатқа білемін,бірақ есептер шығаруда қиналамын
Формуланы жатқа білемін,есептер шығара аламын

13271541910
Топбасшысы өз тобындағы оқушының барлық балы бойынша қойған бағасын айтып, смайликтерін үлестіреді./3 минут/Әр оқушы осы сабақ бойынша стикерге рефлексия жазады./2 минут/Баспалдақ үстіне өздерінің стикерлерін жапсырады.
Үйге тапсырма №333, 336 /1 минут/Үй тапсырмасын күнделікке жазады.