Д?ниетану ?ыс?а мерзімді жоспар Жол белгілерін не ?шін білу керек?


Пән:Дүнитану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің мектебім Мектеп: Шаған ЖОББМ
Күні:.10.12.2015ж Мұғалімнің аты-жөні:Мусагалиева Ж.Ш.
Сынып: 1 в Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы: Жол белгілерін не үшін білу керек? Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
4.1Математикалық тіл және математикалық модель 1.1.4.4. Жолда өзін-өзі ұстау ережелері, жол қозғалысын реттейтін жол белгілерін білу
Қала көшелерінде бағдарлану білігін қалыптастыру; қала жағдайында балалар велосипед тепкен кезде туындауы мүмкін қауіпті жағдайларды ажырату, осындай жағдайда өзін-өзі ұстау ережелері білігін қалыптастыру.
Көшеде және жолда өзін-өзі ұстау мәдениетін, қауіпсіз жол бағытын болжау, саналы түрде өзін жол қозғалысының қатысушысы ретінде қабылдауға тәрбиелеу.
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар:
Жолда өзін-өзі ұстау ережелерін белгілей алады, Жол қозғалысы белгілерін атай алады;
Көшеде жол белгілері болмағанда туындауы мүмкін қауіпті жағдайларды атай алады.
Көптеген оқушылар:
Негізгі жол қозғалысы ережелерін атай алады;
Қала (ауыл) көшелерінде өз бетімен бағдарлана алады.
Кейбір оқушылар:
Үйден спорт мектебіне дейін қауіпсіз жол бағытын болжай алады; Сабақ тақырыбы бойынша қосымша материал дайындай алады. :
Жетістік критерийлері: Оқушы оқу мақсатына жетті,себебіЖол ережесі бар екенін біледі,жолда жүру ережелерін толық айта алады.
Оқушы оқу мақсатына жетуге талпынады,себебіЖол ережелері бар екенін біледі, ережелерді айтуда қиналады.

Тілдік мақсаттар
Біз – жаяу жүргіншілерміз, жол қозғалысы ережелері.
Диалог жазу үшін қолданылатын тіл:
-Қала көшелерінде жол белгілері болмаса, не болуы мүмкін деп ойлайсыңдар?
Абайлаңыз балалар белгісі жойылса ,не болады?
Жазу: дәптермен жұмыс
Пәнаралық байланыстар Бейнелеу өнері ,сауат ашу,еңбекке баулу,дене шынықтыру
АКТ қолдану дағдылары Жол ережесіне байланысты жазба
Бастапқы білім
Жол қозғалысы ережелерін сақтау туралы қарапайым түсініктер,көшеде өзін-өзі ұстау ережелері
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
РесурстарСабақтың басы
Ынталандыру Ширату
«Көңілді шеңбер»
-Балалар, шеңберде қалай тұру керек?-деген сұраққа өздері білетін тәртіп ережелерін айтады.
Күтілетін жауаптар:
- Шеңберде тыныш отыру керек.
- Бірімізді біріміз мұқият тыңдайық.
- Сөзді бөлмеу керек.
Мен «Қайырлы күн» деп сыныптағы балалардың атын атаймын.Аталған бала қолын бұлғайды. Бұл сендердің маған жауап қайтарғандарыңның белгісі.
-Ойнап көреміз бе?
-Қайырлы күн ,қыздар!
-Қайырлы күн ,ұлдар!
Велосипедті жақсы тебетіндерге қайырлы күн!
Алтын күзді жақсы көретіндерге қайырлы күн!
Мектеп оқушысы атанғандарға қайырлы күн!
Сабақтың ортасы
Мақсат қою
Біз тұрып жатқан жеріміз қала ма немесе ауыл ма?
Жол белгілері болмаса не болуы мүмкін?
Біз кімбіз? Жаяу жүргіншілерміз
-Сен жол қозғалысының қандай ережелерін білесің?
Жағдаяттарды талдау
Бала тротуарда доп ойнап жүр.Не болуы мүмүкін?
Балалар көшеде даурыға сөйлесіп, жан-жағына қарамай жолдан өтіп келеді.Ондай жағдайда не болуы мүмкін?
«Көшеде» ойын үзілісі
Макеттерді пайдаланып,жол белгілерін құрастыр.
Бір көзім «кідір» дейді,
Бір көзім «жүгір дейді.
Бір көзім «абайла» дейді,
Қарап ап маңайға дейді.
Топтық жұмыс
Мақсаты:
Топпен бірігіп ереже шығара білу және оны орындау
(Ж/Қ) Сынып болып көшедегі өте маңызды бірнеше жол ережелерін құрастырыңдар.
/Оқушылардың ойын тыңдау/
Өзбетімен жұмыс
Дұрыс әрекеті бейнеленген суретті жасыл түске боя,қате әрекетті қызыл түске боя.
Дәптермен жұмыс
Оқушылардың қайсысы адам өмірінің ережелерін сақтайды.қала көшесінен кездестіретін белгілерді көрсет.
Оқулықтағы суреттер

Сабақтың соңы Ұжымдық жұмыс
Талқылау Кел, талқылайық!
Жол белгілерін кім көп біледі деп ойлайсың?
Рефлексия
Бүгінгі сабақ барысында толық жауап беріп, сынып ережесін сақтаған оқушыны таңдаңыз және өз көңіл күйіңізді смайликтер алқылы білдіріңіз
Гүл күлтесін бағдаршам көздерімен боя
-Толық түсінсем жасыл
-Жартылай түсінсем сары
-Мүлдем түсінбесем қызыл

Смайликтер
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз
Жаяу жүргіншілер жүретін жол белгісін сал
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Қолданылатын ресурстарды дұрыс қолдану
Саралау іріктелген тапсырмалар Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Математика Мектеп: Шаған ЖОББМ
Күні: 10.12.2015 Мұғалім: МусагалиеваЖ.Ш
Сынып: 1 в Қатысқаны: Қатыспағаны:
Сабақтың тақырыбы: 20- ға дейінгі сандарды ,толық ондықтарды қосу
Әкеме көмектесемін
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары
Бағдарламаға сілтеме:
Сандар мен амалдарды орындау 1.1.2.9 Толық ондықтарды қосып,азайта білу және азайту білу.
1.1.3.4 Ұзындық бірліктерін \см,дм\ айналдыру және атаулы сандармен амалдар орындау
1.1.2.8 20-ға дейінгі сандарды ондыққа өтпей қосу және азайтуды орындау
Табыс критерийлері Барлық оқушылар білуге тиісті:
Толық ондықтарды қосады және азайтады,20-ға дейінгі сандарды ондыыққа өтпей қосады және азайтады.
Көптеген оқушылар:
Ұзындық бәрләктерін айналдырады және атаулы сандарды ондыққа өтпей қосады және азайтады.
Кейбір оқушылар: .Толық ондық сантиметрмен берілген ұзындықтарды дециметрге айналдыра отырып қосу және азайтуға мысалдар келтіреді.
Тілдік мақсат Оқушылар:
Қосу және азайтуды есептеудің өткен тәсілдерін түсіндіруді тұжырымдай алады.
Пәндік лексика және терменология:,ондықтар,бірліктер,қосу және азайту компаненттері.
Жазба жұмысына қажетті пайдалы тіркестердің топтамасы.
Талқылау:
13+5,100-50,20-4 жағдайларында қалай қосып ,азайтатынын айта аласың ба?
100-ге дейінгі сандардың ондық құрамын айтып бер.
Жазба жұмысы:
Сандардың қосындысын ,айырмасын жаз,кері амалдар жаз.
Алдыңғы сабақ Толық сандар, ондықтар,біртаңбалы,екітаңбалы сан, 10-ға дейінгі сандарды кестелік, 20-ға дейінгі сандарды разрядтан өтпей қосу мен азайтудың өткен тәсілдері.
Жоспар Жоспарланған уақыт Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Басы (0-6мин.)
Ширату
Әуен арқылы толық ондықтарды тура және кері санау
1 –ден 20 ға дейінгі сандарды санау
Қызығушылықты ояту
Әкемізге қалай көмектесеміз?
Біздің оқулықтың басты кейіпкерлері әкелеріне қалай көмектеседі екен?
Қосу мен азайту компоненттері қалай аталатын айтып бер.
3+5 30+40,15-2,100-20
Бұлар өрнектер
Ұқсастығы мен айырмашылығы
Қосындылар мен айырмалар
Есептеу нәтижесін өрнектің мәні деп атайды.
Жұптық жұмыс
1-тапсырма.
Жұп сандар және тақ сандарды тиісті тор көздерге орналастыр.
Кім жылдам?
І топ 5+3+2-6-2+6-0=8
ІІ топ 20+30+50-60-40+10=10
ІІІ топ 12-0+2+5-3+4=20
АКТ қолдану
Оқулық
Ортасы
(7-15 мин.)
(16-29 мин.)
Өзіндік жұмыс
2 тапсырма
Бос шаршыларды толықтыр


3-тапсырма
20+30= 90-60=50+20=
70-20= 40+20=50-20=
80+10= 60-40=80+20=
Қандай сандар жасырылған?Дұрыс жауапты тап
+2=1810- =3

5+ =19 -8=10

+70=100 60+ =80 Дәптер
Соңы
(30-35 мин.) №2-тапсырма
Шығар. Текшенің қыры 1дм.Ұзындығы 70см сөреге әр қатардағы текшелер сия ма?
Ия және жоқ деген жауаптармен белгіле.
Қосымша мәліметтер Дифференциация
Жұп сандар мен тақ сандарды ата
Бағалау.
Оқушылар сабақ соңында:
-заттың массасы ұғымын түсінеді;
-заттарды массасы бойынша салыстыруды меңгереді; Пәндік байланыстар:
Өнер, сауат ашу пәндерімен т.б.
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?