Разработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединений


Урок № 35-36 8 клас
Тема уроку: Систематизація та узагальнення знань. Залік за тему «Основні класи неорганічних сполук».
Мета уроку: узагальнити, систематизувати й скоригувати знання учнів з теми «Основні класи неорганічних сполук»; з’ясувати рівень засвоєння знань, умінь і навичок про класи неорганічних сполук на прикладі оксидів, основ, кислот і солей, їх фізичних і хімічних властивостей, способи одержання, рівень розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці; розвивати розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці;формувати комунікативну, мовленнєву компетентність, виховувати впевненість у власних силах.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.
Форма роботи: гра-аукціон.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, картки - завдання.
ХІД УРОКУ:
ММ№1 ЗУ
I. Організація класу
Учні об’єднуються в чотири команди з умовними назвами «Оксиди», «Основи», «Кислоти», «Солі» для спільної роботи. У кожній команді вибирають капітана.
Кожне завдання гри оцінюється різною кількістю хімічних фішок — аурумчиків. Завдання передбачені як групові (для всієї команди), так і індивідуальні (для кожного члена команди). Гра складається з п’яти лотів. Відповіді кожного учня в команді заносяться до протоколу й додаються до загального банку команди. Команда, що збере найбільшу кількість аурумчиків, стане переможницею нашої гри. Наприкінці уроку ми підрахуємо банк кожного учня й переведемо його в оцінку.
Ціна відповідей у лотах
Лот 1 «Бліц-турнір»: кожне питання — по 1 АuЛот 2 «Семь бед — один ответ»: повна відповідь — 7 АuЛот 3 «Поле чудес»: повна відповідь — 8 АuЛот 4 «Один за всіх»: повна відповідь кожного учня — 7 АuЛот 5 «Гонитва за лідером»: кожне рівняння — по 2 Аu II. Узагальнення й систематизація знань, умінь, навичокЛот 1 «Бліц-турнір»
Гравці кожної команди по черзі відповідають на запитання вчителя. За правильну відповідь гравець одержує 1 Аu. Якщо відповідь неправильна, право відповіді переходить до іншої команди. Асистент веде особистий залік відповідей гравців. Кількість питань має відповідати кількості гравців.
Питання «Бліц-турніру»
Закінчіть фразу.
1) Оксиди класифікуються на кислотні, амфотерні й... (Основні)
2) Складна речовина, що складається з атомів металу й кислотного залишку, — ... (Сіль)
3) Кислотні оксиди не взаємодіють з... (Кислотами)
4) Реакція взаємодії між кислотами й основами називається... (Нейтралізація)
5) За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються на... (Одно-, дво-, триосновні)
6) У лужному середовищі фенолфталеїн набуває кольору... (Малинового)
7) Складні речовини, що складаються з атомів металу й Оксигену, називаються... (Оксидами)
8) У результаті взаємодії кислотного й основного оксиду утворюється... (Сіль)
9) Розчинні у воді основи називаються... (Лугами)
10) Основні оксиди не взаємодіють з... (Основами)
11) За вмістом Оксигену кислоти поділяються на безоксигенові й... (Оксигеновмісні)
12) Складні речовини, що складаються з атомів металу й однієї або кількох гідроксильних груп, називаються... (Основами)
13) Унаслідок розчинення кислотних оксидів у воді утворюється... (Кислота)
14) Нерозчинні основи внаслідок нагрівання розкладаються на... (Оксиди й воду)
15) Метиловий оранжевий набуває червоного кольору в середовищі... (Кислому)
16) Унаслідок розчинення основних оксидів у воді утворюється... (Основа)
17) Хімічні реакції, з допомогою яких можна визначити речовини, називаються... (Якісними реакціями)
18) Гідроксиди, що взаємодіють і з кислотами, і з основами, називаються... (Амфотерними)
19) Формула сульфатної кислоти -…
20) Реакція між кислотою та основою називається реакція…(нейтралізації).
21)Яка кислота і де виробляється нашим організмом?(хлоридна кислота, в шлунку).

Які кислоти ми використовуємо в їжі?( органічні кислоти: яблучна, оцтова, щавлева, лимонна).
Яку кислоту ми п’ємо разом з газованими напоями?( карбонатну кислоту).
Якою кислотою ми лікуємось, понижуючи температуру тіла? (ацетилсаліциловою кислотою).
Яку кислоту ми використовуємо як вітамін?( аскорбінова кислота).
Асистент роздає по одному аурумчику за кожну правильну відповідь і ставить оцінку в протоколі гри. 1 бал
 
Лот 2 «Сем бед — один ответ»
Кожна команда одержує аркуш формату А3 з назвою класу неорганічних сполук: «Оксиди», «Основи», «Кислоти», «Солі». За 5 хвилин гравці команди записують на аркуші :
Виписати окремо і назвати кислоти і основи:
Mg(OH)2, BaO, HPO3, Na2CO3, Ca3(PO4)2, Cr2O3, Ca(OH)2, SO3.
Виписати окремо і назвати оксиди і солі:
SO3, H2SiO3, H2CO3, Ba(OH)2, P2O5, MgCl2, LiOH, Pb(NO3)2.
Кожна правильно названа властивість — 0,5 Аu.
Сумарна кількість правильних відповідей заноситься в банк команди й особистий залік кожного гравця. Заповнюється протокол. 8 балів(по 0,5)
Лот 3 «Поле чудес»
Кожна команда одержує аркуш А3 з формулами речовин.
Завдання. З’єднайте стрілочками із центральною речовиною тільки ті речовини, що можуть із нею взаємодіяти, запишіть рівняння хімічних реакцій. 3-4 бали
Поле 15 хв Поле 2
325247017145000 
Поле 3 Поле 4
35013907620000 

 
 
Команди представлять свої схеми на обговорення класу, мотивують свій вибір і підтверджують відповідним рівнянням реакції. Кожне правильно записане рівняння — 2 Аu. Сумарна кількість правильних відповідей вноситься в банк команди й особистий залік кожного гравця. Результат записується до протоколу.
 
Лот 4 «Гонитва за лідером»
На дошці вивішуються незакінчені рівняння реакції. Кожен гравець команди по черзі виходить до дошки, дописує рівняння і розставляє коефіцієнти. Кожне правильно записане рівняння приносить 2 Аu у банк команди й особистий залік кожного гравця. (Кількість рівнянь відповідає кількості гравців.)
Команда І

 
Команда II

 
Команда III

 
Команда IV

Записані на дошці рівняння перевіряють капітани команд-суперниць. Кожне виправлене рівняння може принести 1 Аu у банк команди. Команда допомагає (за необхідності) своєму капітанові.
Учитель повідомляє результати четвертого лота, індивідуальні рейтинги кожного учня заносяться до протоколу й у банк команди. 8 балів
 
Лот 5 «Не помились»
У кожному рядку знайдіть формулу речовини, яка належить не до того класуречовин.4 бали
I команда:
NaCl МgС12 МgО СаSO4
Н2SO4 H3PO4 Са(ОН)2 Н2SO3
CO2 СО СаО РН3
NaOН КОН Zn(ОН)2 ZnОII команда:
Na2О CaO Al2О3 СH4
CuOН МgO Сu(ОН)2 LiOHCaCl2 ZnS SО3 NaNO3
HBr НI HNO3 N2О5
IІІ команда:
KCl CaС12 CaО Nа2SO4
Н2SiO3 H3PO4 Bа(ОН)2 Н2CO3
SO2 СО MgО NН3
KOН LiОН Ni(ОН)2 CuО
IV команда:
Li2О BaO Al2О3 SiH4
RbOН SrO Pb(ОН)2 CsOHAlCl3 ZnS SО2 KNO3
HCl НBr HNO2 NО2
ММ№3 КР
Лот 6 «Один за всіх» Кожен учень одержує картку-завдання і працює індивідуально. У кожній картці два завдання. Завдання для кожної команди дорівнюють кількості гравців для об’єктивності оцінювання.
Завдання 1. Напишіть рівняння реакцій за поданими схемами. Вкажіть тип реакцій:
а) Mg + HBr→ б) Na2SO4 + BaCl2→ 6 балів
в) Zn + P→ г) Fe(OH)3 →
д) BaO + H2O → е) Cr2O3 + H2CO3 →
2. Напишіть рівняння реакцій за поданими схемами. Вкажіть тип реакцій:
а) MgCl2 + Ca(OH)2 → б) Cr2O3+ HNO3→
в)Na2SO4 + Al(NO3)3→ г) Al(OH)3 →
д) P2O5 + H2O → е) Al + S →
3. Напишіть рівняння реакцій за поданими схемами. Вкажіть тип реакцій:
а) Mg + HCl→ б) K2SO4 + BaCl2→
в) Ca + P→ г) Al(OH)3 →
д) CaO + H2O → е) Cr2O3 + H2SO4 →
4. Напишіть рівняння реакцій за поданими схемами. Вкажіть тип реакцій:
а) Ca Cl2 + AgNO3 → б) Al2O3+ HNO3→
в)K2SO4 + Al(NO3)3→ г) Zn(OH)2 →
д) P2O5 + H2O → е) Al + O2 →
Завдання 2.
(робота з тестами, індивідуально)
Варіант І
1. До складу оксидів завжди входять: 6 балів(по 0,5)
а) атоми Гідрогену;
б) атоми Оксигену;
в) атоми Сульфуру.
2. Формула цинк оксиду:
а) ZnSO4;
б) ZnО;
в) Zn(ОН)2.
3. Формула хлоридної кислоти:
а) МgO;
б) NaCl;
в) НСl.
4. Найпоширеніший оксид у природі:
а) СаО;
б) Н2O;
в) А12O3.
5. Виберіть формули оксидів металів:
а) СO2;
б) Fe2O3;
в) Р2O5.
6. До складу основ завжди входять:
а) гідроксильна група -ОН;
б) кислотний залишок.
7. До основ належить:
а) НС1;
б) КОН;
в) SO2.
8. До солей належить:
а) Н3РO4;
б) Na3РO4;
в) Р2O5.
9. Укажіть розчинну у воді основу:
а) Са(ОН)2;
б) Ва(ОН)2;
в) А1(OН)3.
10. Укажіть нерозчинну у воді сіль:
а) КСІ;
б) К2СO3;
в) ВаSO4.
11. Підберіть назву до речовин, що виражені формулою:
а) СаС12;
б) Мg(ОН)2;
в) Na2СO3.
12. Запишіть формули:
а) нітратна кислота;
б) карбонатна кислота;
в) алюміній хлорид.
г) калій нітрат,
д) алюміній оксид;
е) кальцій гідроксидж) карбон(ІV) оксид.
Варіант II
1. До складу кислоти входять:
а) атоми Гідрогену;
б) атоми Оксигену;
в) атоми Хлору.
2. Виберіть формулу кальцій оксиду:
а) СаО;
б) СаС12;
в) Са(ОН)2.
3. Формула сульфатної кислоти:
а) Li2O;
б) Н2SO4;
в) Н2S.
4. Оксид, що може перебувати в трьох агрегатних станах:
а) SO3;
б) МgO;
в) Н2O.
5. Виберіть формулу оксиду неметалу:
а) SO3;
б) А12O3;
в) ZnО.
6. До складу солей завжди входять:
а)тільки атоми металів;
б) атоми металів і кислотний залишок.
7. До основ належать:
а) Н2SO4;
б) Са(ОН)2;
в) СO2.
8. До солей належать:
а) KNO3;
б) НNO3;
в) СаО.
9. Укажіть нерозчинну у воді основу:
а) Сu(ОН)2;
б) КОН;
в) Ва(ОН)2.
10. Укажіть розчинну у воді сіль:
а) ВаSO4;
б) СаСO3;
в) NaCl.
11. Підберіть назву до речовини вираженої формулою.
а) KOH;
б) BaSO4;
в) NaNO3.
12. Запишіть формули:
а) сульфідна кислота;
б) ортофосфатна кислота;
в) алюміній сульфат.
г) калій хлорид,
д) нітроген (ІІІ) оксид;
е) барій гідроксидж) фосфор (V) оксид.
III. Підбиття підсумків уроку
Тепер підіб’ємо особисті підсумки. Оголошуємо переможця (максимальний банк) і присвоюємо звання: Кращий знавець теми «Класи неорганічних сполук», Знавець теми «Класи неорганічних сполук», Кандидат у знавці теми «Класи неорганічних сполук».Далі повідомляємо командний результат. Гравцям команди-переможниці додаємо 1 бал до рейтингу. Виставляємо оцінки за урок.
 IV. Домашнє завдання . Повторити матеріал теми, підготуватися до тематичного оцінювання з теми «Класи неорганічних сполук».