Открытый урок английского языка в 6 классе по теме «Исчисляемые и неисчисляемые существительные»

МБОУ СОШ п. Ключ Жизни



Открытый урок
английского языка в 6 классе
по теме
«Исчисляемые и неисчисляемые существительные»
разработала учитель
английского языка
Окорокова Е. Ю.
(УМК К. И. Кауфман, М.Ю.Кауфман Happy English.ru)




Декабрь, 2013
Цели урока:
Цели урока:
_ практическая: повторить лексические единицы по теме «Food in our life», повторить общие и специальные вопросы, развивать навыки монологической, диалогической речи;
_ образовательная: информировать о здоровом питании как об одном из аспектов здорового образа жизни,  расширять лингвострановедческий и интеллектуальный кругозор учащихся в рамках темы «Food»;
_ воспитательная: сформировать гуманные отношения (терпимость, тактичность, вежливость, доброжелательность, честность), дисциплинированность, ответственность, само- и взаимоконтроль  - развивающая: развить память, мышление, речь, сенсорную сферу (развитие тонкости различения звуков, интонаций речи нового учителя) 
Оборудование: картинки с изображением еды, животных, компьютер.

I. Организационный момент.
Приветствие преподавателя английского языка..
Преподаватель английского языка:
Good morning, good morning, Good morning to you. Good morning, dear children, I’m glad to see you.
Учащиеся:
Good morning, good morning, Good morning to you. Good morning, dear teacher, We are glad to see you.

Преподаватель английского языка:
Thanks, dear children! My name is . I will teach you today’s lesson. Today we’ll continue to learn the topic “Animals in our life” and we’ll have a talk about our pets.
Let’s begin! How are you, today, pupils?
Pupils: We are fine. And you?
Преподаватель английского языка: I am fine too. How are you, Nastya? Etc.
Answer to me, please:
- What is your name?
- What is your surname?
- How old are you?
- How are you?
- Who is on duty today?
- What’s date of today? What’s day of today? What season is now? What seasons do you know else? Do you like winter? Look out of the window!
What’s the weather today?
(задает каждому из учащихся один из вопросов)
Thank you very much

II Речевая зарядка

Look at the words and expressions and read them down.
На экране слова. Дети их читают. Из прочитанных слов образуются слова через запятую. Составить тему урока.
Read the words.
host,
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·n, meat, ham, sweets, chocolate, sugar


Make sentences from these words
(Какая часть речи, все ли существительные имеют окончание -s)
Topic: Исчисляемые и неисчисляемые существительные.
Open your notebooks and write the topic.

Let’s think about the purposes of the lesson .
What are we going to do this lesson?

Волшебная палочка. One, two, three –
Into Russian – говори!
Цели урока:
Повторить лексические единицы по теме «Food in our life».
Тренировка в чтении и переводе.
Повторить общие и специальные вопросы.
Развивать навыки монологической, диалогической речи с использованием исчисляемых и неисчисляемых существительных.
Волшебная палочка.

Thanks, dear children! Let’s begin to work!

III. Работа с текстом.
Let’s read the text. (Приложение1)
Good Food for Good Life
All people and animals need good food for good life. Good food has a lot of vitamins, proteins (белки) and minerals. They are in vegetables, fruits, bread, milk, meat, fish and porridge. These things help to make their bones(кости) and teeth strong. They make their body strong and healthy.  It’s important to eat eno
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·В полезной еде много витаминов, белков, минералов.
2.Эти вещества помогают сделать крепкими ваши кости и зубы. 
3.Они содержаться в овощах, фруктах III. Write out of the text nouns in plural. 
Волшебная палочка. (Объяснение темы).
Обратите внимание, ребята! Некоторые существительные не имеют свойственного, для множественного числа, – окончания –s.
Назовём их: bread, milk, meat, fish, porridge, food.
Правило стр.107. Read the rule. Ask Mr Help.
Ex. 3 p. 107
IV. Физкультминутка.
I see you have tired.
We need a small break.
Who want to help me? Stand up .
V. Fill in the gaps with these words. (приложение 1)
Labrador, puppy, strong, ham, healthy, sandwiches, normally, ham

Rex is a L------r. He is only a p---y, but he is already very s----g and h-----y. Rex likes to eat s--------s with meat or ham. My mother n------ly buys meat or --- special for him.

Please, look at the video and the pictures on the blackboard. You can see some pets on these vidios.. Will you answer my questions? (видеосюжеты о дом. Животных и их любимой еде)

1 What animals did you see?
2 Where do they live?
3 How do they help us?
4 What animals do you like most of all?
5 Have you got a pet?
6 What pet have you got?
7 What is his name?
8 How old is your pet?
9 What colour is it?
10 What can your pet do?
11 What does your pet like to eat?
12.
Act out a short dialogue about your pet.
- Развитие навыков монологической речи.
Let’s listen to your stories about food for your pets. Look at the questions. They help you to
·make up a story.
(Презентация– Stories about our pets)

VI. Подведение итогов урока.
Рефлексия. Мой языковой портфель.
Самооценка.
Домашнее задание: на основании текста составить рассказ о своей любимой еде. № 6 p. 108.




































You can’t make an omelet without breaking eggs. – Нельзя приготовить яичницу, не разбив яйца.

Don’t put all your eggs in one basket. – Не клади всех яиц в одну корзину.

An apple a day keeps the doctor away. – Кушай по яблоку в день и доктор не понадобится.

Honey is sweet but the bee stings. – Мед сладок, да пчела жалит.



You can’t make an omelet without breaking eggs. – Нельзя приготовить яичницу, не разбив яйца.

Don’t put all your eggs in one basket. – Не клади всех яиц в одну корзину.

An apple a day keeps the doctor away. – Кушай по яблоку в день и доктор не понадобится.

Honey is sweet but the bee stings. – Мед сладок, да пчела жалит.




You can’t make an omelet without breaking eggs. – Нельзя приготовить яичницу, не разбив яйца.

Don’t put all your eggs in one basket. – Не клади всех яиц в одну корзину.

An apple a day keeps the doctor away. – Кушай по яблоку в день и доктор не понадобится.

Honey is sweet but the bee stings. – Мед сладок, да пчела жалит.




You can’t make an omelet without breaking eggs. – Нельзя приготовить яичницу, не разбив яйца.

Don’t put all your eggs in one basket. – Не клади всех яиц в одну корзину.

An apple a day keeps the doctor away. – Кушай по яблоку в день и доктор не понадобится.

Honey is sweet but the bee stings. – Мед сладок, да пчела жалит.




You can’t make an omelet without breaking eggs. – Нельзя приготовить яичницу, не разбив яйца.

Don’t put all your eggs in one basket. – Не клади всех яиц в одну корзину.

An apple a day keeps the doctor away. – Кушай по яблоку в день и доктор не понадобится.

Honey is sweet but the bee stings. – Мед сладок, да пчела жалит.




It's raining cats and dogs It's raining very heavily
To be like a dog with two tails To be very happy.
To eat like a horse To eat a lot
A fat cat. Someone who is very rich and powerful.



It's raining cats and dogs It's raining very heavily
To be like a dog with two tails To be very happy.
To eat like a horse To eat a lot
A fat cat. Someone who is very rich and powerful.





It's raining cats and dogs It's raining very heavily
To be like a dog with two tails To be very happy.
To eat like a horse To eat a lot
A fat cat. Someone who is very rich and powerful.





It's raining cats and dogs It's raining very heavily
To be like a dog with two tails To be very happy.
To eat like a horse To eat a lot
A fat cat. Someone who is very rich and powerful.





It's raining cats and dogs It's raining very heavily
To be like a dog with two tails To be very happy.
To eat like a horse To eat a lot
A fat cat. Someone who is very rich and powerful.
























Fill in the gaps with these words.
Labrador, puppy,
strong, ham, healthy,
sandwiches, normally, ham

Rex is a L------r. He is only a p---y, but he is already very s----g and h-----y. Rex likes to eat s--------s with meat or ham. My mother n------ly buys meat or --- special for him.



Fill in the gaps with these words.
Labrador, puppy,
strong, ham, healthy,
sandwiches, normally, ham

Rex is a L------r. He is only a p---y, but he is already very s----g and h-----y. Rex likes to eat s--------s with meat or ham. My mother n------ly buys meat or --- special for him.









13PAGE 15


13PAGE 14415




Заголовок 1 Заголовок 215