Математика п?нінен ашы? саба? Бекіту саба?


Пән: математика
Тақырыбы:  Бекіту
Мақсаты: 1. 10 көлеміндегі кестелік қосу және азайту бойынша алған білімдерін, санды өрнектер, сандарды салыстыру,есеп шығару, дағдыларын бекіту ;
2. Ойын арқылы оқушылардың жылдам және ауызша есептеу қабілеттерін, ойлау қабілеттерін дамыту, танымдық қызығушылығын арттырып, ой-өрісін кеңейту.
3. Оқушыларға патриоттық және адамгаршілік тәрбие беру.
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Сабақтың типі: интеграциялық, ойын сабақ
Пәнаралық байланыс: ана тілі
Көрнекіліктер: таратпа материалдар, Қостанай облысы қалаларынан көрініс (слайд), ойын тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық. Ал балалар шаттық шеңберіне тұра қойыңдар. Күндей жарқырап, Айдай арайлап. Жұлдыздай жымыңдап, Судай таза көңілмен, Бүгінгі сабағымызды бастайық.
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
- Балалар , алда қандай мереке келе жатыр? – Аналар мерекесі. – Аналар мерекесіне не сыйлар едіңдер? – Гүл. – Олай болса, біздің сыныпта бір гүл ашылып келе жатыр екен. Сол гүлдің әдемі болып ашылуы сендерге байланысты. Бүгінгі сабақта жақсы білім көрсетсеңдер, ол гүл ашылады. Жаңа сендердің шаттық шеңберлеріңді естіп, бір күлтесін ашты. – 1
-Балалар мына сыр сандықты кім әкелді екен? Ол ашылмайды оны қалай ашамыз? Бізге кім көмек берер екен? – Мынау кім? (Алдар көсе суреті .) -Бұл Алдар көсе ғой.

Балалар, Алдар көсе сендерге көмекке келіпті, ол сыр сандық тек жұмбақ сөзді тапсақ қана ашылатыны жайлы айтып тұр. Олай болса біз бүгінгі сабақта жұмбақ сөзді табу үщін саяхатқа шығамыз. Алдар көсе бізге көлік дайындап қойыпты. Ол қандай көлік екен? - Автобус. - Автобус сөзі неше буыннан тұрады екен? - Автобусқа міну үшін не сатып алуымыз керек? - Билет. –Ал, билеттер сендердің алдыларыңда жатыр,оны сатып алу үшін өрнектің мәніне табуларың керек және мәніне сәйкес болып автобусқа отырасыңдар. - Ендеше қай қатар бірінші болып автобусқа отырады.
(Орныңды тап ойыны) (карточкамен жұмыс) – 2
10 – 9 8 – 6 2 + 1 5 – 1 4 + 1 3 + 3
9 – 8 1 + 1 3 – 0 2 + 2 6 – 1 7 – 1
8 – 7 7 – 5 9 – 6 6 – 2 3 + 2 2 + 4
0 + 1 2 + 0 1 + 2 8 – 4 7 – 2 8 – 2
4 + 1 1 2 3 4 5 6
Балалар, орнымызға жайғассақ ,келесі баратын қалаларымыздың қозғалыс бағытын табайық.. Қай топ қозғалыс бағытын бірінші табады екен.
(Кім жылдам? ойыны) (белгісіз санды табу.) (интерактив тақтада) – 3
6 - * = 1, * - 5 = 3 , 9 - * = 2 .
Тобыл
6 – 5 Қостанай
8 – 5 Рудный
9 – 7
1 3 2
3.Көркем жазу жолы.
- Балалар Ендеше Тобылға жетенше дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазып, көркем жазу жолын толтырайық.
Бүгінгі көркем жазу санын Алдар көсе ала келіпті, олар 8 және 9 сандары.
- Балалар сонымен Тобылға да жеттік , (Кенеттен «Жеті лақ » ертегісінің кейіпкерлері шығады.)Олар кілт сөздің жартысын оңайлықпен бергілері келмейді.
lefttop

Балалар ертегіде қасқыр не істемекші болды?(Лақтарды ұрлап, жемекші болды)
Тапсырмасы: Олай болса лақтарға көмектесейік.
Ойын «Лақтарды жинау» (Сандар құрамы) – 4
(Тақтамен жұмыс.)
9 8 7
5
3
6
4
7
5

(Оқушыларға жұмбақ сөздің бірінші бөлігі беріледі. Оқыған )
5. Балалар сендер лақтарды құтқарып, жұмбақ сөздің бір бөлігін алдыңдар, енді дем алып алайық.
Сергіту сәті.

- Енді келесі қала Рудный қаласына да таяп қалдық.

Алдымыздан
(кенет «Бауырсақ » ертегісінің кейіпкерлері шыға келеді)

Аюдың тапсырмасы:
6. «Эстафеталық жарыс» Қай топ жылдам, әрі зерек екен? – 5
Салыстыр <,>,=
1 – топ 2 – топ 3 - топ
7 + 0 * 7 – 0 3 + 2 * 3 + 0 4 + 1* 4 + 2
9 * 7 4 * 4 6 * 3
Мінекей ,сендер аюдың тапсырмасын орындап жұмбақ сөздің тағы бір бөлігін алдыңдар. (жетер)Енді саяхатымызды одан әрі жалғастырайық. Сонымен келесі баратын қаламыз қай қала?
Қостанай қаласы.

Кенет «Аңқау арыстан» ертегісіндегі арыстан шыға келеді.)

Балалар арыстанның да қолында жұмбақ сөздің бір бөлігі бар екен, ол сөзді жай бере салмайды, сендерге оның айтар тапсырмасы бар:
Есеп – 6
Есепті шығар: есеп неше бөліктен тұрады? (4. 1 - есептің шарты, сұрағы, шешуі, жауабы.)Ендеше мына есепті шығару керек. Болғаны – 6 қыз бала. Келді – 3 ұл бала, Барлығы -? бала. (6 + 3 = 9) міне, балалар жұмбақ сөздің тағы бір бөлігін алдыңдар (мұратқа). Сонымен сыр сандық ашылды. Бәріміз бірге оқиық.«Оқыған жетер мұратқа» Бұл не? - Бұл мақал.
Оны қалай түсінесіңдер?
Жауап.
Енді балалар мектепке оралайық.
Жол бойы жәй отырмай, мынадай жұмбақтар шешейік. – 7
Көлден ұшты жеті қаз,
Қайтып қонды екі қаз.
Қонбады оның нешеуі?
Кәне, кім тез шешеді? (Қонбады 5 қаз)
Жаңа ғана шалғында,
Алты бұзау жүр еді.
Әлде шаршап қалды ма,
Жатып қапты біреуі.
Нешеуі енді жайылып,
Айт, жүргенін айырып. (Жайылып жүр 5 бұзау)
Міне, балалар мектепкеде жеттік.
Автобустан түсуіміз керек, бірақ есік алдында бір кейіпкер тұр, ол қай ертегінің кейіпкері екен?

Түлкі мен әтеш.
Түлкі не істеп отыр?
Ол әтешті жегісі келіп отыр.
Әтешті жегізіп қоямыз ба?
Жоқ.
Олай болса түлкі сендерге мынадай тапсырма беріп отыр, ол Жолбарысқа емдік шөп жинап беріңдер, - дейді. – 8
 
- жапырақтың астында әріптер берілген. 2 – 1 = 1 – р, 1 + 1 = 2 – а , 4 – 1 =3 – қ , 3 + 1 = 4 – м, 7 – 2 = 5 – е, 4 + 2 = 6 – т .
Бекіту:
Балалар, сендер өз білімдеріңді жақсы көрсеттіңдер, сондықтан мына гүл жақсы ашылды. Алдар көсе осы гүлді көріп, сендерге риза және жаңағы сыр сандықтан 4 және 5 деген бағалар шығыпты , соны маған сендерге таратуымды өтініп тұр- деп бағалау.
Қорытынды.
Бүгін бізге қонаққа кім келді?
Біз сабақта қайда бардық?
Немен бардық?
Автобуспен.
Ол қандай фигуралардан құрастырылған?
Нелермен кездестік?