Українська література 9 клас.Тарас Шевченко «Катерина»- основні сюжетні лінії,образи,художні особливості.Особливості жанру твору.


Конспект уроку для 9 класу з української літературиТЕМА.  Тарас Шевченко «Катерина»- основні сюжетні лінії,образи,художні особливості.Особливості жанру твору.МЕТА: дослідити особливості тематики жіночої долі у творчості Кобзаря; з’ясувати ідейно-художній зміст твору «Катерина», охарактеризувати образ головної героїні поеми; розкрити питання захоплення поета красою жінки; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічність у мисленні, творчу уяву; вміння виважено і ґрунтовно висловити власні думки, спостереження; виховувати повагу до жінки, риси чуйності, доброти, людяності, зневажливе ставлення до підступництва, зради, формувати шанобливе ставлення до жінки в усіх її іпостасях (жінка-мати, жінка-кохана).ТИП: комбінований.ОБЛАДНАННЯ: портрет Т. Шевченка, виставка книг Т. Шевченка, «Катерина», «Сікстинська Мадонна» (роздруковані копії картин), текст поеми «Катерина», дидактичний матеріал»).ХІД УРОКУІ. Організаційний моментІІ. Актуалізація опорних знаньБесіда
Що таке кохання? (асоціативний кущ)
Що таке щастя?
Що таке життя?( на дошку визначення слів)
Чому Т. Шевченко писав про жінок?
Що робили із збезчещеними жінками раніше?
Чи треба зберегти ці традиції в наш час?
Чи почував хто-небудь з вас справжнє кохання?
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІСлово вчителя
Учитель уривок з поеми «Марія» Тараса Шевченка.
Все упованіє моє На Тебе, мій пресвітлий раю,На милосердіє Твоє,Все упованіє моєНа Тебе, Мати, возлагаю.Святая сило всіх святих,Пренепорочная, Благая!Молюся, плачу і ридаю: Воззри, Пречистая, на їх,Отих окрадених, сліпихНевольників. Подай їм силуТвойого мученика-Сина,Щоб хрест-кайдани донеслиДо самого, самого краю.Достойнопітая! Благаю!Царице неба і землі!Вон ми їх стону і пошлиБлагий конець, о Всеблагая!..
Шевченко як особистість найповніше втілював у собі те, що ми зараз називаємо ментальністю. А для неї була і є характерною повага до жінки, поклоніння материнству. Обожнювання Шевченком жінки-матері найяскравіше виражене у його словесному портреті ї Мадонни:
У нашім раї на земліНічого кращого немає,Як тая мати молодаяЗ своїм дитяточком малим.У цій картині – світова гармонія. Бо йдеться про рай як уособлення щасливого людського існування, а в тому раю найкрасивіше, найщасливіше, що може бути, - молода мати із дитиною на руках… поет глибоко відчував красу материнства. І йому ставало нестерпно боляче, коли він бачив збезчещених і покинутих дівчат-покриток. Для нього це було кричущою дисгармонією. І ми сьогодні з вами у цьому переконаємося, опрацювавши тему нашого уроку «Жіноча доля у творчості Т. Шевченка. «Катерина». Метою нашого уроку буде: дослідити особливості тематики жіночої долі у творчості Шевченка, з’ясувати ідейно-тематичний зміст поеми «Катерина», охарактеризувати образ головної героїні, а також розвивати логічність мислення, творчу уяву, спостережливість і виховуватимемо повагу до української жінки, матері, зневажливе ставлення до підступництва, зради.А також нам сьогодні доведеться розв’язати таке 
ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ:
«Катерина – безвідповідальна мати чи жертва кохання?»IV. Робота над новим матеріалом.Вступне слово вчителя
У творчій спадщині Тараса Григоровича Шевченка значне місце посідає тема жіночої долі. Від перших рядків “Кобзаря”, який починається поемою “Причинна” і аж до останніх сторінок, писаних слабкою рукою поета на порозі вічності, – невпинні роздуми про роль і місце жінки в людському суспільстві. Творча особистість Т.Г.Шевченка формувалася в епоху, коли жінка перебувала під подвійним, потрійним тиском з боку: родинних традицій, громадських звичаїв, економічних умов, правових нормативів, церковної моралі, влади монархічної держави. Для покріпаченої селянки заявити свої права на власну долю було майже нездійсненною мрією. Жіноча доля в Шевченкових творах завжди трагічна, бо такою вона була в жінок, яких поет зустрічав у житті. Це і рідна ненька, яку передчасно «у могилу нужда та праця положила», це його сестри Катря, Ярина та Марія, оті «голубки молодії», в яких «у наймах коси побіліли», це його трепетна юнача любов Оксана Коваленко. Опрацювання твору Т. Шевченка «Катерина»
Давайте пригадаємо сюжет поеми «Катерина», над змістом якої ви працювали вдома:Експозиція: пролог-звернення поета до дівчат із застереженням не кохатися із москалями; 
Зав’язка: кохання і розлучення Катерини з офіцером.
Розвиток подій: Катерина залишає рідну домівку за наказом батьків.
Кульмінація: зустріч героїні з москалем; її самогубство.
Розв’язка: епілог - життєва доля Івася-байстря, його випадкова зустріч з «батьком».
Отож, давайте з вами сформулюємо тему й ідею цього твору.Тема: зображення трагедії селянки-покритки, зумовлену таким суспільним ладом, при якому пани могли безкарно знущатися з трудящих.Ідея: висловлення глибокого співчуття до жінки-покритки і водночас, засудження жорстокості, підступності, бездушності панів, які глумились над кріпаками.Жанр: реалістична ліро-епічна соціально-побутова поема.Проблематика:Любов і страждання;
Батьки і діти;
Моральні закони тогочасного суспільства;
Честь і безвідповідальність;
Крах ілюзій.
Бесіда
Кому присвятив свій твір Т. Шевченко? (В. А. Жуковському).
Яке значення мав Василь Андрійович Жуковський у вирішенні життєвої долі Тараса Григоровича? (22 квітня 1838 року Тараса Шевченка було викуплено з кріпацтва).
Чому поему «Катерина» поет розпочав із застереженням-зверненням до дівчат?(Тому що раніше це був не один випадок).
Чим викликане палке кохання Катерини до москаля? (Вагітність).
Якою зображує Шевченко Катерину на початку твору?(Веселою, радісною, щиро закоханою в свого, як їй здається, судженого. Вона і в думці не може припустити, що він її кине).Як склалося життя Катерини, коли її залишив коханий?(Катерина стала покриткою. Сусіди насміхаються з неї, глузують, поширюють різні плітки по селу. Єдина відрада - надія на повернення милого. Тоді вона горе забуде.)
Чому, не дочекавшись свого чорнобривого, Катерина залишає село?(Під впливом загальної зневаги, осуду, батьки змушені відмовитися від своєї дочки)
Як ви гадаєте, чи правильно вчили батьки, коли вигнали доньку з дому? 
Для чого Катерина перед тим, як вирушити в дорогу набрала землі під вишнею?
Якою ми бачимо Катерину в ролі матері? (вона здатна терпіти приниження, бути наймичкою, тільки б поряд із коханим, навіть погоджується, щоб він мав іншу коханку)
Чи є вона сильною, мужньою?(Так).
Яку долю надумала собі й своїй дитині Катерина?
Чи мала вона право на суїцид?
Як ви вважаєте, суїцид – це гріх?
Складання інформаційного грона до образу Катерина
Жертва кохання
Покритка Катерина Довірлива Рішуча, безжаліснаЗдатна на великі стражданняБезвідповідальна матір«Чорні брови», «карі очі», «біле личко»Продовження бесіди за поемою
Які почуття проймали Катерину, коли їй вперше довелося просити милостиню?
Чому пошуки коханого були останньою надією для героїні?
Яких труднощів зазнала Катерина у зимову пору року?
Яка роль зимових пейзажів у цій поемі?(Стан душі)
Що свідчить про зневажливе ставлення москалів до героїні?(Ай да баба, ай да наши! Кого не надуют!).
Як москаль сприйняв раптову зустріч з Катериною на шляху?
Про що це свідчить?
Заради чого героїня сприйняла байдужість і зневагу москаля? Як про це зазначено у творі?
Як Катерина сприйняла байдужість москаля?
Чому вирішення втопитися для Катерини було миттєвим і остаточним?
Як склалася подальша доля сина Івася?
Як ви ставитесь до того, що вона покинула на дорозі дитину, а сама побігла топитися?(Гріх, необдуманність).
Розкажіть про зустріч москаля з сином.
Слово вчителя
Трагічно закінчилася історія життя Катерини. Але Шевченко розповідає нам не тільки трагічну долю жінки, жінки-покритки, а й допомагає заглянути в її душу, відчути її психологічний стан. Цим і заявляє про себе як про майстра славетного малюнка. У 1842 р. Шевченко намалював картину «Катерина», яка не є ілюстрацією до поеми, це самостійний твір. На ній зображено повернення Катерини в село після прощання з офіцером – цього епізоду немає в поемі.Повідомлення експерта-мистецтвознавець про картину Шевченка «Катерина»
Найвідоміша нам Шевченкова картина – «Катерина» (1842р., олія), створена за мотивами однойменної поеми. Художник зобразив дівчину на тлі традиційного українського пейзажу. Сільська околиця, курінь, біля якого сидить селянин-ложкар, вдалині – козацька могила з вітряком. Катерина ніби вбирає в себе минуле і сьогодення України. Її постать є символічним зображенням України, її довгої боротьби, шукань. На другому плані картини зображений офіцер-спокусник. Він по-злодійськи оглядається, пришпорює коня, щоб швидше втекти. Як і в поемі, на картині краса дівчини протиставляється її тяжкій долі. Голова опущена, припухлі губи ніби тремтять, очі заплакані. Дівчина повільно йде, низько опустивши голову, трохи підібравши запаску, щоб приховати від людей свою ганьбу.Шевченка-художника цікавило питання створення контрасту тіні та сонячного освітлення, він допомагає розкрити душевний стан і внутрішній світ героїв, зрозуміти ставлення автора. Постать дівчини освітлена яскравим сонцем, а москаль - затемнений. Поглиблене розкриття змісту картини можливе через численні предмети-символи: кілька зламаних стеблин збіжжя, пусті колоски, дубова гілка, сокира. Червоний колір виступає домінуючим, а це діє на просторово глибокий краєвид і золотистий передній план, змінює всю тональність картини до перламутрово ослабленого звучання. Постать Катерини виділена збільшенням силуету й активними червоно-білими кольорами: все чітко виражає внутрішній стан. "Катерина" Шевченка відображає пошуки збірного образу й утвердження національного ідеалу: за романтичною формою образів виражались патріотична ідея і національна тема.V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ1. Робота в парах «Дерево рішень»
Вона могла б випроситись у батьків Підкинути дитину заможнім людям Піти в найми при монастирі
позитивне негативне позитивне негативне позитивне Негативне
Н-д, Зберегла б життя, була б поряд з дитиною Н-д, Все життя потерпала б знущань від людей Н-д, Дитина жила б в достатку Н-д,Вона не бачила б дитини, Івась був би позбавлений материнської любові Н-д, Забезпечила б дитину харчами, любов’ю Н-д, Покриткою все одно б залишилась
VI. ПІДСУМКИ УРОКУБесіда 
Чому Катря закінчила життя самогубством?
Чи засуджуєте ви жінку, яка покинула свою дитину?
Чи мала вона на це право?
Як автор ставиться до Катерини?
Чи винні діти, що вони байстрюки?
Як в наш час держава допомагає матерям-одиночкам?Чи правильно держава чинить?
Скажіть, будь ласка, чи знаєте ви твори, у яких порушуються такі проблеми, як у поемі «Катерина»? Назвіть їх. («Бедная Лиза» Карамзіна, «Еда» Баратинського, «Сердешна Оксана» Г. Квітки- Основ’яненка, «Наймичка», «Слепая», «Марія»Т. Шевченка і т.д.)
Тож давайте вирішимо наше проблемне питання: Катерина – безвідповідальна мати чи жертва кохання?»Заключне слово вчителя
В образі Катерини поет розкрив благородство душі селянської дівчини, великі душевні сили, красу найблагородніших поривів людини, прагнення щастя і неможливість для безправної, соціально пригнобленої жінки, досягти його навіть у своєму особистому житті.Поет глибоко проник у внутрішній світ своєї героїні, передав і кришталево чисті пориви юної душі, й тривоги та болі безталанної матері. Поет плакав-ридав над безталанням скривджених дівчат, матерів, дітей-сиріт. Милосердям і любов'ю сповнені рядки поеми «Катерина». Страждання, болі, які не можуть залишить байдужим поета, переконують, що на землі «нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим».VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯПрочитати «Назар Стодоля» Шевченка.