АШЫ? САБА? ОНДЫ? Б?ЛШЕКТЕРДІ К?БЕЙТУ


Ондық бөлшектерді көбейту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: ондық бөлшектерге, оларды қосып, азайтуға, натурал сандарға көбейтуге есептер шығаруды үйрету, білімді тиянақтау. Ондық бөлшектерді көбейту ережелерін үйрету.
Тәрбиелілігі: Сабақ барысында оқушыларды отан сүйгіштікке, достыққа, жауапкершілікке баулу.
Дамытушылығы: ауызша, жазбаша тез есептеуге дағдыландыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Типі: жаңа сабақ.
Түрі: жарыс сабақ.
Әдіс-тәсілі: практикалық.
Көрнекілік: сурет, үлестірмелі көрнекілік тапсырмалар, сызбалар.
Пән аралық байланыс: әдебиет, тарих.
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың сабаққа дайындығы, оқу-құралдарының түгелдігін қадағалау
Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада сұрақтар жазылып, ілініп тұрады. Бұл сұрақтарға оқушылар біртіндеп жауап береді.
Процентті ондық бөлшектерге айналдыру
Үтірдің қандай қасиеттері бар?
Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеміз?
Жаңа тақырыпты түсіндіру: кестедегі мақалдың екінші жартысын табу керек.
15195551282700018878559461500Отан ...................... жау алмас
206567411542800Отанды сүю .............. оттан да ыстық
263205616344100Еңбек етсең ерінбей ............. отбасынан басталады
Досы көпті .............. тояды қарның тілінбей
Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек. Шыққан нәтижені көбейткіштердің екеуінде үтірден кейін неше ондық таңба тұрса, көбейтіндіде сонша ондық таңбаны оң жақтан үтірмен айырып бөлу керек.
Мысалы:
6.738×4.3=28.9734 7.322.820.496 13.1×2.1=27.51
3174148279х
00х
7. 3 2
86360133350 4. 3 5 8 5 6
-50383126526001 4 6 4 2 0. 4 9 6
3174148279х
00х
6. 7 3 8
86360133350 4. 3 2 0 2 1 4
-9749612779602 6 9 5 2 2 8, 9 7 3 4
317546990х
00х
1 3. 1
1543051320800 2. 1
1 3 1
-5715012700002 6 2 2 7. 5 1

Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001 көбейту үшін осы бөлшектегі үтірді, үлестер разрядында неше ноль болса, сонша таңбаға солға қарай жылжыту керек.
Мысалы: 12,32×0,1=1,232
12,32×0,01=0,1232
12,32×0,001=0,01232
Тақырыпты біріктіру мақсатында төмендегі ойын элементтерін пайдаланып есептер шығарамыз.
«Кім болам?» тақтада түрлі мамандық иелерінің суреттері ілулі. Әр оқушы өзіне ұнайтын мамандықтың иесін таңдап, соның артындағы есептерді шығарады.
«Ақтөс үйшігі»
Қандай жануарларды білесіңдер?
Итке ат қояйық
Ақтөс өз үйін сала алмай далада жаурап жүргендіктен біз оған өз үйшігін салуға көмектесеміз. Ит жеті қазынаның бірі. Ит – адамның бірінші досы. Сондықтан біз оған өз достығымызды көрсетуіміз керек. Бұл есеп арқылы оқушыларды достыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелейміз.
11686197021
8,431×0,2=1,6862
116861906905
05
6,25×3,3=20,625
116861772884
04
0,08×320,1=25,608
116861707113
03
6,613×0,8=5,2904
116861573092
02
24,25×0,5=12,125
116861302601
01
2,371×0,3=0,7113
Логикалық есептер
Бір адам қалаға бара жатыр еді, жолда үш танысы қарсы шықты. Қанша адам қалаға барды?
Жауабы: 1 адам
Ағасы інісінен 5 жас үлкен, неше жылдан кейін ағасы інісінен 7 жас үлкен болады?
Жауабы: ешқашан
26892375 санын оқы
Математикалық үлкен сан (шексіздік)
Сандық мақал-мәтелдер айтқызу
Жаздың бір күні, қыстың мың күні
Ағайын алтау, ана біреу
Мың қосшыға, бір басшы
Ер қаруы, бес қару
Ер кезегі үшке дейін
Бас екеу болмай, мал екеу болмайды
Тақырыпты бекіту үшін: «Арифметикалық домино»
250ː10=25×0,1=2,5=2,5×100=250
Сабақты қорытуӨтілген тақырыптан қандай сұрақтарың бар?
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қалай көбейтеді екенбіз?
Үй тапсырмасы беріліп, балалардың білімі бағаланады.