?аза?стан тарихы, 8-сынып. Та?ырыбы: ХVІІІ ?асырды? бірінші ширегіндегі ?аза?-баш??рт ж?не ?аза?-?алма? ?атынастары


Сынып 8 – сынып Пәні: Қазақстан тарихы
Тақырыбы ХVІІІ ғасырдың бірінші ширегіндегі қазақ-башқұрт жəне қазақ-қалмақ қатынастары
Мақсаты XVIII ғасырдағы Қазақ пен башқұрт және қазақ пен қалмақтар арасындағы қарым-қатынастарының қалыптасу тарихын меңгерту.
Күтілетін нәтиже Қазақ пен башқұрт және қазақ пен қалмақ арасындағы қарым-қатынастарының қалыптасу тарихын меңгереді.
Осы аталған халықтар арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарын айқындай алады.
Қазақ пен башқұрт және қазақ пен қалмақ халықтарының қарым-қатынастарына тарихи баға бере отырып, тарихи маңызын анықта біледі.
Қажетті құралдар Оқулық, проектр, постер, маркерлер, бағалау парақтары,
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Уақыты Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі «Алтын ереже» құру
Топтарға санамақ түстері арқылы бөлу «Алтын ереже» құрады
Санамақтағы ұнаған түсін таңдайды. Топтарына бірігеді 3 мин Білу Үй тапсырмасын сұрау
Оқушыларға үйге берілген тақырып бойынша үш сұрақ құрғызу (оңай, орташа, күрделі деңгейлі). Сұрақ құрады. Сыртқы және ішкі шеңбер құрады. Бір-бірінесұрақ қойып, дұрыс жауапты стикермен бағалайды. 10 мин Стикермен бағалау
Түсіну және қолдану Әр топқа тақырыпша бөлу:
1. Кіші жүз территориясындағы қайшылықтарының шиеленісуі. Қазақ-башқұрт қатынастары
2. Жаңаесіл шебінің құрылуы
3. Қалмақ хандығы. Қазақ пен қалмақ қатынастарының қалыптасу ерекшеліктері
4. «Шаңды жорық»
Постер салу. INSERT стратегиясы бойынша мәтінмен жұмыс:
«V» - бұл маған белгілі;
«+» -бұл мен үшін жаңа, тұңғыш рет оқып отырмын;
«?» - не айтылғанын түсінбедім;
«!» - бұл өте қызықты, ол туралы әріптестеріммен әңгімелесуім керек.
Берілген тақырыпшаны оқиды. Талқылайды.
Өз түсінгенін постерге түсіреді. Қорғайды. 15 мин Екі жұлдыз, бір тілек
Талдау
Оқулықта берілген жазба дерегімен танысып, оған қатысты сұрақтарға жауап беруге тапсырма беру Оқушылар оқулықтағы жазба дерекпен танысып, талдап, сұраққа жауап береді. 5 мин Жарайсың! т.б. мадақтаулар
Жинақтау «Синквейн» әдісі
Тақырыпқа қатысты бір зат есім, екінші шумақ екі сын есім, үшінші шумақ үш етістік, төртінші шумақ сөйлем, бесінші толық сипаттама беретін бір ғана сөз. Оқушылар осы реті арқылы тапсырма орындап, тақырып бойынша меңгергенін қиыстырып, жинақтайды. Жеке орындаған соң топта өздері жасаған шумақтарын ортаға салып, соның негізінде жаңа бес шумақты ойлап табады.
Топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды. 7 мин Критерий құру
Социограмма арқылы топтағы жұмысты бағалау
Бағалау
Үйге тапсырма Қазақтардың башқұрттармен және қалмақтармен қатынастарының қалыптасуының тарихи маңызы қандай?
ХVІІІ ғасырдың бірінші ширегіндегі қазақ-башқұрт жəне қазақ-қалмақ қатынастары Оқыған, тыңдаған ақпаратқа негізделе отырып, өз бағасын береді. Пікірін білдіреді.
Тақырыпты оқып келу
Жаңа терминдерді жаттау
Хронологиялық кесте 3 мин Мұғалімнің жинақтаушы бағасы
Бағалау
Рефлексия
Бағалау нысанасы Белсенді қатыстым, Қызықты өтті, Жаңа нәрсе үйрендім, Түсінікті болды деген параметрлер бойынша нысанада шкалаға сай белгілейді. 2 мин