Конспект урока украинского чтения Т.Г.Шевченко — великий поэт Украины


РОЗРОБКА
УРОКУ УКРАЇНСЬКОГО ЧИТАННЯ
ДЛЯ 3 КЛАСУ
Тема уроку: Т.Г.Шевченко – великий поет України
Мета уроку: глибше познайомити дітей з життям і творчістю великого українського поета Шевченка;розвивати навички виразного читання, чутливість до слова, пам’ять, увагу, спостережливість;виховувати інтерес до творів Кобзаря, викликати бажання розповідати вивчені вірші;прищеплювати любов до національного колориту, формувати бажання малювати природу України;виховувати любов до української мови.
Обладнання: портрет, виставка книжок, вишиті рушники, грамзапис, кросворд.
Тип уроку: нестандартний – урок-свято
Література:
Хорошковська О.Н. Українська мова: читання й розвиток мовлення: підручник для 3 класу для шкіл з російською мовою навчання, – К.: Промінь, 2009.
Шаптала Г.О. Шевченко – великий поет. //Розкажіть онуку, 2002. № 4. –С. 44-45.
Хід уроку:
Організація класу.
Артикуляційна гімнастика
Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Вивчення й усвідомлення нового матеріалу
4.1. Вступна бесіда
Яке свято відзначають всі українські люди 9 березня?
Які думки виникають у вас, коли ви чуєте ім’я – Тарас Григорович Шевченко?
Колись давним-давно на такій само землі й не за безкраїми морями, не за дрімучими лісами, не за високими кам’яними горами був веселий багатий мальовничий край. Й жили там рабами в тяжкій чужій роботі люди, а називали той край – Україна. Україна – це не лише країна смутку й жалю, а й країна великої краси. Краса її – це тихі води і ясні зорі, зелені сади й білі хати, лани золотої пшениці й багатоводні ріки, співучі роботящі люди.
Сьогодні, діти, минає річниця з дня народження великого українського поета Шевченка. На стіні ви бачите портрет Великого Кобзаря. Завжди ми пам’ятаємо його обличчя, він немов дивиться на нас, завжди уважно, лагідно і сумно. Це він написав “Заповіт”, “Реве та стогне Дніпр широкий…”, “Садок вишневий коло хати”, багато пісень та віршів. Їх дуже любить народ, поет ними закликав людей боротися за волю, щоб не було багатих і бідних, а щоб усі люди жили в мирі та дружбі, спільно працювали.
4.2 Знайомство з біографією Т.Г. Шевченка (виступи підготовлених дітей, літературний монтаж)
1-й учень.
У селі Моринцях,
У сільській хатині
Уродився він на славу
Цілій Україні.
2-й учень
З-під низької стріхи
Соколом піднявся,
як промовив, його голос
Громом розлягався
Вчитель: Важке було життя у Тараса. Коли йому було 9 років, померла мама, знесилена важкою працею на панщині. А згодом, через 2 роки, помер батько. Після смерті батька Тарас пішов до вчителя-дяка. Дуже вже йому вчитися хотілося. Та дяк більше знущався з нього, ніж учив. Втік від нього Тарас. Так було і в другого дяка. А третій дяк – маляр – сказав: “Нічого з тебе не вийде, ні швець, ні кравець, ні на дуду грець.
Через деякий час він пішов знову в інше село ще до одного вчителя, і той погодився взяти його в учні. Треба було тільки дозвіл від пана мати. Гірке життя було у Тараса.
3-й учень
Йому тринадцятий минав,
Він пас ягнята за селом.
І серцем чистим він пізнав
Біль народу, що був рабом.
4-й учень.
Пішов по селах в Божу путь
І бачив правду в кожний час.
І сльози народу у грудь
Збирав, як перли, наш Тарас.
5-й учень.
Ішов полями, по межі:
На панщині народ терпів
І сіяв ниви все чужі,
Та не для себе, для панів.
6-й учень.
Як виріс лиш, то кобзу він
До своїх рук пророчих взяв
І в звуках духа свого струн
Він плач народу передав.
7-й учень.
І сльози-перли він зберіг
І кинув їх в бурливий день
На чорний, рідний переліт
І став співцем нових пісень.
8-й учень.
Розбив кайдани,
Розбив окови,
І змагався з ворогами
Всемогутнім словом.
9-й учень.
Не встояла кривда,
Насила кривава,
По всім світі розійшлася
Тарасова слава.
10-й учень.
І світові всьому
Голосить широко,
Що діждалась Україна
Свойого пророка.
11-й учень.
І ті тюрма, ні пострах кар
Не мали сил порвати струн.
Найкращу пісню дав нам в дар
Найкращий син, Вкраїни син.
Вчитель. Тарас, йому було 13 років, узяв від своїх учителів-дяків і попів усе, що вони могли йому дати, — елементарну писемність. У цей же час закладалися основи світогляду. Тараса
З малих років полюбив Тарас природу рідного краю і як художник, і як поет, відображав її у своїх пізніших творах.
4.3Первинне показове читання вірша “Зоре моя вечірняя”
Уявіть картину, яка описана поетом у вірші.
(відповіді дітей)
4.4Робота над віршем: самостійне читання.
Якими почуттями пройнятий цей вірш?
Виразне повторне читання, робота над партитурою.
Чи сподобався вам вірш?
Діти, цей вірш сподобався не тільки вам, музиканти склали до нього чарівну мелодію.
(слухання грамзапису)
4.5Робота над віршем “Світає”
Первинне показове читання вірша.
Яку пору року зображує поет?
Робота над віршем. Повторне читання учнями.
Чому так вразив поета літній світанок?
Знайдіть у вірші ці рядки й прочитайте
Робота в парах:
Які засоби виразності використані у вірші?
Назвіть метафори, порівняння, слова у переносному значенні
(час на виконання – 2 хвилини)
Робота над виразним читанням.
З якими почуттями, на вашу думку, слід читати цей вірш?
Читання вірша – конкурс “Кращий читець”
4.6Мініпідсумок.
І виріс серед українського народу Великий геніальний поет Шевченко. Його ще називають великим Кобзарем. Він описував тяжке життя людей, змушених працювати на панів, нещасливу долю своєї матері, сестер, братів. Йому самому жилося дуже важко, але писав він і про свої мрії, тримав у пам’яті світлі спогади про рідну Україну.
5. Слухання віршів, підготовлених учнів.
Послухайте ось ці вірші — вони немов живі картинки у словах. Все що тут сказано, можна уявити.
І досі сниться: під горою
Між вербами, понад водою
Біленька хаточка. Сидить,
Неначе й досі, сивий дід
Коло хатиночки і бавить
Хорошеє та кучеряве
Своє маленькеє внуча...
Або:  Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають, ідучи, дівчата,
А матері вечерять ждуть.
— Правда ж, гарні вірші, приємні, ніжні? Ось яка красива і багата наша мова, ось як чудово писав Тарас Шевченко.
Восени 1860 р. він захворів, стан здоров'я його дедалі погіршувався. 10 березня 1861 року не стало великого художника, геніального Кобзаря. Поховали його, як і заповів, у Каневі на високій горі, яка відтоді називається Тарасовою. Ми всі бережемо пам'ять про видатного поета. Йому збудовані пам'ятники, його ім'ям названі вулиці, парки, театри, його вірші знають і дорослі, й діти.
12-й учень. Другого такого
Між нами немає,
Що від краю та й до краю
Світ про нього знає.
13-й учень. Другого такого
Нема і не буде.
Щоб так його величали
Повік віків люди.
14-й учень. Над Дніпром могила
З вітром говорила:
«Не забудьте, кого-то я
Для вас схоронила».
15-й учень. Це не князь могучий
На дніпровській кручі
Замкнув очі утомлені,
З походу ідучи.
16-й учень: Не козак хоробрий
В кожнім бою добрий.
Не архієрей, не затворник,
Чернець преподобний.
17-й учень. А співак найбільший
І найсміливіший,
Що всю красу України
Перелив у вірші.
18-й учень. Славу України
Зберіг від руїни,
Як ураган віщим словом
Прогнав чорні тіні.
19-й учень. Був тим сонцем, діти,
Що в темряві світить,
Научив нас, що кохати
Й чого нам хотіти.
20-й учень. Хоч замкнув повіки,
Житиме довіку,
Поки ллються в Чорне море
Українські ріки.
21-й учень. Поклонися, Дніпре, предвічний, дужий
Тій святій могилі з-між розлогих нив.
Хай озветься хвиля, задзвенить, затужить,
Він тебе, Славуто, міцно так любив.
22-й учень. Поклонися, степе, сивий ти козаче,
З-за могил високих, кучерявих трав —
Він же ж тую славу, що її ти бачив,
Як ніхто ніколи, славно оспівав.
23-й учень. Поклонися, земле, низько поклонися
Пам'яті Тараса, славного співця.
До могили тої серцем пригорнися,
Де ж бо більші скарби, як могила ця?
Вчитель.  Поклоніться низько, українські діти,
Тій горі, що гордо над Дніпром стоїть.
І Тараса-батька віщі заповіти
У життя з собою в серці понесіть!
Всі.    За все тобі клянемся,
Усі вкраїнські діти,
Ми сповнимо, Кобзарю,
Всі твої заповіти.
Вчитель. Мені б хотілося, дорогі діти, щоб ви вчилися говорити українською мовою за допомогою чудової поезії Тараса Григоровича.
(Діти читають вірші Т.Г. Шевченка). Слухання пісні «Реве та стогне Дніпр широкий».
6. Узагальнення знань – розгадування кросворду:
В якому місяці народився поет?
В якому селі проходило дитинство Тараса?
Один з віршів поета
Як називають Шевченка в народі?
В якому місті поховано поета?
Як називається гора, де знаходиться могила Кобзаря?
Крім писання віршів Шевченко займався ще один видом творчості й мистецтва. Яким він був?
2.М О 4. К Р О И 1. Б Е Р Е З Е Н Ь З Ц А 3. С В і 6.Т А Є Р А Р А С 7. Х У Д О Ж Н И К
В А Підсумок уроку
Вчитель. Тарас Шевченко мав і свої улюблені пісні: «Ой горе тій чайці», «Ой на горі та й женці жнуть», "Думи мої».
І закінчити наш урок я хочу словами українського поета В.Сосюри:
Спи спокійно, поет!
Ми, нащадки твої,
Пронесем крізь віки твоє ім'я.
Крізь колючі вітри, крізь жорстокі бої —
Батьківщини сини незборимі.
Домашнє завдання:
виразно читати вірші Т.Шевченка на с. 105-106, за бажанням вивчити напам’ять.
Творче завдання: намалюйте картини, які зображені у вірші “Світає” або “Зоре моя вечірняя”