Та?ырыпты? жоспар ?аза?стан тарихы п?нінен ?аза? ?алпыны? ?алыптасуы. Антропологиялы? деректер та?ырыбы бойынша


Тақырыбы: Қазақ қалпының қалыптасуы. Антропологиялық деректер
Мақсаты:-Оқушыларға тақырып туралы,яғни антропологиялық деректер айту.
-оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы ,білім,білік дағдысын қалыптастыру.
-оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыта отырып ,сбаққа деген қызығушылығын арттыру
-елін сүюге, халқымыздың тарихи мұраларын қастерлеуге үйрету.
Әдісі:сұрақ-жауап,түсіндірмелік.
Түрі:аралас сабақ
Көрнекілігі:карта,тест,деңгейлік тапсырмалар.
Жоспар:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
Үй тапсырмасын сұрау
ІІ.Жаңа сабақ:
ІІІ.Бекіту:
ІV.Бағалау:
V.Үйге тапсырма беру
Барысы:
1)Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып,сабаққы дайындығын тексеру,сабақты бастаймын
2)Үй тапсырмасын сұрау
Үй тапсырмасын тест арқылы сұраймын.Өткен тақырыптар бойынша тест сұрақтары дайындалған,өздері жауабын тексереді
Тестен кейін үй тапсырмасы кесте бойынша бекітіледі.
3)Жаңа сабақ
Жоспар:
1)Антропология дегеніміз не?
2)Қазақстан жерін қола дәуірінде мекендеген адамдардың түр сипаты.
3)Ерте темір дәуірінде Қазақстан жерін мекендеген тайпалардың антропологиясы
4)Түрік дәуірінің антропологиясы
Оқушыларға осы жоспар бойынша сабақ түсіндіріледі.
Антропология ғылымы 3 сатыға бөлінеді:
-Адам морфологиясы
-Адам баласының шығу тегін зерттейтін сала(антропогенез)
-Нәсілдерді зерттейтін сала(расогенез)
Жаңа сабақ түсіндірілгеннен кейін дәптермен жұмыс жасалады.
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын жаздырып,тақтадағы жаңа сөздерді жаздырамын.
Жаңа сөздер:расогенез,антропология,антропогенез
Деңгейлік тапсырмалар беремін.
І-деңгей
1.Антропология дегеніміз не?
2.Монголоидтік адамдардың түр сипаты туралы айтып бер.
ІІ-деңгей
Антропология
Антропология және оның бөліктеріне сызба кесте жасаймыз.
Адам морфологиясы
Расогонез/адмның шығу тегін зерттейді/
Антропогонез/нәсілді зерттейді/
ІІІ-деңгей
Қазақ жерін мекендеген тайпалардың антропологиясындағы монголойдтік тектің әр заманындағы өзгерісіне диаграмма жаса

Бүгінгі сабақта на білгендерін сұраймын
Оқушылар жауап берген соң сабаққа қатысқан оқушыларды бағалаймын.
Үйге оқулық соңындағы кестені сызып келуге беремін.