«?аза?станны? 1920-40 жылдарда?ы ?о?амды?-саяси жа?дайы» ашы? саба? жоспары


Пәні:
Сыныбы:
Мерзімі: Қазақстан тарихы Тексерілді____________________
9 «А» сынып (І – топ)
20. 11. 2015 жылТақырыбы: №19. «Қазақстандағы ауыл шаруашылығын ұжымдастыру»
Мақсаты Оқушылар тақырып жайлы түсінік алады, тақырыптың мазмұнын игеру арқылы топпен талқылау арқылы ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге дағдыланады
Жалпы мақсат Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыруКүтілетін нәтиже Тақырыптың идеясын орындау арқылы өзгелерді тыңдай білуге, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа үйренеді
7 модульдің қолданылуы “АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылатын әдіс – тәсілдер Кім жылдам, Топтық, Өзім білгім келеді, Досыма хат, Жаңа тақырыпты біз былай түсінеміз әдістерін қолдану
Қолданылатын ресурстарМаркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук, постер, электронды оқулық.
Ұйымдастыру кезеңі Ұлттар, Хандар, Батырлар, Баптар арқылы топқа бөлу. 1 минут Оқушылардың мұндағы мақсаты айтылған ұлт, хан, батыр, баптар арқылы өз топтарын табу.
Сабақ кезеңдері ТапсырмаМұғалімнің іс - әрекеті Оқушылардың іс - әрекеті
БілімҚызығушылық
тарын оятуВидеоролик көрсету 12 анимация.
«Кім жылдам» арқылы үй тапсырмасын оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.
4 минут Үйге берілген тапсырманы сұрақ – жауап арқылы диалогқа түсіру.
Оқушылар қойған сұрақтары арқылы үй тапсырмасына жылдам жауап беру арқылы сыни тұрғыдан ойлау, нақты дәлелдермен жауап береді.
Түсіну «Топтық» әдісі (постер арқылы)
Оқушыларға жарыс ретінді топпен сайыстыру мақсатында тапсырмалар беру.
1 топ:1 тақырыпша,
2 топ:2 тақырыпша,
3 топ:3 тақырыпша,
4 топ: термин сөздер, құжатпен жұмыс, сұрақтарға жауап.
10 минут Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға әр-түрлі тапсырмалар беру арқылы тақырыпты еске түсіреді.
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларға жауап беріп, өз ой –пікірлерімен санаса білуТоппен жұмыс жасау
Оқушыларға жарыс ретінді топпен сайыстыру мақсатында тапсырмалар беру.
1 топ:1 тақырыпша, 2 топ: 2 тақырыпша, 3 топ: 3 тақырыпша,
4 топ: термин сөздер, құжатпен жұмыс, сұрақтарға жауап.
Оқушылар 1, 2, 3, 4 сандарын алу арқылы жоспарды бөліп алады
Қосымша сұрақ: Тақыпты әдебиетпен байланыстыру, мектебімізбен байланыстыру. Сабақты қорытындылау
Кітаптан тыс мәлімет.
Алаш қайраткерлері
2. С. Сейфуллин Сабақты қорытындылау.
Кітаптан тыс көкейтесті сұрақтарын қою.
Қолдану Видеоролик көрсету 13, 14 анимация.
«Өзім білгім келеді» әдісі
Жаңа тақырыпты ашу «Қазақстандағы ауыл шаруашылығын ұжымдастыру»
Топ бойынша оқулықтағы жаңа тақырыппен жұмыс.
(Постер қорғау немесе өз еркі)
1 топ: 1 тақырыпша (Ұлттар)
2 топ: 2 тақырыпша (Хандар)
3 топ: 3 тақырыпша (Батырлар)
4 топ: 4 тақырыпша (Баптар)
15 минут Осы көрсетілген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату. Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді
Ұлттар, Хандар, Батырлар, Баптар атты қиындылар алып топқа бөлінеді.
Талдау «Досыма хат» әдісін қолдану.
7 минут Осы әдісте оқушы өз білетінін еске түсіреді, қағазға жазады, көршісімен бөліседі, тобында талқылайды. Яғни айту, бөлісу, ортаға салу арқылы оның ойы ашылады.
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, топпен тапсырмаларды талқылау, әр топтан оқушы ортаға шығып өз ойын және пікірін бүгінгі тақырып бойынша жеткізу.
Жинақтау (Қорытынды)
Түйін сөз «Жаңа тақырыпты біз былай түсінеміз» әдісін қолдану
15, 16 слайдтық тапсырма
6 минут Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты сұрақтар қояды
Тарихи тұлғалар.
Құжатпен жұмыс
Термин сөздер
Сұрақтарға жауапТақырыпты қорытындылай келе мұғалім бүгінгі таңда тақырыптың Қазақ елінде алатын орны жайлы мәлімет береді.
Елбасы Н. Ә. Назарбаетың 1992 жылы дүние жүзі қазақтарының құрылтайында «Құшағымыз бауырларға ашық» деп жариялап, 1997 жылы жарлығымен «Жалпыұлттық татулық және қуғын сүргін құрбандарын еске алу жылы» деп жариялады Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын қағазға жазып береді.
Оқушылар өздерін алаңдатқан сұрақтары бойынша сұрақтар қояды
Бағалау Өзін - өзі және топты бағалау.
1 минут Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын таратуӨзін-өзі және топты бағалау
Үй тапсырмасы№ 19.
Мазмұндау, слайд, әлеуметтік желіден қосымша мәлімет
1 минут Рефлексия Стикерлерді толтыру.
1 минут Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Ұсынылған стикерді толтыру (сабақтың ұнаған тұстары, алдағы уақытта осы негізде сабақтар өткенін қалайсыз ба?)